Top 10 najlepszych polskich filmów 2019 roku!

Kino jest jedną z najpopularniejszych form rozrywki nie tylko młodych ludzi, ale również osób dojrzałych oraz tych w podeszłym wieku. Niezwykle często mężczyźni zapraszają swoje sympatie na randkę właśnie do tego typu instytucji, pozwalając damie wybrać interesujący ją seans. Jednakże często sale kinowe są zatłoczone, zwłaszcza jeśli jakiś film jest bardzo popularny. Dlatego też wiele osób niejednokrotnie decyduje się na spędzenie miłego wieczoru w domowym zaciszu, oglądając interesującą ekranizację. Jednakże często poszukiwanie odpowiedniego filmu pochłania mnóstwo czasu i w efekcie decydujemy się obejrzeć przypadkową produkcję. Dla osób, które chcą obejrzeć naprawdę dobrą ekranizację, przygotowaliśmy listę top 10 najlepszych polskich realizacji 2019 roku na podstawie danych pochodzących z filmweb.pl!

„Tylko nie mów nikomu”

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród Polaków cieszył się film dokumentalny „Tylko nie mów nikomu” w reżyserii Tomasza Siekielskiego. Wzbudzająca wiele kontrowersji produkcja spotkała się z licznymi komentarzami zarówno krytycznymi, jak i pochlebnymi. Temat przewodni filmu jest można by rzec – dramatyczny. Realizacja pokazuje dorosłe osoby, które w czasach, gdy księży uznawano za świętość, były molestowane i wykorzystywane seksualnie przez duchownych. Film pokazuje konfrontacje dorosłych ofiar i oprawców, którzy w większości są już w podeszłym wieku. Widz z jednej strony jest wściekły na księży za to jak wielką krzywdę wyrządzali oni dzieciom, która miała ogromny wpływ na dorosłe życie ofiar, ale także może rozumieć skruchę i żal duchownych, którzy starcze lata spędzają dręczeni wyrzutami sumienia.

„Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”

Na drugim miejscu uplasowała się ekranizacja „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” w reżyserii Macieja Kawulskiego. Film powstał w 2019 roku, jednak jego premiera odbyła się 3 stycznia 2020. Produkcja przedstawia kulisy polskiej gangsterki z lat 90. Realizacja szybko zyskała aprobatę wśród wielu widzów. Kawulski pokazuje prawdziwe oblicze półświatka, za co najbardziej ceni tę ekranizację publiczność. Historia pragnącego lekkiego życia mężczyzny, który staje się członkiem mafii, pełna jest adrenaliny. Widzowie w napięciu czekają na rozwój akcji i obserwują z zainteresowaniem losy gangstera.

„Boże Ciało”

O tej produkcji było głośno przed długi czas. Nominowana do Oscara realizacja Jana Komasy pt. „Boże Ciało” opowiada o młodym chłopaku, który przebywa w zakładzie poprawczym. Podczas spędzania czasu w placówce wychowawczej bohater przechodzi wewnętrzną przemianę i pragnie zostać księdzem. Po opuszczeniu zakładu poprawczego chłopak zostaje wysłany do pracy w stolarni. Jednakże nieoczekiwanie postanawia zastąpić proboszcza w pełnieniu obowiązków kapłańskich. Historia pełna jest zwrotów akcji i metaforycznych scen, dlatego też wymaga skupienia. Film pokazuje prawdziwe oblicza ludzi, którzy w każdą niedzielę udają się do kościoła, uważając siebie za dobrych i pobożnych.

„Zrodzeni do szabli”

Na czwartej pozycji znalazł się fabularyzowany dokument Pawła Deląga pt. „Zrodzeni do szabli”. Polecana przez wielu widzów produkcja spotkała się z wieloma pozytywnymi opiniami, podkreślającymi, że właśnie takiego kina oczekuje publiczność. W filmie zostały poruszone trzy wątki. Pierwszy z nich opowiada o weteranie wojennym, który wraca do syna, by przekazać mu wiedzę związaną z wojskiem. Kolejny przedstawia wędrówkę historii i sztuki prowadzącą do powstania polskiej szabli. Ostatnim poruszonym wątkiem jest odtworzenie sztuki krzyżowej, czyli staropolskiej koncepcji walki szablą. Uwagę widzów przyciągnęła nie tylko fabuła. Wyrazy uznania kierują również w kierunku kostiumów oraz gry aktorskiej.

