Dezynfekcja sklepów  – jak zadbać o bezpieczeństwo klientów i personelu?

Sklepy to miejsca, w których w tym samym czasie przebywa mnóstwo osób. Są to ludzie przyjeżdżający z różnych miejsc w mieście, a czasem nawet z okolicznych mniejszych miejscowości. W dobie pandemii koronawirusa wszystkie sklepy zostały zobowiązane do wprowadzenia limitów osób, które mogą przebywać na danej powierzchni w tym samym czasie. Jest to jeden ze sposobów zapobiegania rozprzestrzeniania się niebezpiecznego wirusa. Kolejną metodą jest także dezynfekcja sklepu. Koronawirus sieje postrach wśród wielu ludzi, dlatego też jeśli właściciele sklepów chcą zarabiać, powinni wprowadzić odpowiednie środki ochrony osobistej. Jak powinna przebiegać dezynfekcja sklepów? Co należy oczyszczać i jak często? Podpowiadamy!

Jak rozprzestrzenia się koronawirus w sklepie?

dezynfekcja rąk. Sklep

Źródło: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/dezynfekcja-powierzchni-jak-powinna-przebiegac/

Władze państwowe ograniczają działalność licznych przedsiębiorstw, takie jak restauracje, kina czy hotele. Uważają bowiem, że przebywanie w tych miejscach może zwiększyć liczbę osób zakażonych koronawirusem. Otwarte pozostają jednak sklepy, których klienci wbrew pozorom także są narażeni na zarażenie się SARS-Cov-2. Oczywiście każdy sklep, który pozostaje otwarty, musi stosować się do zasad, które zapewnią bezpieczeństwo pracownikom oraz klientom. Przed wejściem do poszczególnych marketów powinien znajdować się płyn z napisem: dezynfekcja rąk. Sklep, który nie zapewnia środków ochrony osobistej, stwarza większe ryzyko zakażenia się koronawirusem. Dlatego też obowiązek dezynfekcji rąk w sklepie obowiązuje każde przedsiębiorstwo zajmujące się handlem. Koronawirus rozprzestrzenia się bowiem nie tylko drogą powietrzną, ale także może być obecny na produktach oraz powierzchniach, których dotykają inni klienci czy pracownicy.

Jak dezynfekować sklep?

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo klientów sklepu oraz osób zatrudnionych w danym markecie, konieczne jest przestrzeganie wytycznych przygotowanych przez sanepid. Dezynfekcja rąk w sklepie to podstawowy środek ochronny, który powinien znajdować się tuż przed wejściem do marketu. Oprócz tego konieczna może okazać się także dezynfekcja powierzchni w sklepie, zwłaszcza tych najczęściej dotykanych przez klientów. Różne sklepy wymagają różnych metod dezynfekcji. Także miejsca, które powinny być oczyszczane, nie w każdym sklepie będą takie same. Jak dezynfekować sklepy z różnych branż?

Dezynfekcja w sklepie spożywczym

dezynfekcja powierzchni w sklepie

Źródło: https://bit.ly/3upCSOV

O podstawowy porządek w sklepie spożywczym dbano nie tylko po wybuchu pandemii koronawirusa. Tam, gdzie znajduje się jedzenie, muszą być przestrzegane zasady porządku. Mycie i dezynfekcja w przemyśle spożywczym powinny dotyczyć różnych obszarów. Bardzo ważne jest czyszczenie podłóg oraz umieszczanie oznaczeń ostrzegających przed tym, że podłoga może być śliska. Równie istotne jest czyszczenie uchwytów lodówek czy klamek drzwi wejściowych. W marketach samoobsługowych klienci bardzo często chwytają za takie powierzchnie, pozostawiając na nich bakterie znajdujące się na dłoniach. W sklepach, w których to kasjer podaje towar, także konieczne jest częste dezynfekowanie tych obszarów. W końcu nasze ręce dotykają wielu powierzchni i tak łatwo jest przenieść bakterie znajdujące się w jednym miejscu w zupełnie inną lokalizację. Markety spożywcze często dają klientom do dyspozycji wózki lub koszyki, do których można wkładać produkty będące na liście zakupów. Te elementy także powinny podlegać dezynfekcji, gdyż również mogą stanowić skupisko wirusów i bakterii. Bardzo często większe sklepy nie mają okien, które umożliwiałyby wywietrzenie takiego pomieszczenia. Warto więc zainwestować w specjalistyczne urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń, które pomogą nam pozbyć się wirusów i bakterii znajdujących się w powietrzu. Godne uwagi są sprzęty NOVAERUS 800. Cena tych urządzeń jest konkurencyjna, w porównaniu do sprzętów o podobnym działaniu pochodzących od innych producentów. 

