Jakie artykuły szkolne przygotować dziecku na lekcje techniki?

Lekcje techniki w szkole podstawowej to dość specyficzne zajęcia. Z jednej strony powinny bowiem wzbudzać w dzieciach zainteresowanie nowymi technologiami i zasadami działania różnych urządzeń, przy okazji wyjaśniając otaczający świat od bardziej praktycznej strony niż inne lekcje. Z drugiej mają nieco wspólnego z plastyką, bo dzieci próbują na nich również swoich sił w praktycznej obróbce różnego rodzaju materiałów.

To właśnie lekcja techniki jest często dla uczniów pierwszym kontaktem z szyciem, obróbką tekstyliów czy tworzyw sztucznych, to na niej powstają też pierwsze samodzielnie przygotowane potrawy. Z tego powodu wśród wyposażenia na takie lekcje znajdują się nie tylko artykuły szkolne znane z lekcji plastyki, ale również trochę innych, mniej standardowych przyborów. Przedstawiamy najważniejsze akcesoria szkolne, które warto przygotować na lekcje techniki.

Technika – lekcja odpowiedzialności i kreatywności

Lekcje techniki są obecne w polskim systemie edukacji od lat. Od początku XX wieku były skoncentrowane na szkole podstawowej, choć również w jednej z klas gimnazjum, zazwyczaj w drugiej, w podstawie programowej znajdowało się 45 minut techniki tygodniowo. Po reorganizacji systemu nauczania, który opiera się na likwidacji gimnazjów i powrocie do ośmioklasowych podstawówek, technika jest obecna od pierwszej do szóstej klasy.

W trzech pierwszych latach funkcjonuje jako edukacja techniczna w ramach tak zwanej edukacji wczesnoszkolnej – te lekcje zastąpiły dotychczasowe “zajęcia techniczne”. Nowa podstawa programowa dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych jest mniej sztywna i rygorystyczna niż poprzednia, zostawiając więcej pola do popisu dla nauczycieli. Z edukacji technicznej zniknęły na przykład elementy związane z transportem i poznawaniem zasad ruchu drogowego, które teraz powinny być omawiane w ramach edukacji przyrodniczej.

W związku z tym pozostaje więcej czasu na inne zagadnienia. W ramach edukacji technicznej uczniowie powinni zapoznać się z podstawowymi regułami BHP oraz poznać zasady organizacji pracy. Jest też miejsce na proste, kreatywne prace, jak na przykład wykonywanie ozdób choinkowych czy innych konstrukcji z papieru. Dzieci uczą się również współdziałania w parach i w grupie.

Lekcja techniki: klasa 4 – 6

Podobne lekcje są obecne również w klasach 4-6. W tym przypadku funkcjonują już pod dobrze znanym terminem “technika”. Na tym etapie nauczania uczniowie powinni poznawać zasady działania urządzeń technicznych, a także podstawy rysunku technicznego. W związku z tym bardzo przydatne są pracownie techniczne, w których można poznawać z bliska rozwiązania technologiczne stosowane we współczesnych urządzeniach.

Niestety, w wielu szkołach nie ma ani specjalnych pracowni, ani wystarczającej liczby urządzeń dla wszystkich uczniów. Dlatego ważne pozostają kompetencje nauczyciela i jego pomysły na lekcje techniki. Nawet w warunkach zwykłej sali lekcyjnej można bowiem budować proste obwody elektryczne z wykorzystaniem baterii, jak również przekazać wiedzę o tym, jak obchodzić się z urządzeniami i pozostającymi po nich elektrośmieciami. Ważne będzie jednak także rozwijanie kreatywności poprzez obróbkę różnego rodzaju materiałów – od papieru, przez tkaniny, po plastik i drewno.

artykuły do szkoły na lekcje techniki

Wysokiej jakości artykuły szkolne na lekcje techniki znajdziesz na https://plecaki.com.pl/!

Artykuły do szkoły na lekcje edukacji technicznej

Znajomość głównych założeń towarzyszących zajęciom technicznym pomoże rodzicom zdecydować, jak przygotować dziecko do szkoły na tego typu lekcje. W przypadku edukacji technicznej w pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej wybór artykułów szkolnych powinien uwzględniać przede wszystkim rozwiązania gwarantujące dzieciom bezpieczeństwo.

Podstawowymi przyborami, które przydadzą się na tym etapie, będą nożyczki szkolne i klej. W obu przypadkach wybór nieodpowiednich modeli może się źle skończyć. Przy wyborze nożyczek należy od razu odrzucić produkty, które ze szkołą nie mają nic wspólnego, czyli nożyczki krawieckie oraz fryzjerskie. Wbrew pozorom czasami nietrudno tutaj o pomyłkę. Szukając nożyczek dla dzieci odruchowo rozglądamy się bowiem za mniejszymi rozmiarami. A wśród najmniejszych modeli nie brakuje również narzędzi dla profesjonalistów.