„Ostatnia góra”

Kolejny film dokumentalny, który podbił serca widzów to produkcja pt. „Ostatnia góra”. Zdaniem krytyków realizacja jest niezła, natomiast gdyby z materiału wykorzystanego do zrealizowania filmu wykonanych zostało kilka produkcji mogłyby one być znakomite. Jednakże widzowie uważają, iż ekranizacja jest bardzo wartościowa, a ujęcia w niej zawarte piękne i niezwykle interesujące. Produkcja opowiada o zimowej wyprawie na K2 wspinaczy, którzy kroczą prowadzeni przez Krzysztofa Wielickiego, by po raz pierwszy zdobyć ten szczyt zimą. Film pełen jest napięcia i mrożących krew w żyłach scen, dedykowany zwłaszcza miłośnikom górskich wojaży oraz wspinaczek.

„Proceder”

Fani słynnego polskiego rapera Tomasza Chady byli zachwyceni wiadomością o powstaniu ekranizacji przedstawiającej losy artysty. Produkcja pt. „Proceder” w reżyserii Michała Węgrzyna wywarła ogromne wrażenie nawet na osobach, które nie słuchają rapu i nie słyszały zbyt wielu informacji o artyście. Realizacja przedstawia losy Chady, młodego człowieka, który wychował się w blokowiskach, często wpadał w tarapaty, ale mimo to posiadał duszę poety. Historia przedstawiona w filmie jest wzruszająca, nie tylko dla fanów rapera, ale dla całej publiczności.

„(Nie)znajomi”

Kolejna ekranizacja zasługująca na uwagę to produkcja pt. „(Nie)znajomi” w reżyserii Tomasza Śliwy. Film wzbudza bardzo duże kontrowersje wśród publiczności. Jedni uwielbiają tę realizację i wypowiadają się o niej w samych superlatywach, natomiast jest też grupa widzów, którzy obsypują produkcję bardzo dużą falą krytyki. Fabuła opowiada o grupie przyjaciół, którzy w ramach rozrywki chcą zagrać w grę. Z pozoru niewinna „zabawa” niesie ze sobą duże konsekwencje, które mają wpływ na życie bohaterów.

„Miłość i miłosierdzie”

Ekranizacja należąca do trzech działów tematycznych: religijnego, historycznego oraz dokumentu fabularyzowanego pt. „Miłość i miłosierdzie” w reżyserii Michała Kondrata jest kolejną produkcją wzbudzającą mieszane odczucia wśród widzów. Są tacy, którzy się nią zachwycają, ale nie brakuje też tych, którzy nie stronią od krytyki. Realizacja przybliża widzom postać siostry Faustyny Kowalskiej, która dostępuje zaszczytu ujrzenia oblicza Jezusa Chrystusa. Film skupia się na powierzonej jej misji głoszenia prawdy o Miłosierdziu Chrystusa, którą kobieta postanawia wypełnić. Krytycy w sposób sceptyczny podchodzą do ekranizacji, nie komentując zawartej w niej fabuły.

„Ikar. Legenda Mietka Kosza”

Wysokie oceny widzów uzyskała również ekranizacja pt. „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy. Wśród krytyków jednak nie cieszy się zbyt pochlebną opinią. Jednak co mówią o nim widzowie? „Nie bez powodu zdobył tyle Lwów…”, „W końcu na poziomie…” – to tylko niektóre z opinii krążących w sieci dotyczących tej realizacji. Już po tytule można poniekąd domyślić się o czym będzie opowiadał film. Jest to biografia Mietka Kosza, który pomimo przeciwności losu postanawia dążyć do realizacji marzeń. Udaje mu się zostać wirtuozem fortepianu. Jednak, czy marzenia, które osiągnął dają mu szczęście? Tego dowiecie się, oglądając film.

„1800 gramów”

Wzruszająca ekranizacja, która z wielu widzów wycisnęła niejedną łzę, a mowa tutaj o filmie pt. „1800 gramów”, podbiła serca widzów w okresie przedświątecznym ubiegłego roku. Zdania krytyków dotyczące tej produkcji są podzielone. Jedni są zachwyceni, drudzy wręcz przeciwnie. Widzowie natomiast są zachwyceni wzruszającą opowieścią o bohaterce Ewie, która bez pamięci zakochuje się w niezwykłej małej dziewczynce. Jak potoczą się losy bohaterek? Czy ich życie zostanie wywrócone do góry nogami, czy obierze spokojny tor? Najlepszą odpowiedzią będzie wieczorny seans filmowy w domowym zaciszu z tą realizacją na ekranie!