Dezynfekcja sklepu z odzieżą

Dezynfekcja odzieży

Źródło: https://bit.ly/3urimNW

Sklepom spożywczym znacznie łatwiej przestrzegać zasad higieny niż np. tym, które oferują do kupienia ubrania. Dezynfekcja odzieży mogłaby się wielu osobom wydać czymś niemożliwym i wręcz absurdalnym. Przecież, aby wyczyścić ubrania należy je wyprać. Jednakże odzież znajdująca się w sklepach nie może być umieszczana w pralce, ponieważ wtedy utraci status bycia nowym produktem. Takie zadanie uniemożliwiają także metki, na których widnieje cena stroju. Czy więc dezynfekcja ubrań jest możliwa? Oczywiście, że tak. Świetnym sposobem na szybkie i efektywne oczyszczenie odzieży jest odkażenie jej przy pomocy streamera. Urządzenie to emituje gorącą parę, której temperatura sięga nawet 98oC. Para wydobywająca się ze sprzętu i opadająca na ubrania skutecznie pozbawi je wszelkich niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń, włączając w to niebezpiecznego koronawirusa. Niektóre sklepy odzieżowe wprowadzają nakaz przemieszczania się między wieszakami z założonymi na dłonie rękawiczkami, a przymierzalnie zostają zamknięte, by wyeliminować ryzyko niekontrolowanego dotykania odzieży dłonią bez rękawiczki. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak na dłuższą metę. Klienci chcą móc dotknąć materiał kupowanego ubrania, tak by zweryfikować, czy jest on przyjemny dla skóry i czy warto zainwestować w dany strój. W rękawiczkach jest to niemożliwe. W sklepie odzieżowym, w którym przymierzalnie są czynne, konieczne jest częste dezynfekowanie znajdujących się w nich siedzisk, wieszaków oraz klamek, otwierających drzwi przymierzalni. Wybierając się na zakupy do sklepu z ubraniami, bardzo często wydajemy dosyć duże sumy. Za zakupy często płacimy kartą płatniczą, jednakże jeśli limit transakcji przekroczy 100 zł, konieczne będzie wpisanie kodu PIN. Dlatego też należy pamiętać o regularnym dezynfekowaniu terminali płatniczych, które także mogą stanowić skupisko bakterii i wirusów.

Dezynfekcja sklepów wielkopowierzchniowych

dezynfekcja przedmiotów

Źródło: https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/dezynfekcja-sklepu-wskazowki-dla-detalistow

Oprócz sklepów spożywczych i odzieżowych, wiele osób odwiedza także markety meblowe i budowlane. W tych miejscach także konieczne jest przestrzeganie zasad higieny. Takie sklepy to najczęściej markety wielkopowierzchniowe, w których znajduje się mnóstwo przedmiotów. Dlatego też dezynfekcja przedmiotów powinna być przeprowadzana podobną metodą jak ubrań. W przeciwnym wypadku, jeśli pracownicy mieliby ręcznie oczyszczać każdą rzecz, ich praca nie miałaby końca. W takich miejscach powinno znajdować się wiele stacji do dezynfekcji rąk. Umieszczenie ich jedynie przed wejściem może okazać się niewystarczające. Warto także zastanowić się nad umieszczeniem w marketach dekontaminatorów (zarówno na pasażu sklepu jak i w hali magazynowej). Wiele sklepów budowlanych oraz meblowych oferuje do dyspozycji klientów wózki, podobne do tych, jakie są dostępne w sklepach spożywczych. One również wymagają regularnej dezynfekcji. Jeśli w danym sklepie znajduje się łazienka dla klientów, powinny znajdować się w niej płyny do dezynfekcji deski sedesowej, rąk, klamek oraz duże ilości mydła z podajnikiem wyposażonym w czujnik ruchu. Niektóre większe markety posiadają drzwi automatyczne. Wówczas nie ma konieczności dezynfekowania klamek, ponieważ klienci nie muszą ich dotykać. Jeśli jednak wejście do sklepu jest zamykane poprzez klasyczne drzwi, to należy pamiętać o regularnym przecieraniu klamek.