Rodzaje lakierów samochodowych – poznaj je wszystkie!

Nie każdy wie, że powierzchnia samochodu pokryta jest kilkoma warstwami różnych lakierów. Każdy z nich ma inne zastosowanie oraz charakteryzuje się odmiennymi właściwościami. Warto wiedzieć, który jest odpowiedzialny za nadanie koloru, a który za ochronę przed zarysowaniami. Pozwoli nam to dowiedzieć się, czy zadrapanie widoczne na karoserii jest głębokie oraz czy uda się je zamaskować, polerując delikatnie miejsce jego powstania. Lakiery do samochodów mogą być bezbarwne, kolorowe lub bazowe. Jakie jeszcze rodzaje farb wyróżniamy?

Lakiery bezbarwne

Lakiery bezbarwne, jak sama nazwa wskazuje, są przezroczyste. Po co w takim razie nakładać je na powierzchnię samochodu? Otóż farby te zabezpieczają karoserię oraz wcześniej zaaplikowany lakier kolorowy przed zarysowaniami. Dodatkowo wiele barwnych lakierów po aplikacji posiada matowe wykończenie, tak więc jeśli chcemy, aby karoseria pojazdu posiadała doskonały połysk, warto nałożyć na wierzchnią warstwę lakier bezbarwny.

Lakiery bazowe

Lakier bazowy stanowi pierwszą warstwę produktów pokrywających karoserię pojazdu. Nałożenie każdej farby kolorowej na powierzchnię samochodu wymaga wcześniejszej aplikacji lakieru bazowego. Dzięki niemu barwny lakier, którym malowana jest karoseria, uzyska lepszą przyczepność i nie będzie odpryskiwał. Przed zaaplikowaniem na powierzchnię pojazdu lakieru bazowego, należy go wcześniej rozcieńczyć z rozpuszczalnikiem bazowym oraz nanieść na wierzchnią warstwę lakier bezbarwny. Warto zastanowić się również nad zastosowaniem do tego typu napraw pigmentów bazowych marki DeBeer. Pozwalają one na tworzenie kolorów nawierzchniowych do renowacji wyglądu różnych pojazdów.

Lakiery akrylowe

Udając się do sklepu z farbami samochodowymi, możemy dostrzec na półce lakiery akrylowe emaliowe lub poliuretanowe oraz pigmenty akrylowe marki DeBeer. Te pierwsze po nałożeniu ich na karoserię pojazdu przypominają wyglądem twardą skorupę. Farba emaliowa akrylowa dostępna jest w dwóch wersjach. Pierwsza z nich powinna być stosowana w duecie z przezroczystym lakierem nawierzchniowym. Druga z kolei nie wymaga stosowania produktu nadającego połysk, ponieważ sama posiada takie właściwości. Lakiery akrylowe poliuretanowe posiadają podobne właściwości do tych emaliowanych. Również są łatwe w aplikacji, a efekt końcowy charakteryzuje się niebywałym połyskiem, przypominającym odbicie lustrzane. Farby tego typu mogą być stosowane zarówno w systemie wieloetapowym, jak i jednoetapowym. Lakiery akrylowe stosuje się wyłącznie w połączeniu z utwardzaczem. Jednakże w razie potrzeby można dodać również odrobinę rozpuszczalnika.

Lakiery strukturalne

Lakiery strukturalne są wykorzystywane głównie do poprawy wyglądu elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Doskonale nadają się do przeprowadzenia napraw miejscowych. Można je stosować zarówno do plastików znajdujących się na zewnątrz pojazdu, jak i w jego wnętrzu. Lakiery strukturalne charakteryzują się szybkim czasem schnięcia, bardzo dobrą jakością krycia oraz wysoką odpornością na zarysowania.

Lakiery matowe

Jeśli chcemy, aby nasz samochód wyróżniał się na tle innych, wówczas można zastanowić się nad zaaplikowaniem nieprzeciętnie wyglądającej farby. Lakiery matowe z pewnością sprawią, że pojazd nabierze wyjątkowego wyglądu. Samochód pokryty tego typu farbą nie tylko prezentuje się inaczej, ale także jest aksamitny w dotyku. Warto jednak wiedzieć, że na tak gładkiej powierzchni pozbawionej połysku znacznie bardziej widoczne będą wszelkie zarysowania. Aby uzyskać matową strukturę lakieru, można posłużyć się pastą matującą marki DeBeer, którą dodaje się do farby akrylowej. Na wierzchnią warstwę należy zaaplikować lakier bezbarwny matowy. Po zastosowaniu tych preparatów będziemy mogli cieszyć się piękną matową karoserią samochodu.