Rodzaje butów roboczych – przegląd

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, robotnicy, budowlańcy, kucharze czy pracownicy fizyczni, muszą obowiązkowo zakładać na stopy odpowiednio przeznaczone dla nich obuwie robocze. Nie wszędzie uda się postawić na uniwersalne buty. Jakie rodzaje butów roboczych możemy znaleźć w sklepach? Zapoznajcie się z naszym przeglądem!

Rodzaje obuwia dla pracowników

Wyróżnić możemy trzy typy butów ze względu na zakres ochrony, który gwarantują. Najmniejszą posiada obuwie zawodowe – to taki rodzaj butów, które zakładane są do codziennego użytkowania i nie gwarantują żadnej dodatkowej ochrony stopy. Noszone są w głównej mierze po to, aby pracownik nie zniszczył podczas pracy swojego prywatnego obuwia. Drugi rodzaj to obuwie ochronne, które wytrzymuje uderzenia z energią o wartości 100 J. Dwukrotnie większą wytrzymałość (200 J) posiada obuwie bezpieczne, które daje bardzo dobrą osłonę stóp oraz palców, za pomocą specjalnych blachowanych podnosków. Decydując się na zakup, stawiajmy na solidnych producentów i ich produkty, jak na przykład buty robocze Bata.

Klasy butów bezpiecznych

Najsolidniejsze buty możemy podzielić na trzy klasy, w zależności od materiałów, z których są wykonane. Klasa I to obuwie, wykonane w głównej mierze ze skóry, a także innych materiałów, które nie są określone w klasie II. Do nich należą buty całogumowe (wulkanizowane) i całotworzywowe, które są formowane bez jakichkolwiek szyć i sklejeń. Obuwie hybrydowe, jak sama nazwa wskazuje, to połączenie obu tych rozwiązań. Podeszwa buta może być gumowa, a cholewka wykonana ze skóry.

Zastanawiasz się co spośród innego obuwia wyróżnia buty gumowe? – Przeczytaj artykuł – Jaką funkcję pełnią buty gumowe?

Buty dla robotników drogowych

W zależności od miejsca, w którym pracują robotnicy drogowi, oraz pory roku, będą potrzebowali innego rodzaju obuwia. Przy pracach ziemnych sprawdzą się buty gumowe ocieplane, aby w chłodniejsze dni ich stopy nie odczuwały chłodu ciągnącego od podłoża. Z kolei wykonywanie obowiązków przy rozgrzanym asfalcie wymaga profesjonalnego obuwia, które wytrzyma temperaturę liczoną w setkach stopni Celsjusza.

Buty dla kucharzy

Buty dla osób pracujących w kuchni muszą być przede wszystkim nieprzemakalne i odporne na działanie wysokich temperatur. Gorący posiłek wylany na stopę może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń skóry. Dobrze jest, gdy posiadają wzmocniony przód, dzięki czemu upadki różnych przyrządów kucharskich są amortyzowane. Warto wybrać takie z antypoślizgową podeszwą, ponieważ łatwo w wilgotnej kuchni o upadki.

Buty ESD dla przemysłu elektronicznego

Wyładowania elektrostatyczne to problem przemysłu elektronicznego. Najczęściej, chociaż nieświadomie, odpowiedzialni za nie są ludzie. To oni nawet podczas chodzenia generują wysokie napięcia. Dlatego muszą być one kontrolowane i uziemiane. W zakładach pracy, pracownicy są więc wyposażeni w specjalną odzież i obuwie, a podłogę wykłada się matami antystatycznymi, których zadaniem jest odprowadzenie ludzkich ładunków elektrostatycznych.