Ropiejące dziurki w uszach od kolczyków – jak sobie poradzić z takim problemem?

Kolczyki to subtelny dodatek, który uwielbiają wszystkie kobiety. W zależności od okazji można dobierać takie, które będą pasowały na daną okoliczność. Na wieczorne wyjścia zazwyczaj wybieramy długie wiszące kolczyki bądź duże koła, natomiast na co dzień zwykle zakładamy wkrętki bądź niewielkiego rozmiaru niezwisającą biżuterię. Jednakże, aby założyć kolczyki, trzeba mieć dziurki w uszach. Uszy można przebić w profesjonalnym salonie zajmującym się piercingiem. Częste zmienianie kolczyków bądź zakładanie biżuterii z niklu lub innych tworzyw sztucznych, może doprowadzić do powstawania reakcji alergicznych w postaci ropy w uszach. Wygląda to bardzo nieestetycznie, ale także jest niezwykle bolesne. Jak zatem poradzić sobie z problemem ropiejących dziurek w uszach? Podpowiadamy!

Dobór właściwych kolczyków

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, na co jesteśmy uczuleni dopóki nie zaczniemy zauważać niepokojących oznak alergii. Do tego typu objawów należy również powstawanie ropy w uszach. Można je zaobserwować w chwili, gdy umieścimy w dziurce kolczyk, wykonany z metalu, na który jesteśmy uczuleni. Wówczas najlepiej jest pozbyć się biżuterii wywołującej reakcje alergiczne w obrębie ucha. Jednak czy oznacza to, że nie można będzie więcej założyć kolczyków? Absolutnie nie! W takiej sytuacji najlepiej jest zainwestować w kolczyki wykonane z tworzyw szlachetnych jak tytan czy złoto.

Dbanie o higienę dziurek w uszach

W momencie, gdy podczas noszenia kolczyków zaczynamy odczuwać ból ucha w okolicy dziurki oraz zauważymy, że skóra w tamtym miejscu stała się zaczerwieniona, należy niezwłocznie zdjąć biżuterię. Po wykonaniu tej czynności bardzo istotne jest zadbanie o odpowiednią higienę dziurek. Najlepiej przemywać uszy solą fizjologiczną i Octeniseptem. Jeśli po zastosowaniu tych preparatów nie zaznamy ulgi, wówczas warto zastosować przymoczki z Azulanu na noc. Jest to sposób zalecany przez lekarzy, tak więc z pewnością warto wziąć go pod uwagę. W sytuacji, gdy żaden z wyżej wymienionych preparatów nie przynosi ulgi, należy niezwłocznie udać się do dermatologa, który oceni czy ropiejące dziurki po kolczykach powstały na skutek reakcji alergicznej.

Dezynfekcja kolczyków

Przed założeniem jakichkolwiek kolczyków należy je zdezynfekować. Niezależnie od tego czy zostały wykonane z niklu, złota i tytanu, każdą biżuterię umieszczaną w dziurce ucha trzeba przemyć odpowiednimi preparatami. Jeśli już wcześniej wystąpił u nas problem powstawania ropy w uszach, tym bardziej należy wziąć sobie do serca tę poradę i zanim założymy jakiekolwiek kolczyki, zdezynfekujmy je. Biżuterię można oczyścić przy pomocy wody utlenionej, spirytusu salicylowego lub specjalnego preparatu do dezynfekcji. W ostateczności, jeśli nie mamy w zasięgu ręki żadnego z tych środków, możemy kolczyki zdezynfekować przy pomocy perfum. Jednakże jeśli wiemy, że niektóre substancje zawarte w perfumach również mogą u nas wywołać reakcje alergiczne, lepiej unikać tego środka do dezynfekcji kolczyków.