Odzież do pracy i terenowych aktywności. Jak dbać o softshelle?

Odzież robocza pełnymi garściami czerpie z innych odzieżowych kategorii, szukając tam inspiracji i możliwości udoskonalenia produktów. W końcu komfort i wygoda są nam potrzebne w każdej sytuacji – na upalne dni świetnie sprawdzą się na przykład szorty robocze, zwłaszcza wówczas, gdy w konkretnym stroju trzeba spędzić pełnych osiem godzin. Wśród stosunkowo nowych pomysłów na strój do pracy pojawiły się również kurtki softshell robocze, które świetnie sprawdzają się zwłaszcza jesienią i wiosną, ale mogą służyć pracownikom przez cały rok. By tak się jednak stało, musimy wiedzieć jak dbać o softshelle. Najważniejsze będzie odpowiednie przygotowanie kurtki do prania. O czym trzeba pamiętać w pierwszej kolejności i jak prać softshelle? Podpowiadamy!

Dlaczego warto postawić na softshelle robocze?

Kurtki typu softshell pojawiły się w katalogach ubrań roboczych dzięki inspiracjom pochodzącym z odzieży outdoorowej. Kurtki softshell – co to jest? Ten rodzaj stosunkowo cienkiej, ale wytrzymałej kurtki ukochali turyści przemierzający terenowe szlaki – czy to w górach, czy na równinach. Softshelle składają się zwykle z dwóch warstw materiałów. Warstwa zewnętrzna musi być mocna, zwykle to ona odpowiada za ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wewnątrz towarzyszy jej miękka podszewka, zazwyczaj z materiału typu fleece.

Softshelle świetnie sprawdzają się w roli odzieży roboczej: https://sklep-logos.pl/odziez-robocza. Wystarczy bowiem wybrać kurtki wzbogacone o wodoodporną membranę, by sprawić pracownikom odzież świetnie nadającą się na przejściowe warunki pogodowe. Softshell będzie też nieźle wytłumiać podmuchy wiatru, przydaje się więc także na chłodniejsze, letnie dni, gdy odkładamy w kąt szorty robocze, a także na łagodne zimy. Do tego jest wygodny – takie kurtki są zwykle zapinane suwakiem, posiadają liczne kieszenie oraz kaptur. Kurtki softshell – czy warto? Nie ma co do tego wątpliwości!

Jak dbać o softshelle na co dzień?

By w pełni korzystać z możliwości, jakie daje softshell: https://sklep-logos.pl/kurtki-softshell-firmowe, trzeba odpowiednio o niego dbać – a więc jak dbać o softshelle? Większość takich kurtek wysokiej jakości jest bowiem fabrycznie zaimpregnowana. Z czasem ten efekt maleje – dzieje się tak choćby przez zabrudzenia. Dlatego warto regularnie usuwać je za pomocą nawilżonej szmatki. Oprócz zwykłej wody można posłużyć się tutaj dedykowanymi softshellom środkami czyszczącymi.

Po długim czasie użytkowania należy także pomyśleć o odnowieniu impregnacji – mogą do tego posłużyć choćby specjalne preparaty w sprayu. Należy spryskać nim całą zewnętrzną powierzchnię kurtki, a następnie pozostawić do wyschnięcia w przewiewnym miejscu.

W jaki sposób prać softshelle robocze?

Wykonywanie intensywnych obowiązków zawodowych w softshellach nie pozostawia jednak złudzeń: samo czyszczenie nie wystarczy. Wcześniej czy później zacznie nam bowiem doskwierać również przykry zapach wywołany między innymi potem. Wówczas należy rozważyć pranie kurtki. Softshell – jak prać? By przeprowadzić je we właściwy, a przede wszystkim bezpieczny sposób, trzeba przede wszystkim przestrzegać zaleceń producenta zamieszczonych na metce. Ważna będzie temperatura – jeśli producent nie podał inaczej, nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza.

Jak dbać o softshelle? Powinniśmy  pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach. Przed włożeniem kurtki do pralki należy bezwzględnie opróżnić jej kieszenie – w roboczych ubraniach często zostają ostre narzędzia czy drobiazgi, które w czasie wirowania mogą uszkodzić tkaninę, a także pralkę. Na tym etapie należy także zasunąć kurtkę i zapiąć wszelkie kieszenie czy zamki.

Ważny będzie dobór odpowiednich środków do czyszczenia. Tradycyjne detergenty mogą uszkodzić powłokę softshella, dlatego najbezpieczniej będzie oczyścić szufladkę na środki piorące przed praniem takiej kurtki. Do softshelli roboczych najlepiej nadają się płyny przeznaczone do prania odzieży outdoorowe – można je znaleźć w sklepach turystycznych, czasami też w placówkach z chemią gospodarczą. Pamiętajmy też o wyborze trybu prania z niskimi obrotami wirowania, by nie uszkodzić drobnych elementów ubioru. Po skończeniu prania najlepiej będzie powiesić kurtkę w przewiewnym miejscu o temperaturze pokojowej. Mocne słońce i ciepłe kaloryfery zdecydowanie nie są wskazane.