Rzepy, zamki, klamry. Jakie zapięcia najlepiej sprawdzą się w dziecięcym plecaku?

Podstawowym elementem wyprawki szkolnej każdego dziecka jest plecak. To właśnie w nim pociecha będzie przenosiła książki i akcesoria niezbędne podczas zajęć lekcyjnych. Plecaki do szkoły powinny być zatem pakowne. Najlepiej jeśli są wyposażone w kilka przegródek, do których można włożyć różne rzeczy. Każda przegródka powinna posiadać jednak odpowiedni rodzaj zapięcia. Warto wziąć pod uwagę fakt, że niektóre dzieci zwyczajnie opuszczając mury szkoły, wrzucają książki i zeszyty do bagażu w pośpiechu, przez co, najczęściej umieszczane są one w jednej przegródce, która wyposażona w nieodpowiedni rodzaj zapięcia może z czasem ulec zepsuciu. Jakie zatem zapięcia powinny posiadać plecaki szkolne młodzieżowe oraz te używane przez młodsze dzieci? Co sprawdzi się lepiej – rzepy, zamki czy klamry? Dowiesz się tego czytając nasz artykuł!

Plecaki szkolne – czym powinny się charakteryzować?

Plecaki szkolne powinny być przede wszystkim wykonane z wysokiej jakości materiałów. Zarówno dzieci jak i młodzież przenoszą w nich dość ciężkie przedmioty, które umieszczone w bagażu o kiepskiej jakości sprawią, że jego spód może ulec przetarciu. Oczywiście pociechy zwracają głównie uwagę na wygląd plecaków, a niekoniecznie na ich wytrzymałość. Młodzież uwielbia plecaki vintage, które są szalenie modne, natomiast młodsze dzieci, pragną posiadać bagaże pokryte ciekawymi wzorami. Aspekty wizualne powinny jednak zejść na boczny tor i ustąpić miejsca tym użytkowym. Bardzo ważną kwestię stanowi np. ilość przegródek, w które plecak jest wyposażony. Wraz z wiekiem, dziecko ma coraz więcej obowiązków szkolnych. Dlatego też na każdym poziomie edukacji będzie potrzebowało innego rodzaju plecaka. Przed zakupem właściwego modelu, należy także zwrócić uwagę na sposób zapięcia bagażu. W różnych plecakach możemy natknąć się na odmienne rodzaje zapięć. Warto przez chwilę zastanowić się jakie są wady i zalety każdego z nich oraz który będzie najwłaściwszy dla naszej pociechy.

Pranie plecaka – tak czy nie? Jak bezpiecznie usunąć zabrudzenia? Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz artykuł!

Plecaki dla dzieci – jakie rodzaje zapięć mamy do wyboru?

Udając się do sklepów stacjonarnych czy też przeglądając oferty sklepów internetowych, w których znajdują się plecaki szkolne, możemy zauważyć bardzo duży wybór różnych modeli plecaków. Bagaże szkolne powinny jednak być pojemne oraz funkcjonalne. Na tę drugą kwestię ma wpływ nie tylko ilość przegródek czy też ich pakowność, ale przede wszystkim rodzaj zapięcia. Warto mieć na uwadze to, że niektóre dzieci przez nieuwagę czy brak ostrożności podczas pakowania książek mogą przypadkiem zniszczyć zapięcie plecaka. Dlatego też niezwykle istotny jest wybór takiego rodzaju zapięcia, które nie będzie problematyczne w użytkowaniu i okaże się dość wytrzymałe. Najczęściej spotykanymi rodzajami zapięć są klamry, rzepy oraz zamki. To właśnie z tymi trzema zapięciami rodzice najczęściej wybierają plecaczki dla dzieci. Przyjrzyjmy się zatem bliżej każdemu z nich i sprawdźmy, jakie mają wady i zalety.

plecaki szkolne

Plecak na rzepy – przedstawiamy najważniejsze zalety takiego rodzaju zapięcia

Bardzo często dla najmłodszych dzieci, rodzice wybierają plecaki wyposażone w zapięcie na rzepy. Jest to spowodowane w dużej mierze tym, że taki rodzaj zapięcia jest bardzo łatwy w użyciu. Nie trzeba bowiem męczyć się z zamkiem, który mógłby się przycinać czy też z paskiem, wkładanym w klamerkę. Wystarczy jedynie zbliżyć dwa rzepy do siebie i przegroda plecaka zostaje zamknięta. Większość dzieci uwielbia plecaki z takim właśnie zapięciem. Plecak na rzepy wydaje się być rozwiązaniem doskonałym, czy zatem taki rodzaj zapięcia posiada jakieś wady?

Szukasz właściwego plecaka dla dziecka? Zajrzyj na dzieciswiat.pl i sprawdź czym powinien charakteryzować się odpowiedni model!

