Miasto bez drapaczy chmur? Poznaj najwyższe budynki Krakowa

Ruchliwe ulice, mnóstwo sklepów i atrakcji, centra żyjące przez całą dobę – z tym większości z nas kojarzą się największe miasta świata. To wszystko można obserwować również w Krakowie. Jest jednak jeszcze jeden element, który często oglądamy na pocztówkach z Nowego Jorku czy Londynu – wieżowce. Kompleksów takich budowli pod Wawelem jednak nie uświadczymy. Dlaczego tak jest? Które budynki w Krakowie są najwyższe? Wyjaśniamy.

Krakowskie centrum bez wieżowców

Mianem wieżowców określa się wysokie, wielokondygnacyjne budynki z powierzchniami  przeznaczonymi do codziennego użytkowania przez ludzi. W ten sposób odróżnia się je od różnego rodzaju wież i masztów. Nie ma jednak jednoznacznego kryterium ani minimalnej wysokości, która pozwalałaby na oddzielenie wieżowców od innych budynków. Zwykle przyjmuje się jednak, że wieżowcami są budowle o wysokości przekraczającej 150 metrów. Czasami ta nazwa przysługuje także innym strzelistym konstrukcjom, które wyraźnie górują nad otoczeniem. Obecnie najwyższym drapaczem chmur, jak popularnie określa się wieżowce, jest Burdż Chalifa w Dubaju. Budynek ukończony w 2009 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ma wysokość 828 metrów – ostatnich 200 metrów wznosi się już jednak ponad dachem.

W Krakowie o projektowaniu podobnych konstrukcji nikt nie myśli, ale próżno tu szukać nawet budowli zbliżonych wysokością do warszawskich. Stolicę wyróżnia kilka gmachów o wysokości około 200 metrów. Studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa nie zezwala jednak na budowanie wysokościowców w centrum miasta, jak ma to miejsce w Warszawie. Chodzi o zachowanie historycznego pejzażu pełnego zabytkowych budynków. Regulacje obowiązujące w mieście zezwalają tylko na wznoszenie wieżowców na terenach odległych od centrum, bliżej obrzeży Krakowa. Tam jednak ich budowanie nie jest zbyt opłacalne, dlatego pod, a właściwie nad Wawelem wielu wysokościowców nie widać.

Szukasz noclegu w sercu Krakowa? Zarezerwuj pobyt w Hotel Best Western Kraków, który znajduje się we wspaniałej lokalizacji! – https://www.bwkrakow.pl

Najwyższe krakowskie budynki

Nie oznacza to jednak, że w Krakowie w ogóle nie ma wysokich budowli. O tym, jak trudno je wznosić w stolicy Małopolski, przez lata przypominał jednak “Szkieletor” przy rondzie Mogilskim. Jego budowę rozpoczęto w 1975 roku – miał być siedzibą Naczelnej Organizacji Technicznej. Nie udało się jej jednak dokończyć i przez kilkadziesiąt lat nad okolicą górował tylko szkielet budynku. Prace wznowiono w 2016 roku i po czterech latach ostatecznie oddano budynek do użytku. Obecnie funkcjonuje jako Unity Tower w kompleksie biurowym Unity Center. Osiągnął wysokość 102,5 metra.

Na liście najwyższych budynków Krakowa zajmuje jednak drugie miejsce, choć to dla wielu kwestia sporna. Nieco wyżej sięga bowiem sąsiedni K1, zwany powszechnie “Błękitkiem” od błękitnego szkła, którym został pokryty w latach 90. Skąd kontrowersje? Wysokości 105 metrów sięga iglica budowli, natomiast sam dach kończy się na 88 metrach nad ziemią. “Błękitek” usytuowany przy rondzie Grzegórzeckim również zaczął powstawać w latach 70., ale jego budowę ukończono dopiero 20 lat później.

Poza K1 i Unity Tower w Krakowie nie ma budynków sięgających 100 metrów. Kolejne miejsce na liście najwyższych konstrukcji zajmuje Dom Wschodzącego Słońca, czyli budynek mieszkalno-hotelowy znajdujący się w dzielnicy Krowodrza. Mierzy 65 metrów, ale znów wysokość dachu jest nieco mniejsza i wynosi 55 metrów. Funkcje biurowe oraz mieszkalne pełni także mierzące 63 metry Bocianie Gniazdo w dzielnicy Prądnik Biały. O metr niższy jest z kolei biurowiec Quattro Business Park na Prądniku Czerwonym. Podobną wysokość ma jeszcze kilka budynków w mieście, a wśród nich znajdują się między innymi domy studenckie.