Wybieramy plecak dla pierwszoklasisty – na co należy zwrócić uwagę?

Plecaki szkolne pozytywnie zaskakują nas mnogością swoich wzorów, kolorów oraz krojów. To zarówno wada, jak i zaleta – dla niektórych rodziców zbyt duży wybór staje się problematyczny i sprawia, że ciężko zawęzić wybór do tego jedynego modelu. Czy warto wziąć pod uwagę plecaki na kółkach? Czy cieszące się dużą popularnością plecaki Coolpack są dobrym wyborem? Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym podpowiadamy, jaki plecak dla pierwszoklasisty kupić dla pociechy. Czytaj dalej!

Jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać? Funkcjonalność i wygoda na pierwszym miejscu

Rozpoczęcie nauki w szkole wiąże się dla dziecka z wieloma zmianami, a jedną z nich jest konieczność noszenia na lekcje o wiele większej liczby książek niż wcześniej. Oznacza to, że ich ciężar nagle ulega bardzo dużemu zwiększeniu. Aby nie wpłynęło to w negatywny sposób na kręgosłup i postawę pociechy, warto wybrać plecak, który jak najmocniej zminimalizuje prawdopodobieństwo powstania tych przykrych skutków. Gdzie kupimy bezpieczne plecaki? Na pewno nie rozczaruje nas sklep internetowy: https://plecaki.com.pl

Jaki plecak do pierwszej klasy? Plecak noszony przez dzieci w pierwszej klasie nie powinien przekraczać 10% ich wagi. Oznacza to, że warto zdecydować się na lekki plecak, tak aby nie dodawał on zbyt wiele dodatkowej wagi. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Oczywiście na odpowiednio wyprofilowane i usztywniane plecy, które pozwolą na proporcjonalne rozłożenie ciężaru. Istotne są także szelki – powinny być miękkie i wyłożone odpowiednim materiałem, dzięki czemu nawet noszenie plecaka przez dłuższy czas będzie wygodne. Ważne jest także odpowiednie ich dopasowanie, tak aby plecak nie zwisał zbyt nisko. Koniecznie należy pamiętać o tym, aby dziecko nosiło plecak na obu ramionach, a nie tylko na jednym, gdyż mogłoby się to przyczynić do skrzywienia jego kręgosłupa.

A może plecak na kółkach?

Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty noszącego dużo książek? Plecaki na kółkach cieszą się coraz większą popularnością. Rozważając ich zakup, należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Są one świetnym wyborem dla dzieci, które muszą przynosić do szkoły dużo książek i akcesoriów, a ich ilości nie da się w żaden sposób zredukować. Wtedy na ratunek może przyjść właśnie plecak na kółkach – warto zwrócić uwage na modele od marki Coolpack: https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki-Coolpack/155. Posiada wysuwaną rączkę, która umożliwia wygodne prowadzenie plecaka. Warto jednak zwrócić uwagę, że to rozwiązanie sprawdzi się, gdy nasze dziecko porusza się przede wszystkim po płaskich terenach. O ile podniesienie plecaka na chwilę nie jest problematyczne, jeśli trzeba będzie robić to co chwilę, niekoniecznie będzie on spełniał swoje zadanie. Dlaczego? Dodatkowa rączka oraz kółka ważą, przez co plecak świetnie sprawdza się do prowadzenia, jednak nie do regularnego noszenia. Zamiast zredukować obciążenie pleców dziecka, w takiej sytuacji tylko go dodajemy. Plecak na kółkach jest doskonałym rozwiązaniem, ale nie dla każdej pociechy, a jego zakup warto dokładnie przemyśleć.

Jaki plecak do pierwszej klasy? Bezpieczny!

Wspomniane plecaki z oferty marki Coolpack są doskonałym wyborem jeśli zależy nam na bezpieczeństwie dziecka. W asortymencie firmy znajdziemy m.in. plecaki LED, które świecą w ciemności. Są one jednak nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem niż znane wszystkim klasyczne odblaski, gdyż w plecakach zastosowano źródło światła w postaci listwy LED. Dzięki temu pociecha będzie z daleka widoczna podczas powrotu do domu.

Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty? Wzory, które zachwycą dziecko

Nie sposób się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że rozpoczęcie nauki w szkole to dla dziecka ogromna zmiana, szczególnie w przypadku pociech, które nie uczęszczały wcześniej do przedszkola czy zerówki. Samodzielnie wybrany plecak w wymarzonym kolorze lub z ulubioną postacią z bajki czy filmu może okazać się dodatkiem, który ułatwi pociesze tę dużą zmianę. Pierwszoklasiści potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji, a plecak noszony z przyjemnością z pewnością wpłynie na ten proces pozytywnie.

Plecak szkolny można połączyć wzorem z innymi elementami wyprawki, np. piórnikiem czy workiem na buty, tworząc ciekawie prezentujący się komplet, który z pewnością przypadnie do gustu dziecku.

Wybierając torbę do pierwszej klasy trzeba zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia. Jakie wybrać, by dziecku wygodnie operowało sie plecakiem? Przeczytaj tutaj: https://www.puffa.pl/2020/11/12/rzepy-zamki-klamry-jakie-zapiecia-najlepiej-sprawdza-sie-w-dzieciecym-plecaku/.