Szlifierka szlifierce nierówna. Jaki typ urządzenia najbardziej przyda się w warsztacie?

Są elektronarzędzia, bez których trudno wyobrazić sobie jakikolwiek domowy warsztat. Obok wkrętarki czy wiertarki z pewnością należy do nich szlifierka. To urządzenie niemal niezastąpione, bez względu na to, czy zajmujemy się majsterkowaniem jedynie od wielkiego dzwonu, czy też jest to nasze główne hobby i prawdziwa pasja. Różne rodzaje szlifierek pozwalają wykończyć twarde powierzchnie i elementy, ale z jej pomocą równie dobrze można przecinać i nacinać niektóre powierzchnie, zdzierać i skrobać resztki niechcianych materiałów, a nawet przewiercać otwory w ścianie. Inne właściwości mają klasyczne szlifierki do gipsu, co innego potrafią narzędzia wielofunkcyjne.

Wszystko zależy od tego, na jaką szlifierkę się zdecydujemy.  Najchętniej kupowanym modelem są szlifierki kątowe – to właśnie tego typu narzędzia najczęściej mamy przed oczami, kiedy myślimy o szlifierkach. Zakres ich możliwości, z racji wymiennych tarcz, jest całkiem spory. Kompletując narzędzia do warsztatu warto jednak pomyśleć również o innych rodzajach szlifierek, zwłaszcza wtedy, gdy czeka nas poważniejszy remont. Jakie rodzaje szlifierek mamy do wyboru? Przyjrzeliśmy się ich najważniejszym typom i sprawdziliśmy, przy jakich pracach będą przydatne.

Rodzaje szlifierek do wielu zadań – szlifierki kątowe

Przegląd urządzeń rozpoczynamy od szlifierek kątowych. Chciałoby się dodać przy nich przymiotnik “tradycyjne”, jednak nie do końca byłoby to prawdą. Owszem, wysokoobrotowe szlifierki zaczęły pojawiać się w warsztatach i zakładach produkcyjnych już ponad 70 lat temu. A sama przekładnia kątowa, tyle że napędzana siłą mięśni, funkcjonuje w nich już od końca lat 20. XX wieku. Ich starszymi “siostrami” były jednak szlifierki napędzane specjalnym wałem, do którego można było zainstalować wiele rodzajów końcówek.

Szlifierki kątowe są narzędziami, które najczęściej można spotkać w warsztatach. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że są niezwykle uniwersalne. Wysokoobrotowy silnik wprawia w ruch obrotowy tarczę, którą można dobrać do wykonywanej pracy. Podstawową jej funkcją jest szlifowanie i polerowanie. Pozwoli przygotować w ten sposób elementy wykonane z metalu, a nawet bloczki z betonu czy ceramiki. Odpowiednia tarcza zedrze z powierzchni resztki starego materiału i ją wypoleruje. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że tego typu urządzenia nie będą się nadawać do precyzyjnego szlifowania powierzchni.

Świetnie poradzą sobie natomiast z przecinaniem materiałów, nawet tych twardych, jak beton i metal. Najlepiej wówczas korzystać z najtwardszych i najbardziej wytrzymałych tarcz – prym pod tym względem wiodą tarcze diamentowe. Za pomocą takiej szlifierki można również wykonać poprzeczne bruzdy w ścianie, idealne na poprowadzenie nimi rur czy też przewodów instalacji elektrycznej.

rodzaje szlifierek kątowych

Różne rodzaje szlifierek umożliwiają wiele prac, nie tylko tych związanych z polerowaniem.

Szlifierki oscylacyjne

Inaczej nazywa się je często narzędziami oscylacyjnymi. Od szlifierek kątowych odróżnia je zdecydowanie sposób działania. Pracują bowiem na zasadzie oscylacji, co znaczy, że końcówka robocza porusza się z dużą prędkością do przodu i do tyłu. Taki tryb pracy pozwala na dotarcie w miejsca, w których szlifierka kątowa zupełnie sobie nie radzi. Urządzenie oscylacyjne można po prostu przystawić do ściany i rozpocząć pracę.

Takie szlifierki są doskonałe nie tylko przy szlifowaniu płaskich powierzchni, ale również na przykład narożników. Silnik takiej maszyny będzie słabszy niż w przypadku opisanej wyżej konkurentki, ale za to umożliwia bardziej precyzyjną pracę. Najlepiej spisuje się przy obróbce nieco bardziej miękkich materiałów, takich jak drewno czy gips.