Nożyczki szkolne z jednej strony nie mogą być zbyt ostre, z drugiej powinny być dość trwałe. Dla dzieci należy wybierać jedynie modele z zaokrąglonymi ostrzami, które zabezpieczają przed przypadkowym ukłuciem. Najlepiej sprawdzają się ostrza wykonane ze stali nierdzewnej. Dodatkowym ułatwieniem może być umieszczona na ostrzach podziałka centymetrowa, która w czasie wycinanek na lekcjach techniki może zastąpić linijkę. Istotne są również uchwyty nożyczek. Te przeznaczone do szkoły będą mieć specjalnie wyprofilowane elementy z tworzywa sztucznego, dobrze dopasowane do dziecięcych rąk. Warto wybrać modele z dodatkowymi gumowymi osłonkami, dzięki którym nożyczki nie będą się wyślizgiwać.

Ciekawym rozwiązaniem są także nożyczki z tzw. odbojnikiem – po każdym naciśnięciu będą wracać do pozycji otwartej, co ułatwi wycinanie w twardszych materiałach. Wbrew pozorom przy wyborze nożyczek ważne będzie także to, którą ręką przy większości czynności posługuje się dziecko. Obecnie można bowiem wybierać między nożyczkami wyprofilowanymi nieco inaczej niż standardowe, przeznaczonymi dla leworęcznych dzieci. Takie przybory na pierwszym etapie nauki będą dla nich sporym ułatwieniem.

Klej na zajęcia z edukacji technicznej

W czasie edukacji technicznej dziecko nie obędzie się również bez kleju. Dawniej w szkolnych piórnikach dominowały kleje biurowe w tubce. Dziś także spotkamy je na rynku, ale sprawią więcej problemów niż przyjemności z kreatywnej pracy. Zasychanie kleju i zatykanie się tubki to w tym przypadku standard.

Na zajęcia edukacji technicznej najlepiej przygotować więc dziecku dwa inne rodzaje klejów. Pierwszy to klej w sztyfcie. To rozwiązanie wydajne, łatwe w obsłudze i gwarantujące czystą pracę. Wystarczy odkręcić tubkę i posmarować kartkę. Taki klej poradzi sobie ze wszystkimi rodzajami papieru, a dziecko nie pobrudzi nim rąk, ławki ani ubrań. Dużą popularnością cieszą się ostatnio kolorowe kleje. W trakcie pracy pozostawiają kolorowy, na przykład niebieski ślad, by po kilku minutach, już po wyschnięciu, stać się zupełnie przezroczyste. Dzięki temu dzieci mogą dokładniej i łatwiej połączyć poszczególne elementy.

Drugi rodzaj kleju, który warto przygotować małemu uczniowi, to klej w płynie. Poradzi sobie bowiem nie tylko z papierem, ale także różnymi tekstyliami. Gdy trzeba będzie przykleić kawałek tkaniny, drewniany patyk czy inny niestandardowy materiał, okaże się on niezastąpiony. Posługiwanie się nim wymaga nieco więcej wprawy, ale prace ułatwia specjalny dozownik.

Kleju dla dzieci powinno się szukać w sklepach z artykułami biurowymi, a przed zakupem sprawdzić, czy nie zawierają toksycznych substancji. Dlatego raczej zrezygnujmy z profesjonalnych klejów introligatorskich. Są znacznie mocniejsze, ale jednocześnie nie tak bezpieczne w wypadku kontaktu z oczami czy przypadkowego spożycia.

Artykuły papiernicze na lekcje techniki

Inne przybory szkolne potrzebne na lekcje edukacji technicznej w dużej mierze zależą od pomysłów nauczyciela. Z pewnością przyda się zestaw bloków. Podstawą będzie standardowy blok techniczny – nazwa tego artykułu nie jest tutaj przypadkiem. Z pewnością przyda się też klasyczny blok rysunkowy. Można będzie go wykorzystać do przygotowywania niewielkich, delikatnych elementów prac.

Warto też zaopatrzyć się w blok z kolorowymi kartkami. Są bardziej sztywne niż klasyczne papiery kolorowe. Dzięki temu bardzo dobrze nadają się do wykonywania przestrzennych prac, a nie tylko klasycznych wyklejanek.

Wśród artykułów papierniczych na lekcje techniki powinien znaleźć się również zestaw bibuły. Podstawą będzie bibuła marszczona, która służy zarówno do wyklejania, jak i do różnych konstrukcji. Z pewnością jednym z zajęć dzieci na technice stanie się wcześniej czy później wykonywanie kwiatów z takiej bibuły.

