Klasyka literatury – jakie książki powinien znać każdy?

W dobie coraz prężniej rozwijającej się technologii, młodzi ludzie często decydują się na spędzanie wolnego czasu, grając w gry komputerowe bądź oglądając filmy czy seriale na platformach umożliwiających tego typu rozrywkę. Warto jednak pamiętać, że czytanie książek również może dostarczać wielu wrażeń i stanowić przyjemny sposób oderwania się od rzeczywistości. Dodatkowo spędzanie czasu na zgłębianiu tajników literatury pozwala rozbudować wyobraźnię i kreatywność oraz wpływa na rozwój intelektualny zarówno młodzieży jak i dorosłych. Często jednak stajemy przed trudną decyzją dotyczącą wyboru odpowiedniej, wartościowej lektury. Dlatego też przychodzimy z pomocą i prezentujemy listę najważniejszych klasyków literatury, które powinien znać absolutnie każdy!

„Mały Książę” – Antoine De Saint-Exupéry

Chyba każdy czytał tę książkę chociaż raz w życiu, jako lekturę która była omawiana na lekcjach języka polskiego. Osoby, które niespecjalnie przepadają za literaturą zostały zachęcone do zapoznania się z treścią powieści poprzez niewielkie gabaryty dzieła. Mole książkowe natomiast z pewnością pochłonęły tę pozycję z zapartym tchem. Historia opowiada o złotowłosym chłopcu, który przemierza świat. Wędrówka po planetach sprawia, że spotyka na swojej drodze różne istoty. Mały Książę to lektura ucząca na czym polega miłość, przyjaźń oraz odpowiedzialność. Owa książka podbiła serca milionów czytelników na całym świecie.

„Mistrz i Małgorzata” – Michaił Bułhakow

Powieść Michaiła Bułhakowa wymaga od czytelnika wytężenia uwagi na znajdujące się w niej szczegóły. Akcja tego wielowątkowego dzieła skupia się wokół opowieści o Poncjuszu Piłacie, tytułowym Mistrzu i uczuciu, jakim darzy on Małgorzatę. Istotnym wątkiem jest również bal urządzony przez szatana Wolanda. Historia powieści toczy się na dwóch płaszczyznach, które nie pozwolą czytelnikowi oderwać się od książki ani na chwilę.

„Duma i uprzedzenie” – Jane Austen

Mając na uwadze książki, które można nazwać klasykami literatury, nie sposób, nie wspomnieć o najsławniejszej brytyjskiej powieści autorstwa Jane Austen pt. „Duma i uprzedzenie”. Nazwisko twórczyni dzieła z pewnością zna każdy mól książkowy. „Duma i uprzedzenie” jest to bowiem obowiązkowa pozycja do przeczytania przez fanów powieści o tematyce romantycznej. Książka ta to jednak nie tylko lektura, która opowiada o wielkiej miłości. Fabuła prezentuje także wątek o kobietach posiadających niezwykle silne osobowości i charaktery. Każdy kto choć raz zdecyduje się wziąć tę lekturę do ręki, nie będzie chciał się z nią rozstać, dopóki nie dotrze do ostatniej strony.

„Wichrowe wzgórza” – Emily Brontë

Jeśli mowa o klasykach brytyjskiej literatury, należy również wspomnieć o „Wichrowych Wzgórzach” autorstwa Emily Brontë. Powieść ta spodoba się przede wszystkim czytelnikom, którzy oczekują wzruszającej historii, pozwalającej uronić niejedną łzę. Fabuła powieści opowiada o bezdomnym, cygańskim chłopcu, który zakochuje się w Catherine. Jednakże ich uczucie nie jest powszechnie akceptowane, głównie przez najbliższe sercu bohaterki osoby. Miłośnicy literatury, którzy szukają powieści pełnej namiętności i zwrotów akcji, powinni wzbogacić swoją kolekcję o tę właśnie pozycję!

„Oskar i Pani Róża” – Eric-Emmanuel Schmitt

Kolejnym wyciskaczem łez jest książka, którą większość z nas czytało jako szkolną lekturę. Mowa tutaj oczywiście o powieści autorstwa Erica-Emmanuela Schmitta, pt. „Oskar i Pani Róża”. Jej popularność jest zbliżona do sławy, którą cieszy się „Mały Książę”. Książka ta opowiada o 12-letnim chłopcu, który jest zmuszony jak najszybciej wejść w dorosły świat, by przeżyć całe swoje życie. Niezwykle wartościowa i mądra powieść, która ma moc, by podnieść czytelnika na duchu, gdy wszystko inne wydaje się być stracone. Raz przeczytana zostaje w pamięci na zawsze!

„Robinson Crusoe” – Daniel Defoe

Powieść Daniela Defoe, którą zapewne większość czytelników kojarzy ze zbioru lektur szkolnych to jedna z najpopularniejszych książek o tematyce przygodowej na świecie. Brytyjski pisarz stworzył wybitną powieść opowiadającą o losach znudzonego monotonnym życiem mężczyzny, który ucieka z rodzinnego domu, by żyć pełnią życia. W ten sposób trafia na statek i uczy się żeglować. Przez pewien czas wiedzie mu się znakomicie, aż do momentu, gdy statek Robinsona zostaje napadnięty, a on sam trafia do niewoli mauretańskiej.

„Zbrodnia i kara” – Fiodor Dostojewski

Przenosząc się do czasów szkolnych, warto wziąć pod lupę również jedną z ulubionych pozycji młodzieży licealnej jaką jest „Zbrodnia i kara”, napisana przez Fiodora Dostojewskiego. Historia Raskolnikowa przedstawia życie osoby, która nie jest w stanie uporać się z własnym wyobrażeniem świata. W pewnej chwili bohater traci kontrolę nad swoim życiem i czynami, które są niezwykle mroczne, a wręcz przerażające. „Zbrodnia i kara” znajduje się na drugiej pozycji kolekcjonerskiej serii Arcydzieła Literatury Światowej. Ta fenomenalna powieść zawiera w sobie elementy literatury psychologicznej, ale także jest poniekąd dramatem opowiadającym o brutalności człowieka, jego sumieniu oraz podświadomości, z którą toczy walkę.

Czytanie książek pomaga także w zdobywaniu bogatego słownictwa. Jak może objawiać się inteligencja, bogate słownictwo i kreatywność? Zobacz kilka ciekowstek, o czym może świadczyć używanie wulgaryzmów, które znajdziesz w jednym z naszych artykułów: https://www.puffa.pl/2021/04/19/gdy-musisz-rzucic-miechem/.

„Wielki Gatsby” – F. Scott Fitzgerald

Powieść Fitzgeralda opowiada o losach „straconego pokolenia”, które swoją młodość przeżywało po zakończeniu I Wojny Światowej. „Wielki Gatsby” przedstawia losy młodego człowieka, który marzy o szczęściu i sukcesie, jednakże dążenie do osiągnięcia tych celów sprowadza na niego deszcz rozczarowań. Doskonała pozycja pokazująca, jak wiele można stracić przez pieniądze oraz sławę, które w efekcie okazują się puste i destrukcyjnie wpływają na życie tego młodego człowieka.