Jak wybrać prześcieradło i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Prawidłowa higiena snu to podstawa udanego wypoczynku oraz relaksu. Aby zapewnić sobie idealne warunki do nocnej regeneracji, należy zadbać m.in. o odpowiednią temperaturę w sypialni oraz wysokiej jakości tekstylia. Będzie to przede wszystkim poduszka, kołdra, komplet pościeli, ale także i prześcieradło. Jakie jednak sprawdzi się najlepiej? Jak wybrać prześcieradło, które będzie dla nas właściwe? Sprawdź i zagwarantuj sobie komfortowy sen! 

Po pierwsze: materiał

Jaka cecha prześcieradła będzie miała dla nas największe znaczenie? Oczywiście materiał, z którego zostało wykonane. Ten rodzaj bielizny pościelowej ma przecież bezpośredni kontakt z naszą skórą. Tkanina musi zatem spełniać wszelkie nasze oczekiwania. Na największą uwagę zasługują oczywiście bawełna oraz satyna. Są to bowiem naturalne materiały, które nie podrażniają naskórka, idealnie odprowadzają wilgoć oraz są niezwykle wytrzymałe. Ze względu na wysoką przewiewność, takie prześcieradła polecane są szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy to za oknem utrzymują się dość wysokie temperatury. Na jesień oraz zimę warto natomiast wybrać nieco cieplejszą bieliznę pościelową wykonaną z frotte czy kory. Tym sposobem żadne warunki nie będą nam straszne.

Kupując nowe prześcieradło np. ze sklepu Karo, pamiętajmy również, że nie tylko sam materiał ma duże znaczenie. Ważna będzie także jego gramatura. Im jest wyższa, tym nasze tekstylia stają się grubsze oraz odporniejsze na zniszczenia. Latem postawmy zatem na nieco niższą gramaturę niż zimą. 

Po drugie: jak wybrać prześcieradło ze względu na rozmiar?

W przypadku prześcieradła ogromne znaczenie będzie miał również jego rozmiar. Takiej bielizny pościelowej nie możemy wybrać przypadkowo. Jak wybrać prześcieradło, które będzie pasowało do naszego łóżka? Należy bowiem najpierw dokładnie zmierzyć swoje łóżko lub materac. Następnie dopiero możemy udać się na zakupy kupując prześcieradło 140×200, 180×200 lub 160×200 (sprawdź ofertę na https://www.karo.waw.pl/category/przescieradla-frotte-z-gumka-160×200). Pamiętajmy, że prześcieradło może być tylko o kilka centymetrów większe niż nasza leżanka. W innym przypadku niestety będzie mogło cały czas się przesuwać, utrudniając nam tym samym zdrowy i komfortowy sen. Pilnujmy zatem tego aspektu i traktujmy go bardzo poważnie. Pamiętajmy także, by sprawdzić wysokość materaca, jeśli zależy nam na prześcieradle z gumką. Najczęściej takie tekstylia pasują co prawda na większość łóżek, jednak zawsze lepiej jest mieć stuprocentową pewność. 

Po trzecie: rodzaj, czyli prześcieradło z gumką czy bez?

Skoro mówimy już o prześcieradłach z gumką, warto nieco omówić podstawowe rodzaje takich tekstyliów. Oczywiście pierwszy z nich już znamy. Drugi to natomiast klasyczne prześcieradło w kształcie prostokąta, bez dodatkowych zaczepów. Taki wariant sprawdzi się najlepiej w przypadku niewielkich łóżek oraz wtedy, gdy materac zastępuje nam np. sofa czy narożnik. Powierzchnia spania nie jest wtedy na tyle wymiarowa i symetryczna, by idealnie dobrać do niej prześcieradło z gumką. Wariant bez niej sprawdzi się zatem o niebo lepiej. Będziemy bowiem w stanie dopasować bieliznę pościelową do każdego zakamarka. 

Trzecim rodzajem są natomiast prześcieradła dla dzieci. Te można jednak podzielić na dodatkowe podgrupy. Dwie pierwsze to oczywiście te wyżej wymienione, a więc prześcieradło z gumką oraz bez niej. Przy akcesoriach niemowlęcych pojawia nam się jednak również prześcieradło nieprzemakalne ze specjalnym podkładem. Jedna ze stron jest wtedy wykonana z materiału przypominającego gumę. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o jego przeciekanie. 

Na koniec, jako dodatek: jak wybrać prześcieradło zwracając uwagę na jego kolor i wzór?

Kupując prześcieradło, warto również zwrócić uwagę na jego wzór czy kolor. Oczywiście jest to aspekt, który nie ma bezpośredniego wpływu na nasz komfort, jednak można uznać go za ważny. Dzięki odpowiedniej barwie czy aplikacji sprawimy, że nasza sypialnia stanie się niezwykle stylowa. Dodatkowo, wybierając np. ciemny odcień, zapobiegniemy wielu rzucającym się w oczy plamom. Warto zatem dokładnie zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy i co może u nas sprawdzić się najlepiej. Wtedy sukces będzie wręcz gwarantowany, a każda noc stanie się wyjątkową przyjemnością.