Wiertła stomatologiczne, w jakie musi być wyposażony każdy gabinet dentystyczny

Każdy stomatolog musi być przygotowany na różne sytuacje. W końcu zgłaszają się do niego pacjenci z szeroką gamą problemów. Osoby, które regularnie dbają o uzębienie i przychodzą po prostu z kontrolnymi wizytami, stanowią wśród nich mniejszość. Zwykle wizytę umawia się dopiero wtedy, gdy już coś boli i konieczna jest interwencja dentysty. W takich sytuacjach często trzeba naruszyć tkankę zęba, by usunąć z niej próchnicę bądź przygotować miejsce na wprowadzenie lekarstwa. Ubytków nie da się opracować bez specjalnych narzędzi. Nie obejdzie się bez wierteł, których co prawda pacjenci szczególnie nie lubią, ale każdy stomatolog musi mieć ich co najmniej kilka rodzajów. Zatem, jakie są dostępne rodzaje wierteł stomatologicznych? Co warto o nich wiedzieć? Przyjrzyjmy się bliżej tym narzędziom.

Do czego służą wiertła dentystyczne?

Na początek warto przypomnieć, że choć to wiertło ma bezpośredni kontakt z zębami pacjenta, samo w sobie niewiele jest w stanie zdziałać. Wiertła protetyczne są bowiem końcówką montowaną w urządzeniu dentystyczny, które jest podpięte do mikrosilnika.

I to właśnie wybór określonego narzędzia dentystycznego w największym stopniu charakteryzuje rodzaj pracy wykonywanej przez wiertło. Jeśli montujemy je w kątnicy stomatologicznej, będziemy mogli pracować na powierzchni zęba, a także, w modelach z szybszymi obrotami, nieco głębiej. Montując wiertło w prostnicy dentysta zwykle ma z kolei w zamiarze prace związane z ortodoncją lub protetyką. Wiertło można także umieścić w turbinie, która napędza je sprężonym powietrzem. Wówczas dentysta jest w stanie otworzyć ząb czy też pomóc sobie w opracowaniu go przed umieszczeniem wypełnienia.

Najważniejsze rodzaje wierteł stomatologicznych – co należy o nich wiedzieć?

Wiertła można zatem podzielić pod kilkoma kątami. Pierwszy wiąże się z tym, o czym wspomnieliśmy powyżej – poszczególne wiertła są bowiem dedykowane pracy z konkretnymi urządzeniami. Druga cecha różnicująca ten asortyment to z kolei materiał, z którego wykonuje się wiertła. Najbardziej klasyczne i tradycyjne są elementy stalowe, które jednak szybko się zużywają. Mimo to przydadzą się w gabinecie do prac wolnoobrotowych, na przykład usuwania próchnicy – nagrzewają się bowiem znacznie wolniej niż konkurencyjne wiertła.

Taki problem mają między innymi wiertła z węglika spiekanego. Są za to zdecydowanie bardziej wytrzymałe, dzięki czemu można nimi pracować na wyższych obrotach. Przetną nie tylko zębinę, ale i metal – nie nadają się jednak do pracy ze szkliwem. Najwyższą jakością wyróżniają się diamentowe rodzaje wierteł stomatologicznych, najbardziej wytrzymałe z dostępnych rozwiązań (znajdziesz je na https://mixdent.pl/pl/). To wiertła wielokrotnego użytku, z których można korzystać w różnych sytuacjach. Sprawdzą się zarówno wtedy, gdy trzeba wwiercić się w twardą tkankę, jak i wówczas, gdy celem jest praca na powierzchni zębów.

Przeznaczenie wierteł wykonanych z poszczególnych materiałów warunkuje również kształt ich końcówki. Jeśli przypomina gwiazdkę, oznacza to wiertła tarczowe, które należy je wykorzystywać do wycinania zagłębień. Wiertłami o końcówce w kształcie różyczki usuwa się próchnicę, a wiertła stożkowe opracowują dno i boczne sfery zęba. Ważny jest także szczelinowy rodzaj wiertła stomatologicznego z wydłużoną główką. Służą przede wszystkim do zabiegów wykonywanych na powierzchni zęba, zajmując się rowkami czy szczelinami.

Gdzie kupić wiertła stomatologiczne?

Jak widać, w każdym gabinecie dentystycznym musi znaleźć się cały zestaw różnorodnych wierteł. Nie ma uniwersalnych końcówek, które załatwią sprawę przy każdym ubytku. Wiertło musi mieć bowiem odpowiednią główkę i być wykonane z właściwego materiału. Największy wybór wszystkich potrzebnych wierteł znajdziemy jednak w hurtowniach stomatologicznych. Zwłaszcza te internetowe pozwolą na spokojny wybór wszystkich typów takich narzędzi potrzebnych w codziennej praktyce dentystycznej.