Jacy są znani na całym świecie projektanci mody?

Tworzenie odzieży to dla wielu osób wymarzona praca. Bycie projektantem mody wymaga jednak posiadania pewnych umiejętności, które okażą się pomocne podczas kreowania nowych typów ubrań. Czasem jednak sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w tym zawodzie. Najsłynniejsi projektanci mody, jak Christian Dior czy Coco Chanel, ciężko pracowali na to, by zostać zauważonymi i docenionymi. Takie urządzenia jak maszyna do szycia nie były im obce, na początku ich kariery. To oczywiście niejedyni znani projektanci mody, którzy odnieśli sukces na skalę światową. Gdzie uczyli się najwybitniejsi polscy i zagraniczni projektanci mody? Jak to się stało, że odnieśli taki sukces? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.

Znani francuscy projektanci mody

Christian Dior

Znani projektanci mody ciężko pracowali, aby odnieść sukces. Nie bez powodu nazwisko Dior jest znany przez ludzi zamieszkujących różne zakątki świata. Christian Dior był słynnym francuskim kostiumografem filmowym i projektantem mody. Interesował się sztuką już od najmłodszych lat. Pierwsze zarobione przez niego pieniądze pochodziły ze sprzedaży własnych szkiców, którymi handlował przed swoim domem. W 1928 roku, Christian Dior podjął decyzję o porzuceniu szkoły. Z pomocą finansową ojca, udało mu się otworzyć niewielką galerię sztuki, w której to wraz z przyjacielem zajmował się sprzedażą dzieł namalowanych m.in. przez Picasso. Kiedy należąca do Diora galeria sztuki upadła, młody artysta znalazł zatrudnienie u projektanta mody Roberta Pigueta, dzięki któremu mógł rozpocząć swoją przygodę z projektowaniem odzieży. Pracując u Pigueta współpracował z Pierre Balmain. Po jakimś czasie został zastępcą Marca Bohana, który był projektantem domu mody. Wraz z wybuchem wojny został powołany do służby wojskowej, jednak po jej zakończeniu powrócił do wykonywania wymarzonego zawodu dołączając do kadry domu mody Luciena Lelonga. Objął tam stanowisko młodszego projektanta mody. W roku 1946 projekty Diora zostały zauważone i docenione przez Marcela Boussac’a (najbogatszego człowieka we Francji). Zaprosił on Diora do pracy w paryskim domu mody Philippe et Gaston. Dior jednak zamierzał otworzyć własną działalność. Końcem roku 1946 Dior otworzył własny dom mody. Projekty jego odzieży znacznie różniły się od ubrań, które były noszone w tamtym czasie. Jego odzież wzbudzała wiele kontrowersji, początkowo nie darzono jej zbytnią aprobatą. Kolekcja sukni i spódnic była krytykowana przez kobiety.Jednakże po zakończeniu okresu powojennego twórczość Diora została doceniona, a Paryż dzięki niemu uzyskał tytuł centrum świata mody. Dior, tak samo, jak inni projektanci ma swoje charakterystyczne cechy, które sprawiają, że ubrania tej marki są wyjątkowe. Przeczytaj o tej firmie (i wielu innych) na https://nowoczesny.pl/znani-projektanci-mody-16-wybitnych-nazwisk/ i poznaj inne przedmioty produkowane w domach mody, oraz z jakimi sławami współpracują. 

christian dior projektant mody

https://avanti24.pl/newsy/7,164772,24541274,odwiedzilam-wystawe-o-christianie-diorze-w-muzeum-v-a-w-londynie.html

Coco Chanel

Szacunku w świecie mody doczekała się także Coco Chanel, która była także francuską projektantką odzieży. Chanel nie uczęszczała do szkoły projektowania mody. Nauczyła się krawiectwa już jako nastolatka. Wchodząc w dorosłość miała możliwość doskonalenia umiejętności krawieckich, dzięki swojej ciotce, która wiele ją nauczyła. W wieku 30 lat, Chanel założyła w Paryżu swój pierwszy niewielki sklep, w którym sprzedawała odzież damską oraz kapelusze. Od 1915 roku zaczęła wprowadzać do asortymentu swojego sklepu damską odzież o sportowym charakterze, która była tak wygodna, że z powodzeniem można było ją zakładać do pracy. Rok później opracowała kolekcję kostiumów, które wykonane zostały z dżerseju, w tamtych czasach uważanego za materiał przeznaczony do produkcji bielizny. W 1919 roku, Chanel podjęła kolejny odważny krok w swojej karierze i założyła własny dom mody. Wygodna kolekcja odzieży stworzona przez projektantkę szybko zwróciła uwagę bogatych pań z wyższych sfer, które na co dzień nosiły ciasne i niewygodne gorsety. Chanel odniosła prawdziwy sukces dzięki perfumom, które stworzyła. Już od początku ich promocji cieszyły się dość dużym zainteresowaniem. Odzież wytworzona przez projektantkę znana była ze swojej prostoty i niebywałej funkcjonalności.

