Pasta truflowa to rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą wydawać zastraszającej sumy pieniędzy na spróbowanie świeżych trufli, ale są ciekawi ich smaku. Pasta truflowa to zazwyczaj trufle połączone z innym gatunkiem grzybów, na przykład pieczarkami. Dlatego bardziej adekwatną nazwą dla pasty truflowej jest pasta z truflami i często w ten sposób się ją nazywa. Można wykorzystać ją na wiele sposobów, zarówno do dań podawanych na zimno, jak i na ciepło. Są jednocześnie zamkniętą w słoiczku odrobiną luksusu i wspomnieniem gorących Włoch. Pasta truflowa – do czego ją wykorzystać, gdzie ją kupić i ile kosztuje? Podpowiadamy!
Pasta truflowa – gdzie kupić?
Pasta truflowa jest często dostępna we włoskich delikatesach, zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych. Czasem można ją znaleźć również w większych supermarketach, na dziale z kuchniami świata. Nie jest towarem, który cieszy się w Polsce ogromną popularnością, dlatego zdobycie jej może kosztować trochę wysiłku. Warto pokusić się o zakup prawdziwej pasty truflowej, czyli takiej, która w składzie (oprócz trufli) ma tylko oliwę z oliwek i sól. Produkt ten nie należy do najtańszych, ale tylko kupując taki rodzaj pasty będziemy w stanie poznać prawdziwy smak świeżych trufli.
Pasta truflowa – przepisy
Pastę truflową można wykorzystać w wielu przepisach. Świetnie komponuje się zarówno z makaronami, w formie drugiego dania, jak i z pieczywem, jako szybka przekąska. Doskonale sprawdza się także jako dodatek do dań mięsnych – nadaje im niepowtarzalnego charakteru. Poniżej przedstawiamy przepis na banalnie prosty, ale pyszny makaron tagliatelle z pastą truflową i kurczakiem oraz odrobinę trudniejszy przepis na pizzę z pastą truflową. Smacznego!
Makaron z pastą truflową i kurczakiem
Składniki
Pasta truflowa – ½ szklanki
Pierś z kurczaka – 250 gramów
Makaron tagliatelle – 250 gramów
Oliwa z oliwek – 3 łyżki
Masło – 4 łyżki
Śmietana 30% – ⅓ szklanki
Cebula – 100 gramów (poszatkowana)
Białe wino – ½ szklanki
Świeże zioła (bazylia, pietruszka) – 2 łyżki (posiekane)
Parmezan
Pieprz
Sól
Przygotowanie
- Ugotuj makaron zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odlej jedną szklankę wody, w której się gotował, a sam makaron odcedź i odstaw.
- Na łyżce oliwy extra vergine z oliwek usmaż przyprawionego solą i pieprzem oraz pokrojonego w kostkę kurczaka. Odstaw patelnię na bok.
- Rozgrzej resztę oliwy z oliwek i masło na innej, większej patelni. Smaż cebulę aż będzie szklista, ale nie przypalona, a następnie dodaj do niej usmażonego wcześniej kurczaka.
- Wlej na patelnię białe wino i gotuj na wolnym ogniu przez 2-4 minuty. Następnie dodaj pastę truflową, śmietanę i dopraw solą, pieprzem i ziołami.
- Wrzuć makaron do sosu i wymieszaj. Ponieważ makaron natychmiast go wchłonie, dolej taką ilość wody, by sos był kremowy.
- Podawaj ze startym parmezanem.
