Worko plecak – jak uszyć swój pierwszy pakunek?

Wychodząc z domu, najczęściej każdy z nas ma przy sobie jakiś rodzaj bagażu. Może to być saszetka typu nerka, torebka czy też plecak CoolPack. Popularne są także plecaki na kółkach. Zwykle do takiego bagażu chowamy dokumenty oraz śniadanie. Coraz większą popularnością cieszą się plecaki do szkoły typu worek. Wiele osób wciąż nie ma ich w swojej szafie. Dlaczego? Z pewnością odstrasza ich cena, jaką trzeba zapłacić za taki plecak w sklepie. Jeśli chcemy być trendy i posiadać modne dodatki powinniśmy spróbować wykonać je samodzielnie. Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie różnych elementów garderoby DIY. Plecak worek także można stworzyć w zaciszu własnego domu czy mieszkania. Nie musimy udawać się do sklepu, by mieć piękny worko plecak. Jak uszyć taki bagaż samodzielnie? Co będzie nam niezbędne? Czy podołamy temu zadaniu? Na te i inne pytania, odpowiemy w kolejnych akapitach!

Zacznijmy od początku, z czego składa się plecak worek?

Krawiectwo już nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem jak to było dawniej. Obecnie jednak rośnie prestiż projektowania mody, które bardzo mocno łączy się z szyciem, tylko przybiera ładniejszą nazwę. Wiele osób zamiast zastanowić się najpierw, jakie materiały są potrzebne do wykonania plecaka, zastanawia się od razu jak uszyć worko plecak z podszewką. Zacznijmy jednak od podstaw. Aby wykonać plecak typu worek samodzielnie, potrzebne nam będą pewne rzeczy. Z pewnością warto rozejrzeć się za odpowiednim materiałem. Przydatny okaże się także sznurek oraz rzep lub klamra. Oprócz tego należy mieć pod ręką maszynę do szycia oraz przybory krawieckie. Posiadając takie materiały możemy przystąpić do samodzielnego wykonania plecaka.

Jak uszyć plecak? Wykrój to podstawa!

Osoby, które nie zajmują się szyciem zawodowo, najczęściej nie mają pojęcia od czego należy zacząć wykonywanie odzieży czy dodatków. Chcąc stworzyć stylowy worek plecak, konieczne jest posiadanie szablonu, który pozwoli nam wykonać precyzyjny wykrój materiału. Bez tego elementu może nam być ciężko wyobrazić sobie, jakie krawędzie powinny być ze sobą połączone oraz w których miejscach umieścić ewentualne ozdobne dodatki. Jeśli nigdy przedtem nie robiliśmy szablonów krawieckich, warto poszukać gotowych w Internecie. Znajdziemy tam mnóstwo wzorów tego typu plecaków oraz przykładowych szablonów. Warto jednak wiedzieć, że aby wykonać plecak worek, powinniśmy posiadać materiał, którego łączna wysokość będzie wynosiła 48 cm (wśród których zostały już uwzględnione zapasy na szwy). Tę miarę należy podzielić na dwie części. Jedna z nich powinna mieć 30 cm, a druga 18 cm. Szerokość materiału nie może być mniejsza niż 35 cm. Jak więc widać, do wykonania plecaka typu worek, będziemy potrzebowali kawałka materiału w kształcie prostokąta.

Plecak worek diy – co jeszcze będzie nam potrzebne?

plecak worek jak uszyć

Źródło: http://szyjidajszycinnym.pl/index.php/2017/06/01/plecak-worek-z-kroliczymi-uszami-wykroj-pdf-do-pobrania-tutorial-szycia/

Szablon, według którego będziemy szyć nasz plecak worek, to jednak nie wszystko, czego będziemy potrzebowali do jego wykonania. Oczywiście bez niego stworzenie pięknego bagażu będzie niemożliwe, jednakże z pewnością nie uda nam się to także jeśli nie zakupimy właściwego materiału. Oprócz tkaniny, konieczne będzie także nabycie sznurka, który pozwoli nam na zamknięcie naszego plecaka. Przydatne będą także akcesoria krawieckie.