Najsłynniejsi projektanci mody

https://bywajtu.pl/strony/w-szafie/notatka/coco-chanel/

Sławni amerykańscy projektanci mody

Calvin Klein

Calvin Klein to amerykański projektant mody. Babcia Kleina była krawcową i to dzięki niej odnalazł pasję do szycia, dowiedział się czym jest overlock i mógł szyć na profesjonalnej maszynie.. Calvin Klein po ukończeniu szkoły średniej, rozpoczął naukę na uczelni Art Students League of New York. Zapisał się także do nowojorskiego Fashion Institute of Technology. Ta druga szkoła była miejscem, w którym Klein uzyskał tytuł doktora. W 1962 roku odbył swój pierwszy staż w prawdziwym domu mody przy Siódmej Alei w Nowym Jorku. Zajmował się tam tworzeniem płaszczy i garniturów. Kilka lat później otworzył swoją pierwszą firmę, wraz ze swoim przyjacielem. W momencie, gdy odbył się jego pierwszy poważny pokaz mody, który miał miejsce na New York Fashion Week, sławni projektanci mody oraz członkowie nowojorskiej elity uznali go za bardzo utalentowanego człowieka. W latach 70-tych i 80-tych, firma Calvina Kleina tworzyła głównie ubrania wykonane z dżinsu. Ubrania Kleina to odzież typu uniseks, która może być noszona zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.  

Znani projektanci mody

https://www.vogue.pl/a/calvin-klein-marka-wiecznie-mloda

Marc Jacobs

Amerykański projektant mody, jakim jest Marc Jacobs, już w wieku 15 lat uczęszczał do szkoły artystycznej High School of Art and Design w Nowym Jorku, gdzie kształcił się w kierunku mody. W tym samym czasie pracował na pół etatu w butiku Charivari. W kolejnym etapie edukacji uczęszczał do  Parsons School of Design w Nowym Jorku. Już w czasie trwania studiów Jacobs zaprojektował swoją pierwszą kolekcję swetrów. Ubrania były wykonane na drutach i sprzedawały się znakomicie. Kiedy miał zaledwie 24 lata, został nominowany do najwyższego odznaczenia: The Council of Fashion Designers of America (CFDA) Perry Ellis Award for New Fashion Talent. Jest najmłodszym projektantem mody na świecie, który w tak krótkim czasie od rozpoczęcia swojej kariery dostąpił takiego zaszczytu. W1989 r. Jacobs wraz ze swoim wieloletnim partnerem Duffym dołączyli do Perry Ellis. W roku 1997 zaproponowano mu pozycję dyrektora w domu mody Louisa Vuittona. Pracował tam aż 16 lat. Jacobs otrzymał tam stanowisko wiceprezesa. Marc Jacobs uzyskał popularność dzięki, temu że w swoich projektach odzieży nie bierze pod uwagę aktualnie panujących trendów.

słynni projektanci mody

https://kobieta.gazeta.pl/follow/1,153343,8002426,lookbook-marc-jacobs-resort-2011.html

Michael Kors

Kolejnym znanym amerykańskim projektantem mody jest Michael Kors. Ten słynny kreator mody, także interesował się odzieżą już od najmłodszych lat. Jego matka była modelką, tak więc Kors już od dziecka miał styczność z przemysłem odzieżowym. Swoją przygodę z projektowaniem ubrań rozpoczął już jako nastolatek. Wówczas zajmował się nie tylko kreowaniem odzieży, ale także jej sprzedażą. Tę pracę wykonywał w piwnicy swoich rodziców. W roku 1977 Kors rozpoczął naukę w Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku. Po 9 miesiącach studiowania, zrezygnował z nauki w tej szkole i zatrudnił się w butiku Lothar’s. Początkowo zajmował się tam sprzedażą odzieży, lecz później mógł zajmować się także projektowaniem mody. Niedługo po „awansie” został zauważony przez dyrektorkę mody w Bergdorf’s, Dawn Mello. Kobieta zainteresowała się projektami Korsa. Projektant rozpoczął pracę w Bergdorf Goodman, gdzie stworzył damską markę Michaela Korsa. W 1997 roku ten słynny twórca odzieży podjął pracę w domu mody Celine we Francji i został nazwany pierwszym projektantem odzieży dla kobiet domu Celine. W 2002 roku Kors stworzył własną kolekcję męskiej odzieży, przez co postanowił odejść z domu Celine i skupić się na rozwoju własnej marki.

