Udając się do sklepów z artykułami do mieszkania, możemy kupić naprawdę ciekawe poszewki na poduszki. Niestety ich cena niejednego z nas potrafi zaskoczyć. W takiej sytuacji warto poszukać pewnych alternatyw. Jednym z pomysłów, po który sięgamy wyjątkowo często, są oczywiście poszewki na poduszki handmade. Z czego jednak uszyć taką ozdobę? Ile czasu zajmie nam jej przygotowanie? Jak zabrać się za jej wykonanie? Sprawdź!
Poszewka DIY – materiały dla wersji pościelowej
Zanim zabierzemy się za własnoręczne szycie poszewki na poduszkę, warto uzmysłowić sobie, że możemy wykonać ją w dwóch wersjach. Pierwszą z nim będzie oczywiście otoczka np. na tzw. jaśka, czyli małą poduszkę pod głowę, na której śpimy w ciągu nocy. Dodatkowo możemy pokusić się również o wykonanie poszewki stricte dekoracyjnej, która będzie stanowiła ozdobę mieszkania. Skupmy się jednak najpierw na pierwszym wariancie. Z jakiego materiału najlepiej wykonać taką otoczkę?
Klasyczna czysta bawełna
W przypadku bielizny pościelowej zdecydowana większość z nas sięga oczywiście po komplety bawełniane. Jeśli chcemy uszyć coś samodzielnie, ten materiał sprawdzi się niemalże zawsze. Tkanina ta jest bowiem delikatna, ale także odporna na zniszczenia. Podczas szycia nie musimy obawiać się o prucie czy snucie materiału w miejscu wkłucia igły. Bawełna będzie idealna dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z przeróbkami krawieckimi. Do tego wspaniale nadaje się do spania. Jest miła w dotyku i nie podrażnia naskórka. Cenimy ją również za liczne wersje wykończenia, np. satynowe. Bawełna ma jeszcze jedną dużą zaletę – wspaniale przepuszcza powietrze, dlatego też bardzo rzadko pocimy się, nosząc ubrania z niej wykonane, czy też właśnie śpiąc na pościeli uszytej z tej naturalnej tkaniny.
Kora
Kora, czyli niegdyś najpopularniejszy materiał na pościel, wytwarzana jest ze wspomnianej wcześniej bawełny. Można jednak uznać ją za osobny “byt”, ponieważ posiada całkowicie inną strukturę, niż klasyczna bawełna. Na powierzchni tej tkaniny dostrzeżemy bowiem charakterystyczne wgłębienia, które przypominają korę drzewną. Dlaczego jednak warto wykonać poszewkę właśnie z tego materiału? Tkanina ta jest odporna na rozciąganie oraz działanie wysokiej temperatury. Do tego nie gniecie się, dlatego nie ma konieczności jej prasowania. Bardzo łatwo również ją szyć i co ciekawe, nawet jeśli linia szycia nie będzie idealna, raczej tego nie zauważymy. Kora “wybacza” bowiem błędy początkującym pasjonatom DIY.
Flanela
Na koniec zostawiliśmy flanelę. W przypadku tej tkaniny pamiętajmy, że możemy spotkać ją w wersji wykonanej z bawełny lub wełny. Niezależnie od rodzaju włókien, materiał ten jest wyjątkowo miękki i ciepły. Będzie zatem idealny na późną jesień, całą zimę oraz wczesną wiosnę. Ze względu na specjalny splot, flanela jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ciężko zatem ją zniszczyć. Dzięki temu staje się kolejnym materiałem idealnym dla osób początkujących.
Poszewka na poduszkę DIY – materiały wersji dekoracyjnej
Teraz przejdźmy do poszewek dekoracyjnych. Tutaj oczywiście mamy większe pole do popisu. Materiał, z którego je wykonamy, nie musi być bowiem wyjątkowo funkcjonalny. Wystarczy, że będzie ciekawie się prezentował oraz wybaczał nam ewentualne błędy. Po jakie tkaniny i dzianiny najlepiej zatem sięgnąć?
