Matki chorych dzieci – bezczelne bohaterki

Choroba dziecka spada na rodziców zawsze niespodziewanie. Nagła diagnoza w czasie ciąży lub objawy pojawiające się dopiero po czasie powoduje szok i niedowierzanie. Każda prawdziwa matka jest w stanie zrobić wszystko dla swojej pociechy. Co czuje matka chorego dziecka? Ciężko jest to sobie wyobrazić, nigdy nie będąc w takiej sytuacji. Na pewno pojawia się strach, lęk, zagubienie i niepewność. Matki chorych dzieci walczą o każdy kolejny dzień. Matki chorych dzieci to bohaterki.

Matki chorych dzieci – z czym się zmagają?

Bycie matką jest bardzo trudne. Bycie matką chorego dziecka wymaga jeszcze więcej poświęceń i wyrzeczeń. Nieważne, jak intensywna jest choroba i jakie konsekwencje za sobą niesie, zawsze pojawia się strach i lęk. Codzienna niepewność co dalej, jak sobie poradzić, zamartwianie się losem dziecka i jego przyszłością. Ciężko jest sobie wyobrazić, co czuje matka chorego dziecka, które większość dzieciństwa spędza w szpitalu, zamiast na podwórku z rówieśnikami. Całe życie musi być podporządkowane chorobie. Regularne wizyty u lekarza, rehabilitacja, drogie leki. Chorób jest bardzo wiele, każdy ma różne warunki i możliwości, ale jedno jest pewne, każda matka musi być silna dla swojego dziecka i dbać o jego radość każdego dnia, mimo bólu, smutku i cierpienia. Każda mama zmaga się z wieloma obowiązkami i musi dbać o zdrowie swojej pociechy. W kolejnym artykule piszemy o higienie i leczeniu zębów mlecznych. Zajrzyj i dowiedz się, jak odpowiednio dbać o uśmiech malucha: https://www.puffa.pl/2018/10/18/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-higienie-i-leczeniu-zebow-mlecznych/.

Samotne matki chorych dzieci

Na wieść o chorobie dziecka, pojawiają się w głowie zapytania i niepewności. Strach, lęk, czy można sobie z tym poradzić, zapewnić dziecku odpowiednie warunki do życia, a przy tym dać dużo miłości i czułości. Wiele rodziców nie czuje się na siłach, matki oddają dzieci, a ojcowie opuszczają rodzinę. Nie każdy jest w stanie zostać bohaterem. Szczególnie samotne matki chorych dzieci mają bardzo ciężki los. Bez pomocy partnera muszą liczyć na pomoc innej rodziny lub znajomych. Samemu ciężko jest zarobić na drogie leki i leczenie, a jednocześnie opiekować się dzieckiem 24 godziny na dobę. Na pomoc przychodzą także fundacje i grupy wsparcia, gdzie można spotkać się i porozmawiać z ludźmi, którzy spotkali się w swoim życiu z podobnymi doświadczeniami. Co czuje matka chorego dziecka, może zrozumieć tylko druga matka chorego dziecka.

Jak pocieszyć matkę chorego dziecka?

Czasami ciężko jest dobrać odpowiednie słowa, kiedy jesteśmy świadkami cierpienia i choroby. Jak pocieszyć matkę chorego dziecka? W żadnym przypadku słowa typu “będzie lepiej”, “myśl pozytywnie” nie są pocieszające. Wręcz przeciwnie. Takie rady mogą tylko pogorszyć sprawę. Jedynym skutecznym sposobem jest wysłuchanie problemów, zmartwień i próba zrozumienia, bez oceniania. Jeżeli jest to możliwe, można zaproponować pomoc finansową lub pomoc w lepszej organizacji życia, pomoc w znalezieniu pracy dla rodzica chorego dziecka, znalezieniu dobrego lekarza. Czasami wystarczy miła rozmowa i małe gesty, które przypominają o normalnym, wesołym życiu.

Matki chorych dzieci – bezczelne bohaterki

Dlaczego bezczelne? Dlatego, że walczą do utraty sił, szukając pomocy z każdej strony, kiedy nadzieja zanika z każdym dniem. Dla chorych i umierających dzieci liczy się każdy dzień. Matki chorych dzieci zrobią wszystko, aby ich pociechy, chociaż na moment zapomniały o swojej chorobie, mogły cieszyć się życiem, jak inne dzieci, uśmiechać się i być kochane. Poświęcają całe swoje życie, karierę, pasje na rzecz opieki nad dziećmi, które potrzebują ich przez cały czas. Nie robią tego z obowiązki. Matki chorych dzieci robią to wszystko z miłości.

Życie z chorym dzieckiem – akceptacja

Akceptacja ciężkiej nowej sytuacji wymaga czasu. Na początku rodzice chorych dzieci przechodzą przez trudne etapy, takie jak zaprzeczenie, złość, negocjacje, depresja, aż w końcu przychodzi czas na akceptację. Najpierw ciężko jest uwierzyć w diagnozę, następnie pojawiają się myśli: “dlaczego to spotkało właśnie nas”, kolejno pojawia się próba szukania wszelkich rozwiązań i nadzieja, że to może jest zwykła pomyłka. Kiedy zły sen okazuje się prawdziwym życiem, ciężko jest sobie z tym poradzić, przychodzi załamanie nerwowe. Dojście do równowagi i ułożenia życia na nowo wymaga czasu. 

Matki chorych dzieci mają trudny los. Nie można winić nikogo, kto robi wszystko, aby uratować życie swojego dziecka. Życie z chorym dzieckiem nie musi być złe i pełne tylko smutnych chwil. Akceptacja to jedyna droga do nieco innego, ale także normalnego życia.