Czym są fake newsy?

Fake newsy to w ostatnich latach coraz popularniejsze sformułowanie pojawiające się w mediach, zarówno tych tradycyjnych, jak i społecznościowych. To słowa również często wypowiadane przez polityków różnych opcji na wiecach wyborczych i konferencjach prasowych. Czym one są w rzeczywistości? Odpowiadamy!

Manipulacja lub kłamstwo

Termin fake news to zestawienie dwóch słów. News oznacza informację, natomiast fake: fałsz, imitację, falsyfikat. W tym połączeniu tłumaczyć można ją jako fałszywą lub nieprawdziwą informację. Dawniej fake newsy wprowadzano w obieg w celu dezinformacji lub żartu. Teraz jednak jest to informacja, która ma celowo wprowadzać w błąd, udając jednocześnie prawdziwie wyglądającą. Często pisana jest z intencją oszustwa, która ma przynieść zyski rywalom – bardzo często bronić przed nimi muszą się politycy różnych opcji.

Gdzie je znaleźć?

Przyjęło się sądzić, że fake newsy to domena mediów społecznościowych. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ to właśnie tam najszybciej się rozprzestrzeniają. Tempo przekazywania informacji doprowadza do tego, że mało kto weryfikuje je w dwóch, a nawet trzech niezależnych od siebie źródłach. Z reguły opatrzone są tytułami, które sugerują ogromną sensację i zachęcają tym samym czytelników do kliknięcia i zapoznania się z nią.

Zastanawiasz się, jakie jest twoje prawo w Internecie? Odwiedź stronę prawointernetu.eu i dowiedz się więcej!

Bat polityków na media

Ewolucja tego terminu poszła jednak jeszcze krok dalej. Politycy, którzy dostają niewygodne pytania od dziennikarzy lub odpowiadają na zaczepki w mediach społecznościowych, bardzo często krzyczą, że podana informacja jest fake newsem. Wielokrotnie zdarzało się, że również prawdziwe informacje początkowo tak zostały nazwane. Sformułowanie fake news bardzo często pojawia się w ustach prezydenta Stanów Zjednoczonych, który często jest atakowany przez media związane ideowo z Partią Demokratyczną.

Kto częściej łapie się na fake newsy?

Fałszywe informacje to w głównej mierze domena świata polityki. I właśnie najbardziej zaangażowani politycznie obywatele dają sobą manipulować. Dzięki badaniom firmy F-Secure wiemy, że w Polsce nie ma dużej rozbieżności między poglądami, a wiarą w fałszywe informacje. Najczęściej (35%) takie informacje publikują osoby o poglądach lewicowych, trochę rzadziej prawicowcy (32%), a najrzadziej centryści (28%).

Najbardziej znane przykłady fake newsów

Informacja o śmierci Benedykta XVI rozprzestrzeniła się bardzo szybko na Twitterze, kiedy podał ją użytkownik, który podszywał się pod arcybiskupa Salzburga. Kolejną nieprawdziwą informacją było udzielenie poparcia Trumpowi przez papieża Franciszka. W Polsce bardzo długo ludzie wierzyli, że podczas jednego z incydentów na Marszu Niepodległości, jeden z policjantów obraził lewicową aktywistkę, choć powiedział “Siadaj Kulson” w odniesieniu do swojego kolegi. Z kolei prawicowe portale długo interesowały się historią rzekomej napaści nielegalnych imigrantów na autobus pielgrzymów na włosko-austriackiej granicy.