Welwet i plusz
Z poduszkami dekoracyjnymi najczęściej kojarzy się nam oczywiście plusz, welwet oraz welur. Poszewki wykonane z tego typu tkanin prezentują się niezwykle elegancko i wprowadzają do mieszkania odrobinę luksusu. Bez problemu kupimy je w większej pasmanterii czy sklepie z artykułami krawieckimi. Ich ceny obecnie nie są zbyt wysokie. Czy jednak łatwo się z nimi pracuje? I tak, i nie. Jeśli będziemy szyć maszyną, materiały te mogą się lekko “ślizgać” po powierzchni stopki. Gdy zabierzemy się za szycie ręczne, niekiedy przeciągnięcie igły i nitki przez dwie warstwy tkaniny będzie kłopotliwe. Większość z nas jest jednak w stanie przymknąć na te fakty oko, wyobrażając sobie efekt działań. Jeśli zatem zależy wam na wyjątkowym wyglądzie, naprawdę warto nieco się pomęczyć.
Tkaniny typu shaggy
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się miękkie dodatki dekoracyjne, wykonane z dużej ilości włosków. Takie “włochacze” określane są jako tkaniny typu shaggy i stają się wspaniałą ozdobą każdego wnętrza. Warto po nie sięgnąć, planując własnoręczne wykonanie poszewek dekoracyjnych. To, jak będzie się nam pracowało z materiałem, zależy tak naprawdę od jego rodzaju, grubości czy długości poszczególnych włókien. Pamiętajmy, że na włoski musimy bardzo uważać. Podczas szycia możemy bowiem niechcący je “złapać” i sprawić, że poszewka na szwach nie będzie tak samo puszysta, jak w innych miejscach. Mimo to warto iść właśnie w ten materiał.
Tkaniny z tłoczeniami
Udając się do sklepu czy hurtowni z artykułami krawieckimi, możemy także nabyć gotowe ozdobne tkaniny. Najczęściej składają się one z pięknych tłoczeń, haftów czy przeszyć. W takiej sytuacji możemy wybrać tak naprawdę wszystko – kora, tiul, flanela czy plusz. Pamiętajmy jednak o jednej bardzo ważnej kwestii – sprawdźmy, czy z takiej tkaniny będziemy w stanie wykroić poszewkę. Może bowiem okazać się, że np. wzór na materiale jest zbyt duży i nie uda się nam go odpowiednio wyeksponować. Weźmy sobie tę poradę głęboko do serca. Nikt nie chce przecież chwalić się poszewką, która wygląda na niedokończoną i kompletnie nieprzemyślaną.
Poszewki na poduszki DIY – materiały z “drugiej ręki”
W obecnych czasach bardzo cenimy sobie troskę o naszą planetę. Wyjątkowo chętnie sięgamy zatem po materiały z “drugiej ręki”. Te przeważnie idealnie nadają się na wszelkie robótki DIY, w tym własnoręcznie wykonane poszewki na poduszki. Jakie tkaniny możemy jednak wykorzystać ponownie? Tutaj wszystko zależy od naszej wyobraźni. Czasem wystarczy, że wyciągniemy z szafy stary koc, którego już dawno nie używamy. Niekiedy okaże się, że nasza poduszka zostanie przyozdobiona otoczką wykonaną ze starego swetra czy nawet i spodni. Równie świetnie może spisać się też szalik czy pompony wycięte z czapki lub innego elementu garderoby. Warto zatem dokładnie przejrzeć wszelkie stare ubrania, chusty, apaszki, dodatki – wszystko, co mamy pod ręką. Szybko przekonamy się, że w taki sposób jesteśmy w stanie nadać drugie życie każdej rzeczy znalezionej w domu.
Co oprócz materiału, będzie nam jeszcze potrzebne?
Uznajmy, że każdy z nas znalazł już odpowiedni materiał, z którego powstanie poszewka. Jak uszyć jednak taką dekorację, mając samą tkaninę? Oczywiście musimy zadbać jeszcze o kilka innych elementów krawieckich. Najważniejsze będą ostre nożyczki, bez których tak naprawdę ani rusz. Do tego pamiętajmy o metrze krawieckim, tekturze lub kartonie (do zrobienia szablonu), igłach, niciach (opcjonalnie maszynie do szycia), a także szpilkach lub agrafkach. Konieczne będzie także jakiś rodzaj zapięcia, chyba że zdecydujemy się obszyć naszą poduszkę na stałe. Nie rekomendujemy jednak takiego działania. O wiele lepiej przecież mieć możliwość zdjęcia poszewki i chociażby jej wyprania.