Podobną strukturę ma tak zwana krepina. Jest to jednak materiał bardziej sztywny, a co za tym idzie nieco trudniej nim manewrować. Krepiny używać będą więc najczęściej uczniowie starszych klas szkoły podstawowej.

Zestaw bibuł uzupełni gładka, której na co dzień czasami używamy choćby do pakowania prezentów. Na zajęciach w szkole może służyć na przykład do wykonywania witraży czy ozdób świątecznych.

Przybory do pisania i rysowania na lekcje techniki

Trudno wyobrazić sobie również lekcje techniki bez przyborów do pisania i rysowania. Służą dziecku na co dzień również na innych lekcjach – zwłaszcza w przypadku najmłodszych – ale na technice nigdy nie może ich zabraknąć.

Podstawą jest dobrze naostrzony ołówek. Wbrew pozorom również w tej kategorii przyborów wybór jest spory. Ołówek ołówkowi nierówny – różnią się przede wszystkim twardością. Na technice szczególnie przydatne będą te najtwardsze. Są oznaczane symbolami od 10H do H. Ich kreska jest jasna, świetnie nadają się do rysowania precyzyjnych linii. Przydadzą się też do szkicowania czy wytyczania linii pod późniejsze nacięcia.

W młodszych klasach dzieci na lekcjach techniki nie poradzą sobie bez kredek. Mimo że malowanie i kolorowanie to aktywność kojarzona głównie z plastyką, pierwszo- czy drugoklasiści również na technice często będą sięgać po kredki.

Zarówno one, jak i ołówek muszą być odpowiednio naostrzone. Dlatego niezbędnym elementem wyprawki do szkoły podstawowej jest temperówka. Najlepiej stawiać na akcesoria z pojemnikiem zbierającym śmieci po temperowaniu. To oszczędzi dziecku sprzątania.

Artykuły szkolne na lekcje techniki

Na kolejnym etapie nauki lekcje techniki mogą wymagać nieco więcej specjalistycznych akcesoriów szkolnych. Dzieci w starszych klasach szkoły podstawowej są bardziej sprawne manualnie, dlatego nauczyciele powierzają im do wykonania nieco trudniejsze prace. Nie wszystkie wykonuje się na zajęciach szkolnych, często trzeba będzie je dokończyć w domu i przygotować na następną lekcję.

Niektórych rodziców może na przykład zdziwić fakt, że wyprawka do 4 klasy będzie obejmować igłę i nici do haftowania. To jednak efekt prac z tkaninami, które często pojawiają się na tym etapie nauki na lekcjach techniki. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą tutaj specjalne, plastikowe igły dla dzieci. Takie przybory mają nieco stępiony czubek i duże oczko do nawlekania nici. Dzięki temu ułatwiają naukę przyszywania guzików oraz pierwsze wyszywanki, pozostając bezpiecznym rozwiązaniem.

Na lekcjach techniki w starszych klasach szkoły podstawowej przydadzą się także przybory szkolne kojarzone przede wszystkim z matematyką. Na tym etapie nauczania dzieci poznają bowiem pismo oraz rysunek techniczny. W związku z tym będzie im potrzebny zestaw linijek. Powinna się w nim znaleźć jedna linijka o długości co najmniej 30 centymetrów, ekierka oraz kątomierz. Przyda się zestaw ołówków oraz sprawny i dokładny cyrkiel. Konieczny będzie także zakup specjalnego bloku do rysunku technicznego. W związku z tym warto zadbać o odpowiednią gumkę do mazania. Taki blok jest bowiem bardzo delikatny i gumka umieszczona na końcu ołówka może łatwo go zniszczyć. A szczególnie na początku przygody z rysunkiem technicznym liczne poprawki będą nieuniknione.

Starszym dzieciom można sprawić już nieco większe nożyczki, na przykład ze stalowymi uchwytami. Nadal trzeba jednak pamiętać o zaokrąglonych ostrzach i końcach. Wśród mniej typowych artykułów szkolnych znajdą się… sztućce. Niemal w każdej szkole lekcje techniki wiążą się bowiem z pierwszymi próbami kulinarnymi najmłodszych. Najczęściej są nimi owocowe sałatki, ale niektórzy nauczyciele decydują się nawet na przygotowywanie wraz z uczniami gofrów czy poważniejszych wypieków. Warto mieć to na uwadze i nie kryć zdziwienia, gdy syn lub córka zapytają, czy mogą zabrać do szkoły dużą kuchenną łyżkę lub wałek.