Weekend nad wodą w Krakowie. Gdzie się wybrać?

Wypoczynek nad wodą to jedna z najbardziej lubianych i rozpowszechnionych form relaksu. Brzegi mórz, jezior czy rzek są miejscami, w których szczególnie chętnie przebywamy wówczas, gdy za oknem temperatury mocno przekraczają 20 stopni Celsjusza. Nad wodą wypoczywamy, kąpiemy się, uprawiamy sport, a czasami po prostu spacerujemy. By zaznać takiej przyjemności wcale nie trzeba wyjeżdżać na Mazury czy nad Bałtyk – kąpieliska i miejsca do wypoczynku nad wodą można znaleźć również w Krakowie. Gdzie mogą się więc skierować mieszkańcy podwawelskiego grodu oraz turyści spragnieni takiej formy relaksu?

Aby zapoznać się z histoią Krakowa sprawdź nasz artykuł – Kraków – miasto polskich królów 

Zalew Bagry

Dużym zainteresowaniem krakowian cieszy się zalew Bagry. To jeden z największych zbiorników wodnych miasta, a zarazem najpopularniejsze kąpielisko znajdujące się w administracyjnych granicach Krakowa. Położony na terenie Płaszowa akwen oferuje podobne atrakcje jak te, które można znaleźć nad największymi polskimi jeziorami czy nad Bałtykiem.

Latem można tam korzystać z dwóch strzeżonych kąpielisk. U brzegów zalewu znajdują się także przystanie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wokół akwenu rozpościerają się również dzikie plaże, które latem są oblegane przez osoby szukające wypoczynku. Sam zbiornik ma ciekawą historię. Powstał w 1945 roku w wyniku zalania żwirowych wyrobisk, które były wykorzystywane w czasie drugiej wojny światowej. Na dnie do dziś znajduje się zresztą sprzęt używany wówczas do wydobycia.

Szukasz noclegu w Krakowie? Sprawdź ofertę Best Western Kraków Old Town!

Przylasek Rusiecki

Nieco mniej znane, ale równie urokliwe krakowskie kąpielisko znajduje się na terenie Nowej Huty. Przylasek Rusiecki to miejsce, w którym nie ma tłumów. Można tam więc spokojnie wypocząć na plaży, popływać czy łowić ryby. Stawy znajdujące się w Przylasku Rusieckim również powstały w wyniku zalania żwirowisk. Obecnie władze Krakowa modernizują obszar wokół kąpieliska, który ma się zmienić w centrum rekreacyjne z pomostami, punktami widokowymi i placem zabaw.

Zalew Nowohucki

W Nowej Hucie można znaleźć również akwen idealny dla miłośników sportów wodnych. To powstały w latach 50. na terenie obecnej dzielnicy Bieńczyce Zalew Nowohucki. Przy usypanej nad tym zbiornikiem plaży usytuowano wypożyczalnię kajaków i łódek, z których często korzystają między innymi wędkarze. Wokół rozpościera się park z terenami rekreacyjnymi – między innymi placem zabaw i boiskami sportowymi, w tym piaszczystymi placami do gry w siatkówkę plażową.

Przystań Brzegi

Ciekawą propozycją na wodnej mapie Krakowa jest także uruchomiona w 2018 roku Przystań Brzegi. Znajdujące się tam dwa zbiorniki wodne także powstały na skutek zagospodarowywania żwirowni. To miejsce położone przy ul. Trakt Papieski, na wschodnim krańcu Krakowa, oferuje atrakcje dla dużych i małych. Plaża nadaje się do wypoczynku. Pierwszy, płytki akwen, jest idealny na kąpielisko dla dzieci. Drugi, głębszy, to raj dla miłośników sportów wodnych. Obok rozpościera się też malownicze pole namiotowe.

Bulwary Wiślane

Wymieniając miejsca, gdzie w Krakowie można wypocząć nad wodą, nie sposób nie wspomnieć o brzegach Wisły. Największa polska rzeka przepływa niemal przez samo centrum Krakowa, a jedną z najchętniej uczęszczanych tras spacerowych są wytyczone wzdłuż jej nurtu bulwary. To także idealne miejsce do jazdy na rowerze czy na rolkach. Malowniczy krajobraz rzeki w sercu miasta sprawia, że latem tłumy krakowian zabierają koce i odpoczywają wzdłuż bulwarów, wygrzewając się w słońcu na brzegach Wisły.