Materiał na plecak worek

Wybierając materiał na plecak powinniśmy kierować się nie tylko tym, czy posiada ciekawy wzór. Należy sprawdzić jego grubość, wytrzymałość oraz jakość. Nie każda tkanina bowiem będzie nadawała się na wykonanie z niej plecaka. Stylowe i modne są dodatki z jeansu. Materiał, z którego wykonuje się spodnie najczęściej jest bardzo wytrzymały i odporny na przetarcia. Jak uszyć plecak z jeansów? Na pewno potrzebna nam będzie solidna igła. Jeans jest bowiem dosyć grubym i sztywnym materiałem, dlatego też nie każda igła sobie z nim poradzi. Jeśli nie chcemy, by w trakcie szycia igła się złamała, zakupmy kilka igieł o różnej grubości. Jaki jeszcze powinien być materiał na plecak? Nieprzemakalny lub taki, który będzie przemakał bardzo wolno. Wybór takiej tkaniny pozwoli nam ochronić przedmioty znajdujące się we wnętrzu bagażu przed destrukcyjnym wpływem deszczu.

Sznurek do plecaka worka

Kolejnym bardzo ważnym elementem, który będzie nam potrzebny, aby wykonać plecak worek jest sznurek do plecaka. Wbrew pozorom wybór tego dodatku nie jest tak łatwy jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim sznurki do plecaka, powinny mieć odpowiednią grubość. Zbyt cienki sznurek nie będzie tak wytrzymały jak moglibyśmy tego oczekiwać. Ten posiadający za dużą grubość, sprawi że nasz plecak będzie znacznie cięższy niż zakładaliśmy. Najlepiej więc wybrać sznurek o optymalnych proporcjach.

Akcesoria krawieckie

Oprócz posiadania materiałów i dodatków, z których będziemy wykonywać plecak, konieczne będzie także nabycie odpowiednich akcesoriów krawieckich. Przede wszystkim potrzebna nam będzie maszyna do szycia. Nie obejdzie się także bez nici we właściwym kolorze oraz igieł o różnych grubościach. Warto mieć pod ręką także miarę krawiecką, dzięki której będziemy mogli poznać wymiary materiału, który zakupiliśmy. Także kreda krawiecka oraz nożyczki mogą nam się przydać. Dzięki tym akcesoriom będziemy mogli dopasować wielkość materiału do naszych potrzeb.

Jak uszyć plecak worek?

Plecak worek nie wymaga od nas przygotowywania skomplikowanego kroju. Jest to raczej prosty kawałek materiału, którego boki należy ze sobą połączyć, a na samej górze, konieczne jest uszycie wąskiego „tunelu”, do którego wsuniemy sznurek. Od czego zatem należy rozpocząć proces szycia?

Krok 1 – Przygotowanie stanowiska pracy

Przygotowanie stanowiska pracy przed rozpoczęciem szycia ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim powinniśmy ustawić maszynę do szycia we właściwym miejscu. Najlepiej położyć ją na stole jadalnianym lub biurku, które ma odpowiednią wysokość, tak byśmy nie musieli się nadmiernie pochylać i abyśmy mieli w zasięgu wzroku obszywany materiał. Warto także zadbać o dużą ilość światła. Jeśli mebel, na którym stoi maszyna do szycia znajduje się z dala od okna, to zaświećmy światło w pomieszczeniu lub postawmy w pobliżu maszyny lampkę. Często żarówka zamontowana w maszynie do szycia nie daje wystarczająco dużej ilości światła. Warto też usunąć wszystkie zbędne przedmioty z blatu mebla, na którym będziemy szyć. Możemy je przez nieuwagę zrzucić i uszkodzić, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Krok 2 – Przygotowanie materiałów i dodatków

Następnie należy nałożyć na szpulkę właściwą nitkę oraz umieścić igłę we właściwym uchwycie. Materiał, który zakupiliśmy należy zmierzyć przy pomocy miary krawieckiej. Później trzeba zaznaczyć kredą miejsca, które będziemy odcinać oraz te, które planujemy odciąć.