Plecak na rzepy – poznaj jego kluczowe wady

Pomimo tego, że plecak na rzepy dla wielu rodziców jak i dzieci jest znakomitym modelem, to posiada jednak pewne wady, które nie zawsze nakłaniają do zakupu takiego modelu. Jedną z wad plecaków zapinanych na rzep jest to, że taki rodzaj zapięcia może ulec dość szybkiemu zużyciu, w zależności od tego jak często będziemy otwierać i zamykać przegrodę plecaka. nieumiejętne i nieostrożne otwieranie komory bagażu zapinanego na rzep, może sprawić, że zostanie on wyrwany i konieczne będzie samodzielne przyszycie rzepa bądź oddanie plecaka do punktu krawieckiego. Warto także zwrócić uwagę na to, że rzep może w łatwy sposób niszczyć ubrania. Najbardziej jest to widoczne zimą, kiedy dziecko zostaje ubierane w ciepłe bluzy czy też sweterki. Podczas wkładania książek do plecaka, odzież może „przylepiać” się do rzepu, co będzie powodowało jej niszczenie oraz coraz gorsze działanie zapięcia. Dodatkowo nie zabezpieczy on zbyt dobrze przedmiotów znajdujących się we wnętrzu plecaka np. przed deszczem, co może spowodować zniszczenie się książek i zeszytów. Jak więc widać, plecak na rzepy ma zarówno wady jak i zalety.

Plecak na zamek – kiedy okaże się dobrym wyborem?

Jednymi z najczęściej i najchętniej wybieranych rodzajów zapięć są zamki błyskawiczne. Plecaki wyposażone w takie zapięcia są świetnym wyborem dla starszych dzieci, które przenoszą w bagażu szkolnym znacznie więcej książek. Bardzo często nawet najsilniejszy czy najnowszy rzep nie byłby w stanie utrzymać zamkniętego plecaka z tak dużym obciążeniem. Dlatego też bardzo często nastolatkowie pragną mieć plecaki wyposażone w zamek błyskawiczny. Takie zapięcie zapobiegnie przemoknięciu rzeczy znajdujących się w każdej przegródce. Ważne jest jednak, by podczas szybkiego pakowania książek i zeszytów po zakończonych zajęciach, umieścić je w taki sposób w przegródce, by nie sięgały zamka, co umożliwi swobodne zasunięcie komory plecaka.

Plecak na zamek – czy ma jakieś wady?

Zamki błyskawiczne w plecakach, mają jednak tendencję do psucia się. Niektóre się zacinają, co nie jest zbyt komfortowe, zwłaszcza w momencie, gdy dziecko chce jak najszybciej spakować swoje rzeczy. Dodatkowo, jeśli w jednej przegrodzie zostanie umieszczone zbyt wiele przedmiotów, plecak może się nie zamknąć. Jeśli nawet nam się do uda, należy wziąć pod uwagę fakt, że zamek może nie wytrzymać nałożonego na niego naporu i zwyczajnie zacznie się rozchodzić. Wówczas mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest wyrzucenie plecaka i kupienie nowego, a kolejną kupienie zamka i oddanie bagażu do punktu krawieckiego, w którym zostanie wszyte nowe zapięcie.

Plecak wyposażony w klamry – dlaczego warto wybrać taki model?

Najbezpieczniejszym i najpewniejszym rodzajem zapięcia plecaka wydają się być jednak klamry. Tutaj w zasadzie nie ma się co zepsuć. Zapięcie plecaka na klamry polega na włożeniu w sprzączkę paska posiadającego dziurki. Bardzo często plecaki wyposażone w klamerki posiadają kapturek, który chroni przedmioty znajdujące się we wnętrzu komory, przed deszczem czy śniegiem. Nie jest także zbyt skomplikowany w obsłudze. Warto zaznaczyć także, że klamerki nie zniszczą ubrań należących do dziecka. Czy zatem taki rodzaj zapięcia posiada jakieś wady?

Plecak wyposażony w klamry – czy zawsze będzie to dobry wybór?

Chociaż wydaje się, że plecak wyposażony w klamry nie ma żadnych wad, to warto zwrócić uwagę na dwa szczegóły. Po pierwsze nie uda nam się zapiąć klamerki, jeśli w plecaku zostanie umieszczone zbyt wiele przedmiotów. Wówczas nie dociągniemy paska do klamerki, przez co rzeczy należące do dziecka będą narażone na wypadnięcie z plecaka. Po drugie, plecak zapinany na klamerkę, znacznie wolniej się zapina, tak więc jeśli nasze dziecko podczas pakowania się będzie miało niewiele czasu do odjazdu środka transportu publicznego, wówczas powinno zacząć pakować się wcześniej.

Autor:

Izabela Niechwiej

Absolwentka Architektury Informacji i miłośniczka mediów społecznościowych. W INTLE zajmuje się prowadzeniem social mediów takich jak Facebook i Instagram oraz tworzeniem unikatowych i interesujących treści na blogi o rozmaitej tematyce.