Pizza z pastą truflową
Składniki
Pasta truflowa – ½ słoiczka
Cukier – 1 łyżeczka
Świeże drożdże – 2 i ½ łyżeczki
Ciepła woda – 1 szklanka
Mąka uniwersalna – 1 i ½ szklanki
Sól – ½ łyżeczki
Mąka kukurydziana – 2 łyżeczki
Oliwa DOP z oliwek – 3 łyżeczki
Ser mozzarella – 1 kulka (starty)
Suszony tymianek – 2 łyżeczki
Olej truflowy – 1 łyżeczka
Pieczarki – 300 gramów (pokrojone w plasterki)
Przygotowanie
- Cukier i drożdże rozpuść w ciepłej wodzie i odstaw na 5 minut. Dodaj 1 i ¼ szklanki mąki oraz ¼ łyżeczki soli do mieszkanki drożdży i mieszaj, aż powstanie ciasto. Wyłóż je na posypaną mąką powierzchnię i zagnieć, aż będzie elastyczne (około 10 minut). Posyp je resztą mąki, by nie przywierało do dłoni.
- Ciasto przełóż do dużej miski pokrytej łyżeczką oliwy z oliwek, przykryj i na 30 minut pozostaw do wyrośnięcia. Następnie przenieś je na blat, przykryj ściereczką kuchenną i odstaw na 5 minut. Wyłóż blachę do papierem do pieczenia i posyp go mąką kukurydzianą. Rozwałkuj ciasto bezpośrednio na blasze tak, by przypominało 30-centymetrowy okrąg. Zagnieć je palcami, aby uformować brzegi i pozostaw do wyrośnięcia na kolejne 10 minut.
- Piekarnik rozgrzej do 250 stopni.
- Podczas gdy ciasto wyrasta, podgrzej 2 łyżeczki oliwy z oliwek na dużej patelni, dodaj ¼ łyżeczki soli, pieczarki i smaż do momentu, aż grzyby zmiękną i cała woda wyparuje.
- Rozsmaruj na cieście pastę truflową, dodaj startą mozzarellę i przesmażone pieczarki. Posyp całość tymiankiem i skrop oliwą truflową. Piecz aż skórka pizzy się zarumieni. Smacznego!
Pasta truflowa – cena
Pasta truflowa może uchodzić za produkt luksusowy, choć nie tak bardzo jak same trufle. Kremy z kilkuprocentowym dodatkiem trufli mogą kosztować nawet 15 złotych, ale ceny tych, które w składzie mają tylko najlepszy gatunek trufli i oliwę z oliwek sięgają nawet 200 złotych za słoiczek. Od nas zależy, czy kupujemy pastę truflową, by poznać smak prawdziwych luksusowych trufli, czy może po to, by odkryć grzybową pastę idealną do codziennego gotowania.
Pamiętajmy, że dodatek oliwy z oliwek w paście truflowej nie zmieni znacząco jej smaku, a zdecydowanie poprawi konsystencję. Oliwa truflowa z oliwek jest także bardzo zdrowa – zawiera nie tylko korzystne kwasy tłuszczowe, ale również witaminy E i K. Witamina E chroni organizm przed wolnymi rodnikami i jest silnym przeciwutleniaczem. Witamina K odpowiada z kolei za uszczelnianie naczyń krwionośnych. Stosowanie oliwy z oliwek przynosi więc nie tylko korzyści smakowe, ale także zdrowotne.
Pasta truflowa – jak smakuje?
Pasta truflowa, która nie ma w składzie żadnych innych grzybów z wyjątkiem trufli, smakuje dokładnie tak, jak one. Smak konkretnych past może się jednak między sobą różnić, w zależności od gatunku trufli, z jakich zostały zrobione – mogły być to trufle białe lub trufle czarne. Trufle to grzyby rosnące pod ziemią, mają więc specyficzny smak i zapach – nie bez powodu uważa się je za afrodyzjaki. Często opisuje się trufle jako ziemiste i cierpkie. Trufle czarne pachną jak mokry las, a w ich smaku można wyczuć nuty korzenne i orzechowa. Białe trufle natomiast to połączenie nut serowych i czosnkowych.
Zastanawiasz się czym są trufle i jak możesz je wykorzystać w swojej kuchni? Koniecznie przeczytaj artykuł https://kuchnia-wloska.com.pl/blog/trufle-skad-sie-biora-i-dlaczego-fascynuja.html