Czas wolny dzieci i młodzieży podczas pandemii – jak zorganizować dzieciom czas w domu?

Długotrwała pandemia spowodowała, że większość czasu jesteśmy zmuszeni spędzać w domu, bez wychodzenia w miejsca publiczne. Pracujemy zdalnie, a lekcje w szkołach prowadzone są przez internet. Bez kontaktu z rówieśnikami dzieci nudzą się i nie mają pełnych możliwości rozwoju. Jak kreatywnie zorganizować dzieciom czas w domu? Przeczytaj kilka pomysłów i inspiracji, jak można wykorzystać wolny czas w domu w okresie pandemii.

Czas bez komputera i telefonu

W dzisiejszych czasach praktycznie każdą czynność wykonujemy, używając komputera lub telefonu. Tradycyjne książki zostały zastąpione e-bookami, które czytamy na tabletach, praca i lekcje odbywają się drogą internetową, słuchamy muzyki na telefonie, a filmy oglądamy na ekranie laptopa. Pracujemy i spędzamy czas wolny praktycznie tylko w internecie. Przed pandemią, z łatwością można było zapełnić nudę spotkaniami towarzyskimi, a dzieci mogły bawić się z rówieśnikami na placu zabaw lub na grupowych zajęciach. Mimo że komputery to wynalazek, które bardzo ułatwił życie ludzi, a świat kręci się głównie wokół internetu, ma to także swoje minusy. Kilkugodzinne siedzenie przed ekranami telefonów lub komputerów, może spowodować pogorszenie wzroku oraz wady postawy. Jeszcze kilkanaście lat temu, dzieci spędzały wolny czas na świeżym powietrzu. W dzisiejszych czasach bawiące się dzieci na osiedlach to niestety rzadko spotykany widok. Zadaniem rodziców jest sprawienie, aby czas wolny ich dzieci był bardziej kreatywny i rozwijający, nie wychodząc z domu.

Czas wolny. Rodzina robi wspólnie obiad
Wspólne śniadanie lub obiad to świetny pomysł na spędzenie czasu z całą rodziną.

Wspólny czas z całą rodziną

Czas wolny w domu to idealny moment, aby wzmocnić więzi rodzinne. Po pracy i szkole możemy przygotować razem pyszny obiad lub kolację dla całej rodziny, a następnie spędzić czas na rozmowach przy wspólnym stole. Wieczorami możemy włączyć film lub ciekawy serial, który zainteresuje zarówno dzieci, jak i rodziców. Jeżeli tęsknimy za wyjściem do kina, możemy zorganizować seans filmowy w mniej nowoczesnych stylu. Pomoże nam w tym rzutnik i kawałek pustej ściany.  Popcorn, wygodne siedziska, przyciemnienie świateł i od razu powstaje klimat, dzięki któremu stworzymy także cudowne wspomnienia dla swoich dzieci.

Czas na świeżym powietrzu we własnym ogrodzie

Jeżeli mieszkamy w domu i mamy dostęp chociaż do kawałka własnego ogródka, przy sprzyjającej pogodzie, warto zachęcić dzieci do zabawy na świeżym powietrzu. Możemy zorganizować różne gry zespołowe lub możemy poprosić swoje pociechy, aby pomogły nam w pielęgnacji ogrodu. Rozwój dzieci i czas spędzony na wspólnej zabawie wszystkich członków rodziny to cenne wartości, o których nie powinno się zapominać, nawet przy nowoczesnych metodach wychowawczych. 

Czas wolny dzieci i młodzieży

Czas wolny dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym różni się od czasu wolnego młodzieży i nastolatków. Różnica wieku to także różne zainteresowania i upodobania. Natomiast każde dziecko, niezależnie od wieku, nie powinno nudzić się i marnować czasu przed telewizorem czy komputerem. 

