Jaką sofę wybrać do pokoju gościnnego? Poradnik

Pokój gościnny to pomieszczenie, które powinno znaleźć się w niemalże każdym domu. Jeśli tylko mamy na nie miejsce, nie wahajmy się ani chwili. W końcu niespodziewane wizyty gości z pewnością się nam zdarzają. Wtedy natomiast zawsze jest problem z tym, aby w razie konieczności, przenocować gdzieś rodzinę czy znajomych. Dodatkowy pokój z wolną kanapą z pewnością zatem się nam przyda. Jaka sofa do pokoju gościnnego będzie trafnym wyborem? Jakie kryteria powinna spełniać? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się więcej!

Po pierwsze: jaka sofa do pokoju gościnnego zapewni komfortowy sen?

Wybierając sofę do pokoju gościnnego, z pewnością nie możemy zdecydować się na pierwszy lepszy model. Jaka sofa do pokoju gościnnego będzie odpowiednia? Taki mebel musi być przecież komfortowy i funkcjonalny. Nikt nie chce, by jego goście obudzili się z bólem pleców czy innymi dolegliwościami. Warto więc postawić na sprawdzonych producentów, takich jak chociażby Puszman. Meble takie jak sofa czy narożnik z wysokoelastyczną pianką oraz wygodnymi sprężynami będzie bowiem strzałem w dziesiątkę. Aby jednak tak się stało, należy sięgnąć po najlepsze materiały oraz wysoką jakość. To właśnie może zaoferować nam wspomniana wcześniej marka. Pamiętajmy zatem, by wybrać model dedykowany do spania. Sprężyny powinny więc znaleźć się na całej powierzchni przeznaczonej do spania. W innym przypadku przynajmniej jedna śpiąca na kanapie osoba niestety nie będzie dobrze wspominała spędzonej u nas nocy.  

Po drugie: spora powierzchnia spania 

Sofa do pokoju gościnnego powinna cechować się także odpowiednimi wymiarami. Oczywiście najczęściej takie wnętrze nie będzie należało do największych. Będziemy więc zmuszeni znaleźć coś małego i praktycznego. Pamiętajmy wtedy, że nie oprócz wymiarów ogólnych, powinna nas interesować również powierzchnia spania. To od niej będzie zależał przecież komfort naszych gości. Zaleca się zatem, aby na każdą śpiącą osobę przypadała leżanka o wymiarach ok. 60×200 cm. Starajmy się więc wybrać kanapę z powierzchnią spania min. 120×200, tak aby jednocześnie mogły wyspać się na niej dwie osoby. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się w tym przypadku sofa Tivoli. Puszman, czyli producent tego modelu, zadbał bowiem o to, aby w modelu znalazła się komfortowa leżanka o wymiarach 140×200 cm. Mimo to cały mebel jest dość zgrabny, dlatego też nie powinien niepotrzebnie zagracać naszego wnętrza. 

Po trzecie: duży pojemnik na pościel 

No dobra, mamy wypełnienie oraz wielkość powierzchni spania – czy na coś jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Oczywiście. Zastanawiając się jaka sofa do pokoju gościnnego będzie właściwa, weźmy pod uwagę także pojemnik na pościel. Z łatwością zmieścimy do niego wszystkie kołdry oraz poduszki. Tym samym nie będzie konieczności szukania osobnego miejsca na bieliznę pościelową dedykowaną dla gości. Taki schowek ułatwi nam zatem organizację, a dodatkowo będziemy mogli wykorzystać go na wiele różnych sposobów. W końcu pościel nie zajmuje bardzo dużej przestrzeni. Tuż obok niej możemy więc schować dodatkowo koce czy inne tekstylia, z których korzystamy nieco rzadziej. Goście raczej nie powinni się obrazić, że w taki sposób zagospodarowaliśmy pojemnik na ich pościel. W jakim modelu znajdziemy dość duży schowek? Godna polecenia będzie przede wszystkim sofa do pokoju gościnnego Riga. Puszman ukrył bowiem taki pojemnik pod całym siedziskiem. Miejsca będziemy mieć zatem aż zanadto. 

Po czwarte: ciekawy wygląd i dopasowanie do wnętrza 

Na koniec pamiętajmy, że pokój gościnny powinien ciekawie wyglądać. Zadbajmy zatem o jego odpowiednią aranżację. W końcu o wiele lepiej spać w nowoczesnym i stylowym wnętrzu niż w pomieszczeniu, w którym wszystko zostało umieszczone przypadkowo. Wybierając kanapę, postawmy na ciekawy design oraz dopasowanie do pozostałej części aranżacji. Pokój gościnny stanie się dzięki temu przyjaznym i przyjemnym miejscem. Pamiętajmy o tym zawsze. Dla przebywających w takim wnętrzu osób, pomieszczenie to może stać się wizytówką całego mieszkania. Sporo będzie świadczyło także o nas samych, dlatego dołóżmy wszelkich starań, aby taka aranżacja była udana i miała w sobie to coś.