Poszewka na poduszkę – jak uszyć taką dekorację?
Nadszedł czas na najważniejszą część, a więc rozpoczęcie pracy nad wyjątkową dekoracją lub poszewką na poduszkę do spania. Przedstawimy zatem krok po kroku, jak uszyć poszewkę 40×40. Dlaczego wybraliśmy akurat taki rozmiar? Najczęściej właśnie takie wymiary posiadają poduszki, które kupimy w większości sklepów. Dodatkowo o wiele łatwiej będzie nam podkreślić pewne szczegóły, posiłkując się na konkretnym przykładzie. Gotowi? W takim razie zaczynamy!
Krok 1
Na samym początku musimy bardzo dokładnie wymierzyć poduszkę oraz nasz materiał. Przyjmijmy zatem, że nasza poszewka ma posiadać wymiary 40×40 cm. Na kartonie czy tekturze, rysujemy zatem kwadrat w takim rozmiarze. Do każdego boku dodajmy jednak jeszcze 2-3 centymetry. Musimy bowiem pamiętać o linii szycia, która zabiera nam właśnie tych kilka centymetrów materiału. Dlaczego jednak nie narysujemy od razu figury 43×43 cm? Mniejszy kwadrat wyznaczy nam bowiem ładnie miejsce na szwy. Tak przygotowany szablon wycinamy. Najlepiej, jeśli uda się nam np. scyzorykiem, wyciąć pole 40×40 oraz osobno jego 2-3-centymetrową “ramę”.
Krok 2
Wycięty kwadrat przykładamy do materiału obróconego na lewą stronę. Pisakiem, igłą lub agrafką zaznaczamy cały obszar. Następnie dokładamy “ramę” i ponownie zaznaczamy. Te same czynności powtarzamy z drugim kawałkiem tkaniny. Gdy mamy gotowe obydwie “podstawy” naszej poszewki, układamy je na sobie, tak aby “stykały się” swoimi “prawymi stronami”. Następnie tuż przy samych krawędziach, delikatnie łączymy je za pomocą igieł czy agrafek.
Krok 3
Teraz pozostaje nam już jedynie zszyć ręcznie lub na maszynie trzy boki naszej poszewki. Cały czas działamy oczywiście na “lewej stronie” materiału. Co robimy z czwartą krawędzią? Możemy przyszyć do niej guziki lub haftki, dzięki którym możliwe będzie zapięcie poszewki. Najłatwiej jednak po prostu obszyć materiał w tym miejscu, oczywiście tak, aby można było włożyć do środka poduszkę, a następnie przyszyć lub przykleić rzep. Pamiętajmy tylko o tym, aby jego dwie części łączyły się po zapięciu wewnątrz poduszki, a nie na jej wierzchu. Teraz wystarczy obrócić poszewkę na drugą stronę i gotowe!
Porada: opcjonalnie naszą poszewkę dekoracyjną możemy ozdobić dodatkowymi elementami, np. pomponami, wstążkami itp.
Jak uszyć poszewkę z zamkiem?
Poszewkę z zamkiem szyjemy początkowo w taki sam sposób, jak w przypadku wyżej wymienionego przykładu. Zmiany pojawiają się jedynie w przypadku czwartej krawędzi naszej otoczki. Nasz nadmiar materiału, czyli dodatkowe 2-3 cm, które wcześniej doliczyliśmy, musimy teraz złożyć na pół i przeszyć. Następnie przykładamy zamek błyskawiczny i znajdujące się wokół niego “tasiemki” przyszywamy do złożonych na pół boków. Na koniec sprawdzamy, czy wszystko działa i gotowe!
Uszycie takiej poszewki DIY powinno zająć nam ok. 30 min. Powodzenia!
Autor:
Amanda
Pisząc, odkrywam coraz więcej swoich pasji oraz interesujących mnie tematów, które chciałabym poznać bliżej. Codziennie dążę do tego, aby być lepszą wersją samej siebie — stanie w miejscu nigdy nie przyniesie upragnionych rezultatów!