Kiedy powinno się ubrać choinkę, a kiedy rozebrać?

Ubieranie choinki na pniu czy też tej klasycznej to bardzo miła i radosna tradycja, której nie mogą doczekać się całe rodziny. Czasami zastanawiamy się jednak, kiedy powinno się stroić choinkę, skoro w niektórych sklepach możemy zauważyć bożonarodzeniowe ozdoby już w listopadzie. Do świąt przecież jeszcze są wtedy dwa miesiące. W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie – kiedy powinno się ubrać choinkę, ale ostrzegamy, że wersji jest kilka! A do kiedy choinka powinna stać w domu? W tej kwestii też spróbujemy poznać wszystkie popularne możliwości. 

Kiedy sadzić choinki, jeśli nie chcemy ich kupować?

Może też zdarzyć się, że nie chcemy kupować choinki w sklepie lub posiadamy duży ogródek i sami chcemy wyhodować świąteczne drzewko. W tej sytuacji musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dobrze wiemy, że aby urosła nam piękna i wysoka jodła lub sosna będziemy musieli poczekać kilka lat. Oczywiście istnieje również prawdopodobieństwo, że drzewko może się nie przyjąć, dlatego lepiej posadzić więcej niż jedną sztukę i słuchać się zaleceń doświadczonych ogrodników co do sadzenia choinek. Dobrym rozwiązaniem może być również kupienie małego drzewka, które przesadzimy do ziemi. Szczególnie, że w sklepach na święta możemy spotkać bardzo duży wybór takich choinek. Kupując podrośnięte drzewko i tak musimy postępować zgodnie z zaleceniami związanymi z przesadzaniem, a jednym z nich będzie to, kiedy powinniśmy drzewko wsadzić w ziemię.

Kiedy sadzić choinkę po świętach?

Jeśli myślimy nad zakupem choinki, którą będziemy chcieli posadzić w ogrodzie musimy zwrócić szczególną uwagę na jej system korzeniowy. Musi on być w stanie odżywiać drzewo więc powinien mieć dobrą kondycję. Drugą kwestią jest fakt, że choinka w donicy musi dotrwać do wiosny, więc powinniśmy ją trzymać w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, w którym będzie stała do wiosny. Kiedy przesadzać choinki? Gdy skończą się przymrozki i będzie można bez obaw zacząć przesadzanie będziemy mogli również zająć się naszą choinką!

Kiedy kupić choinkę?

Aby odpowiednio dobrać sobie czas kupowania choinki musimy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie – do kiedy powinna stać? Choinka sztuczna przetrwa z nami lata, więc jeśli chcemy w domu czuć magię świąt od listopada do lutego taki zakup będzie lepszy. Z drugiej strony, gdy marzy się nam naturalna jodła, świerk lub sosna musimy zdawać sobie sprawę z tego, że drzewo może nie dotrwać do świąt, jeśli zostanie kupione zbyt wcześnie. Czyli dla osób, które chcą cieszyć się z choinki przez dłuższy czas, lepszym zakupem będzie sztuczna choinką, którą mogą kupić już pod koniec listopada. A jeśli zależy nam na żywym drzewie bezpieczniej jest kupić je niedługo przed świętami. Jeśli nie wierzycie, możecie zapytać kogokolwiek kto kupuje żywe choinki. Oczywiście, znajdziemy szczęściarzy, którzy z drzewa mogli cieszyć się przez bardzo długi czas, ale nie jest to reguła, więc lepiej dmuchać na zimne i kupić je pod koniec grudnia. A przecież nawet jeśli igły będą zielone przez dłuższy czas niż się spodziewaliśmy powinniśmy cieszyć się z dobrego okazu, a nie martwić tym, że mogliśmy ją kupić wcześniej!

kiedy kupić choinkę

Źródło: https://wydarzenia.interia.pl/kultura/news-swiateczna-choinka-ma-przypominac-ze-na-swiat-przychodzi-swi,nId,2322567

Kiedy można ubrać choinkę?

Nie ma konkretnej daty kiedy powinno się ubrać choinkę. Zgodnie z polską tradycją powinniśmy ozdabiać ją przed przygotowywaniem Wigilii, to jest 24 grudnia. Jednak musimy być szczerzy, że dodatkowe zadanie związane z ubieraniem zielonego drzewka może nie zmieścić się w naszym, i tak już zabieganym, dniu. Lepszym wyjściem z tej sytuacji może być dekorowanie drzewka na tydzień przed świętami. W ten sposób nie będziemy się z niczym spieszyć, będziemy mogli puścić świąteczne pastorałki i wspólnie dekorować dom. Jeszcze inną tradycją jest ozdabianie domów na szóstego grudnia. Pewnie większość z nas może domyślać się, czym spowodowana jest ta tradycja. Podekscytowane prezentami dzieci chcą czuć atmosferę świąt w pięknie przystrojonych domach, a nic nie dodaje bardziej świątecznego klimatu niż choinka ośnieżona, ozdobiona olbrzymią ilością bombek i światełek. Na końcu listy mamy prawdziwych fanatyków świąt. Jeśli nasz ulubiony czas w roku to święta, przygotowania pewnie zaczynają się w listopadzie. 