Jako że takie maszyny są charakteryzowane jako wielofunkcyjne, faktycznie szlifierka oscylacyjna poradzi sobie z kilkoma rodzajami prac. Odpowiednia końcówka pozwoli nie tylko szlifować czy polerować powierzchnie z dużą precyzją, ale także skrobać i zdzierać nawet beton czy metal. Sprawdzi się także jako poręczne narzędzie do odcinania starych wkrętów czy gwoździ, jak również przycinania rur i aluminiowych listewek. Każdy sklep z narzędziami oferuje wiele tego typu narzędzi.

Szlifierki taśmowe

To rozwiązania większe, cięższe i silniejsze. A co za tym idzie również droższe. Stosunkowo rzadko są używane w przydomowych warsztatach, częściej od majsterkowiczów korzystają z nich profesjonaliści. Szlifierki taśmowe najlepiej sprawdzają się na powierzchniach prostych lub lekko wypukłych. Działają dzięki taśmie, która porusza się z dużą prędkością, ale tylko w jednym kierunku.

Po szlifierkę taśmową warto sięgnąć wówczas, gdy wykonujemy sporo prac stolarskich. Bardzo dobrze nada się bowiem do szlifowania dużych drewnianych powierzchni, choćby paneli przeznaczonych na podłogi. Jej duże rozmiary ułatwiają pracę, choć trzeba zachować ostrożność, gdyż taśma nieco “wyrywa się” do przodu. Niektóre z tych urządzeń poradzą sobie również ze szlifowaniem betonu.

Szlifierki taśmowe z pewnością nie nadają się natomiast do niewielkich, precyzyjnych prac. Ze względu na dość szeroką stopę narzędzia, najczęściej krawędzie i zakamarki szlifowanej powierzchni i tak trzeba będzie wypolerować za pomocą innego narzędzia.

rodzaje szlifierek do polerowania drewna

Niektóre rodzaje szlifierek są niezwykle uniwersalne – wśród nich jest szlifierka mimośrodowa.

Szlifierki mimośrodowe

Te narzędzia wielofunkcyjne są kolejnym uniwersalnym rozwiązaniem. Schemat ich działania opiera się na elastycznym talerzu szlifierskim. Wykonuje on dwa rodzaje ruchów – obrotowe i oscylacyjne. W ten sposób łączy więc zalety urządzeń kątowych oraz właśnie oscylacyjnych. Dzięki temu szlifuje jeszcze szybciej niż wymienione maszyny, urządzenia oscylacyjne wyprzedzając szczególnie na płaskich powierzchniach.

Szlifierka mimośrodowa poradzi sobie z różnymi typami materiałów. Dotrze we wklęsłe miejsca, szybko zeszlifuje również powierzchnie płaskie. Poradzi sobie ze szlifowaniem metalu i drewna. Zakres jej możliwości zależy oczywiście od używanej końcówki. Odpowiednia może przekształcić ją w funkcjonalną polerkę, nadającą się na przykład do karoserii samochodowych. Można bowiem do niej zamontować tarczę lub gąbkę polerską.

Rodzaje szlifierek stacjonarnych – szlifierki stołowe

To stacjonarne urządzenie, przez co jego funkcjonalności są w pewien sposób ograniczone. Przed laty, zanim do obiegu weszły nowoczesne ostrzałki, szlifierki stołowe można było spotkać w wielu warsztatach. Dziś niektórym wydają się urządzeniem nieco przestarzałym, gdy popatrzymy na inne rodzaje szlifierek, ale wciąż mogą się przydać.

Działanie tej maszyny opiera się na dwóch obracających się kołach. Przykładamy do nich przedmioty, które chcemy zeszlifować lub naostrzyć. To właśnie w tym drugim celu jest najczęściej używana – może pomóc odzyskać świetność końcówkom narzędzi, nożom czy też dłutom. To wytrzymałe narzędzie, które długo będzie służyć w warsztacie. Mechanizm oparty na kołach może także pomóc w szlifowaniu drewna. Nada się dla mniej wymagających użytkowników, którzy chcą kupić dużą szlifierkę na warsztatowy stół w niskiej cenie.

Autor:
Damian
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem i historią. Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi i marketingiem.