Czas z dzieckiem – zabawy plastyczne

Dla młodszych dzieci warto zorganizować zabawy i zadania plastyczne. Jest przy nich dużo radości i uśmiechu. Kiedy maluch nie może chodzić do przedszkola, lub lekcje w pierwszych klasach szkoły podstawowej, odbywają się online, nie ma możliwości, aby nauczyciel pomógł dziecku w rozwijaniu zdolności manualnych. W internecie można spokojnie znaleźć wiele inspiracji i pomysłów na zabawy z plasteliną, kolorowym papierem, wycinankami, kredkami lub farbami. Możemy stworzyć np. papierową kolorową ramkę na zdjęcia, maskę w kształcie zwierzątka lub spróbować stworzyć własne mini zoo w formie origami. W sklepach z zabawkami dla dzieci dostępne są także specjalne zestawy do kreatywnej zabawy dla dzieci w różnym wieku. Zobacz także, jakie akcesoria muszą znaleźć się obowiązkowo w pokoju każdej dziewczynki. Przeczytasz o nich w naszym kolejnym artykule: https://www.puffa.pl/2019/04/29/5-akcesoriow-do-pokoju-dziewczynki-ktore-musisz-miec/.

Czas wolny dzieci. Dziewczynka układa puzzle.
Puzzle to świetne zajęcia dla dzieci w każdym wieku.

Puzzle i gry planszowe

Świetną formą spędzania czasu wolnego są gry planszowe. Jest wiele różnych gier, które są uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Możemy znaleźć kilka wersji jednej gry, które są przekształcane tak, aby każdy mógł spróbować w nią zagrać. Gry planszowe to dobry pomysł na wspólny wieczór w gronie całej rodziny. Dla rodzeństwa możemy wybrać takie, w które z łatwością można grać już od 2 osób.

Niezwykle rozwijające są także puzzle. Dla mniejszych dzieci najlepsze będą proste warianty z małą liczbą elementów. Natomiast dla dorosłych lub dla nastolatków, trudne i skomplikowane układanki mogą stanowić spore wyzwanie. 

Formy spędzania czasu wolnego przez młodzież

Spędzanie wolnego czasu przez młodzież często wiąże się z tym, że nastolatkowie chcą być jak najdalej od swoich rodziców i rodzeństwa. Okres buntu to czas, kiedy powstaje wiele niezrozumiałych zgrzytów i ciężko jest wytrzymać pod jednym dachem. Jak organizować czas wolny dla młodzieży, aby wspólne chwile stały się przyjemne i pożyteczne? Przy starszych dzieciach, także sprawdzą się gry planszowe. Świetnym pomysłem są gry strategiczne, takie jak np. scrabble, rummikub, czy monopoly. Idealnie sprawdzi się także pełna śmiechu zabawa w kalambury, która będzie idealną rozrywką dla całej rodziny.

Jest wiele gier i zabaw, które można wykonywać wspólnie, łącząc zainteresowania starszych i młodszych dzieci. Wiele gier, daje tyle samo radości dzieciom, co dorosłym. Jeżeli mamy ochotę na odrobinę gimnastyki, możemy zagrać w twistera lub spróbować prostych ćwiczeń, które można wykonywać w domu.

Biurko z komputerem. Czas wolny przy komputerze.
Czas wolny w domu to czas na znalezienie nowego hobby.

Czas wolny to czas na nowe zainteresowania

To, jak młodzież spędza czas wolny, czasami przyprawia rodziców o wiele zmartwień. Lata dorastania i dojrzewania to trudny okres, w którym dzieci są ciekawe świata i chcą być już dorosłe. W domu rodzice mają nastolatków na oku. Warto zachęcić młodzież do zainteresowania się nowymi rzeczami. Mogą wykorzystać wolne chwile np. na naukę języków, naukę szycia własnych ubrań, czytanie wartościowych książek i wzbogacanie wiedzy na różne tematy. Jest wiele darmowych kursów i możliwości, do których mamy dostęp drogą internetową. Co prawda, ciężko jest uniknąć korzystania z komputera i telefonu, ale przynajmniej czas ten będzie wykorzystany w pożyteczny sposób.

Dbanie o to, aby czas wolny młodzieży i dzieci był kreatywny i rozwijający, to ważne zadanie dla rodziców. Między codziennymi obowiązkami w domu i w pracy, należy mieć na uwadze odpowiedni rozwój swoich dzieci. Jak Polacy spędzają czas wolny? W okresie pandemii wiele ludzi dzieli się swoimi pomysłami, jak radzą sobie w tym trudnym czasie. Wolny czas w domu, to przede wszystkim możliwość to zrobienia wszystkiego tego, na co nigdy nie miało się czasu. Nie siedź przed telewizorem, znajdź coś dla siebie i swoich dzieci. Kreatywnie poradź sobie z nudą w domu.