popularni projektanci mody

https://www.forbes.pl/life/styl/michael-kors-najpopularniejszy-projektant-w-sieci/7h70f4s

Tommy Hilfiger

Tommy Hilfiger rozpoczął swoją przygodę z projektowaniem mody kiedy miał około 20 lat. W tym wieku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zatrudnił się w lokalnym sklepie Brown’s. Zajmował się tam sprowadzaniem popularnych wtedy spodni, typu dzwony i ich sprzedażą. Pracował tam jednak niedługo, gdyż podjął decyzję o założeniu własnego sklepu o nazwie The People’s Place. Niestety Hilfiger był zmuszony zamknąć swój sklep, ponieważ w miejscu, gdzie była jego siedziba postanowiono wybudować centrum handlowo-rekreacyjne. Po zamknięciu tego sklepu, Hilfiger zajął się projektowaniem odzieży do reszty posiadanych przez niego sklepów, znajdujących się w Nowym Jorku. Jako 25 latek otrzymywał propozycje współpracy od znanych projektantów mody, m.in. od Calvina Kleina. Jednakże nie zdecydował się na pracę dla kogoś.

sławni projektanci mody

https://avanti24.pl/Magazyn/1,150457,19637876,tommy-hilfiger-na-sezon-jesien-zima-zobacz-zdjecia-prosto.html

Słynni włoscy projektanci mody

Giorgio Armani

Słynni projektanci mody pochodzą także z Włoch. To właśnie tej narodowości jest znany na całym świecie Giorgio Armani. Początkowo pragnął zostać lekarzem, jednak porzucił ten pomysł i zajął się fotografiom. Pracę jako projektant mody rozpoczął w roku 1961 w domu mody Nino Cerruti. Zatrudniony był tam aż do 1970 roku, kiedy to postanowił odejść i zająć się projektowaniem mody na własną rękę. W roku 1974 wraz ze swoim partnerem założył markę nazwaną imieniem i nazwiskiem projektanta, która początkowo wytwarzała jedynie odzież męską. Rok później, Armani zaczął pracować także nad modą damską. Popularność dało mu projektowanie oraz szycie ubrań dla wielu hollywoodzkich celebrytów.

popularni projektanci mody

https://avanti24.pl/newsy/7,164772,26117541,giorgio-armani-ikona-swiatowej-mody-z-okazji-urodzin-projektanta.html

Miuccia Prada

Każdemu z nas znane jest pojęcie „torebka od Prady”, czy „buty od Prady”. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na takie dodatki, jednakże z pewnością nazwisko Prada przynajmniej raz w życiu każdy z nas usłyszał. Miuccia Prada urodziła się w Mediolanie. To bardzo znana, włoska projektantka mody. Jest wnuczką założyciela domu mody Prada. W roku 1978 odziedziczyła firmę, w której jest odpowiedzialna za podejmowanie kreatywnych decyzji. Jej wykształcenie nie ma nic wspólnego z modą. Jest politologiem, jednak postanowiła powiększyć otrzymany spadek, wprowadzając do firmy nowe wzory, produkty i akcesoria.

sławni projektanci mody

http://fashion50plus.pl/miuccia-prada-dla-wielkiego-gatsbyego/

Domenico Dolce & Stefano Gabbana

Domenico Dolce i Stefano Gabbana to włoscy projektantci mody, którzy są założycielami słynnego na cały świat domu mody Dolce&Gabbana. Dolce już od najmłodszych lat był związany z modą. Jego ojciec był krawcem i posiadał fabrykę odzieżową. Dolce w młodości podjął pracę w rodzinnej firmie i tak zaczęła się jego przygoda z modą. Kilka lat później postanowił opuścić rodzinne strony i wyjechać do Mediolanu, gdzie rozpoczął własną karierę. W 1985 zdecydował się założyć wraz ze Stefano Gabbana własny dom mody.