Krok 3 – Wykonanie

Jak uszyć plecak worek

Źródło: https://www.dalwi.pl/2018/09/diy-jak-uszyc-worko-plecak.html

Jeśli już wykonaliśmy powyższe kroki możemy podłączyć maszynę do szycia do prądu, a materiał odwrócony na lewą stronę umieścić pod igłą. Przy pomocy stopki, którą naciskamy stopą, rozpoczynamy proces szycia. Naciskając stopkę przesuwamy delikatnie a zarazem płynnie materiał, tak by igła za każdym razem trafiała w nowe miejsce i tworzyła z pomocą nitki ścieg. Warto wiedzieć, że obszywanie rozpoczynamy od stworzenia tunelu na sznurek, a następnie dopiero łączymy ze sobą boczne krawędzie tworząc w ten sposób worek. Jeśli już boki plecaka zostały zszyte, możemy odwrócić materiał na prawą stronę i „wciągnąć” sznurek w stworzony tunel. Pamiętajmy także o pozostawieniu lub zrobieniu otworów w tunelu, przez które sznurek będzie mógł być wciągnięty. Po wykonaniu tych czynności plecak jest gotowy.

Jak uszyć plecak worek z uszami?

Udało nam się uszyć plecak, jednak czegoś w nim brakuje. Większość z nas pragnie posiadać dodatki, które wyróżniają się wyglądem spośród innych akcesoriów. Można więc dodać do plecaka królicze uszy. Najpierw jednak należy narysować je na materiale kredą krawiecką, następnie odciąć zbędne skrawki tkaniny. Konieczne będzie wycięcie dwóch skrawków materiału o takim samym kształcie. Następnie zszywamy je po bokach i odwracamy materiał na prawą stronę jak uczyniliśmy to poprzednim razem. Uszy doszywamy zanim jeszcze powstanie tunel. Dzięki temu zadbamy o estetykę wykonania takiego plecaka oraz jego elementów dekoracyjnych. Następnie dopiero przechodzimy do wykonania tunelu który możemy stworzyć wywijając materiał plecaka na zewnątrz (tym samym chowając część uszu pod materiałem). Prawda, że to proste?

Jak uszyć plecak worek z uszami

Źródło: http://szyjidajszycinnym.pl/index.php/2017/06/01/plecak-worek-z-kroliczymi-uszami-wykroj-pdf-do-pobrania-tutorial-szycia/

Jak uszyć worek plecak z kieszonką?

Doszycie kieszeni do plecaka typu worek to w zasadzie nic skomplikowanego. Wiele osób jednak zastanawia się, jak uszyć worko plecak z kieszenią. Wystarczy dociąć kawałek materiału, który będzie odpowiadał 1/3 wymiarów całego plecaka. Następnie doszyć go od dołu bagaż, a boki zszyć razem z bokami plecaka od jego wewnętrznej strony. Na koniec doszywamy zamek. Jedną część suwaka przyszywamy do materiału plecaka, natomiast drugą jego stronę do kieszeni i gotowe.

Worek plecak diy – czy każdy temu podoła?

Worko plecak jak uszyć

Źródło: http://szyjidajszycinnym.pl/index.php/2017/06/01/plecak-worek-z-kroliczymi-uszami-wykroj-pdf-do-pobrania-tutorial-szycia/

Szycie z wykorzystaniem maszyny do szycia, wymaga od nas precyzji oraz cierpliwości. Wielu osobom pierwszy plecak może nie wyjść tak jakby tego oczekiwały. Jednakże w krawiectwie jak i w innych zawodach, trening czyni mistrza. Każdy może uszyć własny worek plecak, pod warunkiem, że nie będzie zniechęcał się niepowodzeniami, a wyciągał z nich wnioski, które pomogą mu uzyskać oczekiwany efekt.