Jak widzicie, nie ma jednej i konkretnej daty mówiącej, kiedy stroić choinkę, ponieważ to wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań oraz przyzwyczajeń. Co prawda, najbardziej optymalną datą wydaje się być tydzień poprzedzający Wigilię, ponieważ będziemy mogli nacieszyć się atmosferą świąt lub pakowaniem prezentów przy świetle lampek choinkowych. W dodatku, nie zdążymy się znudzić widokiem choinki przed świętami. Natomiast  osoby mające odmienne zdanie co do wcześniejszego ozdabiania domu też nie będą mogli narzekać, ponieważ dobrze wiemy, że w Wigilię w większości domów brakuje czasu na zrobienie większości obowiązków związanych z świąteczną kolacją. 

Do kiedy choinka powinna stać w domu?

Czy jest jakaś data, która będzie nam sugerowała, że może to już czas złożyć choinkę? Z łatwością możemy znaleźć odpowiedź na to pytanie. Co więcej, odpowiedzi możemy znaleźć kilka! Jedne będą nawiązywały do tradycji kościoła, a inne będą związane z bardziej praktycznym podejściem do rozbierania choinki. Zobaczcie sami!

Kiedy należy rozbierać choinkę – najwcześniejszy termin

Pierwszym z terminów, który można brać pod uwagę, jest Święto Trzech Króli. Przypada ono 6 stycznia i świętuje się je w różnorodny sposób. W Polsce możemy spotkać się z Orszakiem Trzech Króli i powszechnym kolędowaniem. Co ciekawe, w Hiszpanii ten dzień jest zarezerwowany na dawanie dzieciom prezentów – to właśnie królowie mają wręczyć dzieciom prezenty z 5 na 6 stycznia. Więc, aby przedłużyć trochę świętowanie, może powinniśmy poczekać z rozbieraniem choinki? W końcu kolejny termin nie jest tak daleki! 

kiedy rozebrać choinkę

Źródło: https://bit.ly/3saevD3

Kiedy powinno się rozebrać choinkę – może spotkajmy się w połowie

Jeśli nie chcecie pakować choinki 6 stycznia możecie poczekać kilka dni, ponieważ w pierwszą niedzielę po Święcie Trzech Króli mamy drugi termin, w którym Polacy często decydują się na rozebranie choinki. Podczas tego święta wspomina się chrzest Jezusa w Jordanie. 

Dlaczego choinka do 2 lutego?

I ostatnim z dni nawiązujących do tradycji kościoła, który może dla nas oznaczać czas na rozebranie choinki to 2 lutego. To dzień, w którym świętuje się Ofiarowanie Pańskie. Święto Matki Boskiej Gromnicznej, ponieważ tak też jest ono nazywane jest ostatnią datą na rozebranie choinki, ponieważ właśnie w ten dzień robi się to na placu Świętego Marka w Watykanie. Co ciekawe, wedle liturgii dniem kończącym święta jest dzień Chrztu Pańskiego, przypadający, czyli opisywany wyżej przykład. Skąd wzięła się ta rozbieżność? Jest to spowodowane tradycją i zwyczajami. Przed soborem za datę graniczącą czas świąt uznawało się opisywane przez nas w tym akapicie święto, jednak kalendarz liturgiczny został zmieniony, a tradycje pozostały. 

do kiedy choinka?

Źródło: https://www.jumbo-shop.pl/blog/swiateczna-choinka-top-10-pomyslow/

Kwestie praktyczne 

A na samym końcu, trzeba też zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą być ważne ze względów związanych z normalnym funkcjonowaniem domu. Jeśli kupimy choinkę dość wcześnie, może się okazać, że pod koniec grudnia zacznie ona tracić swój kształt i igły. Do kiedy stoi choinka, która już na pierwszy rzut oka nie wygląda reprezentacyjnie, a w dodatku generuje duża ilość śmieci – właśnie do tego momentu. Nawet jeśli nie do końca pokrywa się to z tradycyjnym czasem rozbierania choinek. W dodatku, musimy być również świadomi, że dzień, w którym będziemy chcieli wyrzucić choinkę powinien pokryć się z datą odbioru choinek przez przedsiębiorstwo zajmujące się wywozem śmieci. Coraz większa ilość gmin zbiera choinki z określonych miejsc w konkretne dni, które niekoniecznie muszą pokryć się z wyżej wymienionymi datami, więc nie musimy ich tak dokładnie przestrzegać.

I na sam koniec możemy zauważyć, że po świętach nadchodzi sylwester, który może połączyć się z feriami. Przez to, może okazać się, że nie będzie nas w domu przez dwa tygodnie podczas których nikt nie będzie mógł zadbać o nasze drzewko. W tej sytuacji też możemy rozebrać choinkę w terminie, który jest dla nas najdogodniejszy. Z drugiej strony, jeśli mamy sztuczne drzewko możemy się nim cieszyć przez długie tygodnie, więc choinkę możemy trzymać nawet od listopada do lutego.