Gabbana natomiast w młodości nie spodziewał się, że jego życie zawodowe będzie zmierzało w kierunku projektowania ubioru. Rozpoczął studia graficzne w Mediolanie i chciał poświęcić swoje życie zawodowe pracy nad reklamami. Plany Stefano Gabbana trwały do 1980 roku, kiedy to poznał Domenico Dolce. To spotkanie zmieniło życie Gabbana, gdyż od tej chwili współpracował z Dolce, z którym dwa lata później założył wspólną firmę.

słynni projektanci mody

https://www.wsensie.pl/swiat/12-po-godzinach/3179-viva-la-mamma-nowa-kolekcja-dolce-gabbana

Guccio Gucci

Kolejnym założycielem bardzo znanego włoskiego domu mody jest Guccio Gucci. Swoją pasję do pięknych rzeczy oraz poczucie smaku i elegancki Gucci rozwinął podczas pracy w eleganckim, pięciogwiazdkowym londyńskim hotelu Savoy. Pracował tam jako windziarz, jednakże bogate wnętrze hotelu obudziło w nim zamiłowanie do piękna. W 1906 r. postanowił wrócić do Florencji, w której się urodził. Założył wówczas niewielki rodzinny biznes jakim był sklep ze skórzanymi torbami bagażowymi oraz siodłami. Kilkanaście lat później zdecydował się wyprodukować własne skórzane torby jeździeckie, które bardzo szybko zyskały dużą popularność. Gucci kuł żelazo póki było gorące i widząc popyt na wytwarzane przez niego produkty, rozpoczął produkcję skórzanych torebek. W 1938 roku zdecydował się na powiększenie swojej firmy i otworzył filię w Rzymie.

znani projektanci mody

https://www.ashplumplum.com/2017/05/historia-i-dziaalnosc-woskiego-domu.html

Znani polscy projektanci mody

Dawid Woliński

Nie tylko z oddalonych od naszego kraju zakątków pochodzą znani projektanci mody. Polska również posiada wybitnych kreatorów ubioru, którzy osiągają sukcesy na szczeblach międzynarodowych. Za wybitnego polskiego projektanta mody możemy uznać Dawida Wolińskiego. Młody kreator ubioru od nastoletnich lat mocno związany był ze sztuką. Wybierając szkołę średnią, postawił na Prywatne Liceum Plastyczne we Włocławku. Następnie kontynuował naukę na jednej z najlepszych w Polsce artystycznych uczelni, czyli Akademii Sztuk Pięknych oraz w Szkole Projektowania Ubioru i Kostiumu Filmowego w Warszawie. W 2003 roku zaprezentował swoją debiutancką kolekcję odzieży. Rok później wziął udział w Fashion Week w Lizbonie, gdzie zaprezentował stworzoną przez siebie kolekcję ubrań na wiosnę/lato 2005. Odzież uzyskała aprobatę wielu krytyków, dzięki czemu Woliński stał się rozpoznawalny. Jego projekty były rozchwytywane przez stylistów z Anglii, Francji oraz Hiszpanii. W kolejnych latach zdobywał coraz to większe uznanie w świecie mody. Podpisał kontrakt z ekskluzywnym butikiem zlokalizowanym w Los Angeles. W latach 2007 i 2009 zdobył dwie nagrody. Po ubrania zaprojektowane przez Wolińskiego sięgają największe polskie gwiazdy, jak Kayah, Małgorzata Kożuchowska czy Anna Mucha. Także zagraniczni celebryci nie przechodzą obojętnie obok jego projektów. W ubraniach od Wolińskiego pokazują się także Paris Hilton czy Nicole Richie.

wolinski projektant mody

https://modnerozmowy.com/2017/06/02/jubileuszowy-pokaz-mody-dawida-wolinskiego/

Paprocki&Brzozowski

Kolejni znani polscy projektanci mody to Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski. Obaj panowie są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie studiowali na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Swoje kolekcje dyplomowe zaprezentowali w 2002 roku, natomiast już rok później zadebiutowali w Warszawie ujawniając światu pierwszą zaprojektowaną przez nich kolekcją ubrań, która sprawiła, że zostali uznani za Projektantów Roku 2004 przez miesięcznik „Elle”. W 2008 roku otrzymali propozycję współpracy z marką odzieżową Reserved. Zaprojektowali dla niej kolekcję wiosna/lato 2008. Kolejnym dużym zleceniem, było stworzenie kolekcji jesień/zima dla firmy Ochnik. Odzież zaprojektowaną przez duet Paprocki&Brzozowski noszą takie polskie gwiazdy jak: Joanna Krupa, Katarzyna Figura, Monika Olejnik czy też Maja Sobolewska.

znani projektanci mody

https://www.paprockibrzozowski.com/sluby/kolekcje-slubne.html

Gosia Baczyńska

Od najmłodszych lat Gosia Baczyńska żywiła zamiłowanie do świata mody i projektowania ubrań. Już w wieku 12 lat nauczyła się szyć i wykonywała odzież dla swoich bliskich oraz dla siebie samej. Podjęła studia na ASP we Wrocławiu, a po ich ukończeniu zdecydowała się wyjechać do Londynu. To właśnie tam rozwijała swoje umiejętności krawieckie, pracując w profesjonalnym atelier. Zdobyte umiejętności i doświadczenie pozwoliły jej na stworzenie własnej marki modowej tuż po powrocie do Polski. Już w 2000 roku projekty ubrań wykonanych przez Baczyńską zaczęły trafiać na okładki popularnych modowych magazynów. Dwa lata później, zaprezentowała kolekcje swojej odzieży na dużym pokazie w Warszawie. Była to jej pierwsza tego typu impreza. Suknię od Gosi Baczyńskiej miała na sobie m.in. księżna Kate w 2017 roku.

znani projektanci mody

https://jastrzabpost.pl/moda/gosia-baczynska-zaprezentowala-paryzu-swoja-nowa-kolekcje-wideo_42930.html

Viola Piekut

Znaną polską projektantką sukien ślubnych oraz wieczorowych kreacji jest Viola Piekut. Zamiłowanie do mody odkryła w liceum. Kilka lat później postanowiła założyć własną markę modową, czego efektem było otworzenie salonów w Warszawie oraz Poznaniu. Szczególnym zamiłowaniem Piekut darzy modę ślubną. To właśnie jej poświęca najwięcej czasu i uwagi. Kolekcje jej sukien ślubnych są dopracowane w każdym detalu. Założeniem Piekut jest to, aby każda panna młoda, która zakłada suknię jej projektu, czuła się w niej jak księżniczka.

Viola Piekut projekty

https://www.zeberka.pl/moda/suknie-slubne-od-violi-piekut-kolekcja-2015-foto/

Inni sławni projektanci mody

Paco Rabanne

Najbardziej znani projektanci mody nie pochodzą wyłącznie z Francji czy Włoch. Jednym z czołowych kreatorów stylu i ubioru jest urodzony w Hiszpanii projektant mody Paco Rabanne. Ukończył szkołę architektoniczną. Stał się rozpoznawalny we Francji w latach 60, gdzie po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej, uciekł wraz z matką. Przygoda Paco Rabanne z projektowaniem mody rozpoczęła się od tworzenia biżuterii dla najsłynniejszych domów mody, takich jak Dior, Givencha oraz Balenciga. Kolekcje projektowane przez Rabanne wyróżniały się poprzez zastosowanie w nich niekonwencjonalnych materiałów. Projektant stawiał na papier, metal oraz plastik, które miały urozmaicić wygląd tworzonej przez niego odzieży.

Paco Rabbane projektant mody

http://makemylife.pinger.pl/m/13612818#mid=13612818&idx=7

Alexander McQueen

Kolejnym wartym uwagi projektantem mody jest Alexander McQueen. Brytyjczyk już jako nastolatek tworzył sukienki dla swoich trzech sióstr. Takie działanie przerodziło się w marzenie o tym, że w przyszłości zostanie projektantem mody. W wieku 16 lat porzucił szkołę i rozpoczął kurs krawiecki w Newham College. Następnie odbył staż w pracowni krawieckiej Anderson & Sheppard na Savile Row. Później rozpoczął pracę w Gieves & Hawkes. Uzyskane doświadczenie sprawiło, że następnym krokiem w jego karierze było szycie kostiumów w Angels and Bermans. Mając zaledwie 20 lat rozpoczął współpracę z projektantami Koji Tatsuno i Romeo Gigli, która jednak nie trwała długo. Zapisał się na studia podyplomowe w Central St. Martins College of Art, które pozwoliły mu rozpocząć wymarzoną karierę. Na samym jej początku, McQueen zajmował się tworzeniem odzieży prowokacyjnej. Kolejne jego kolekcje nie były już tak odważne. W swojej pracy bardzo często inspirował się ubiorami zaobserwowanymi w filmach. Sięgał także po historyczne inspiracje. McQueen przez 5 lat zdobywał doświadczenie pracując na stanowisku głównego projektanta mody w Givenchy. Zdobyte umiejętności oraz wiedza, pozwoliły mu po tym czasie na założenie własnej wytwórni strojów. Ubrania zaprojektowane przez McQueena z chęcią nosiły takie gwiazdy jak Rihanna czy Lady Gaga.

projektanci mody

https://viva.pl/moda/wielcy-projektanci/historia-i-kariera-brytyjskiego-projektanta-kiedy-zmarlalexander-mcqueen-112729-r1/