Co to jest odzież antyelektrostatyczna?

Rosnąca liczba zawodów wykonywanych przez ludzi wiąże się również ze wzrastającą liczbą środków chroniących ich zdrowie i życie. Pracownicy, którzy mają nieustanną styczność z prądem lub urządzeniami elektrycznymi, powinni nosić odzież antyelektrostatyczną. Czym ona właściwie jest, jakie spełnia zadania i w jakich branżach może być wykorzystywana?

Antyelektrostatyczna odzież specjalistyczna – dla kogo jest przeznaczona?

Osoby pracujące w warunkach zagrożenia wybuchem, gdzie nawet niewielki ładunek elektrostatyczny stanowi zagrożenie, muszą nosić właśnie taką odzież. Dotyczy to więc pracowników przemysłu naftowego, górniczo-wydobywczego, chemicznego, a także osób pracujących w gazowniach, elektrowniach, a nawet przy transporcie niebezpiecznych substancji. Pracownicy spoza stref zagrożenia, zajmujący się produkcją elektroniki, także powinni zakładać specjalistyczną odzież, bowiem wyładowania elektrostatyczne mogą doprowadzić do zniszczenia efektów ich pracy.

Spodnie antyelektrostatyczne, kurtki, kombinezony – jakie powinny być?

Materiał, z którego są one wykonane, musi charakteryzować się zdolnością rozpraszania i odprowadzania elektrostatycznego ładunku. To sprawia, że zapobiegamy wyładowaniom, które mogą doprowadzić do zapłonu, a w konsekwencji do wybuchu. Krój stroju musi być dobrze dopasowany, aby nie krępował ruchów i nie odsłaniał żadnych części ciała podczas kucania, schylania się, podnoszenia i przenoszenia. Nie może być jednak zbyt duży, ponieważ pracownikowi będzie trudno się poruszać. Ubrania powinny zapewniać dobrą wentylację i przepływ powietrza oraz być trudnopalne, co będzie dodatkowo zwiększać bezpieczeństwo użytkowników.

Dodatkowe wymagania odnośnie ubrań

Obok dopasowania, umożliwiania swobody ruchów oraz zasłaniania całego ciała, normy wskazują kilka dodatkowych kwestii, które musi spełniać odzież. Przede wszystkim materiał elektrostatyczny powinien być zewnętrzną warstwą w przypadku układu kilku materiałów. Jeśli zawierają one przędzę elektroprzewodzącą, odległość między nitkami skierowanymi w tę samą stronę nie powinna przekraczać 10 mm. Dodatkowo zamki, guziki oraz zatrzaski powinne być zakryte materiałem antyelektrostatycznym.

Co zakłada się na stopy?

Nawet chodzenie może generować napięcie. W trosce o bezpieczeństwo pracowników stworzono buty ESD, a dodatkowo bardzo często stanowiska pracy uziemia się za pomocą specjalnych mat oraz wykładzin.

Co na głowę?

W wielu kaskach nie zastosowano żadnych metalowych elementów, które mogłyby przewodzić prąd. Dodatkowo słuchawki BHP, które nosi się w hałaśliwych miejscach, także nie będą się elektryzować. Można znaleźć specjalne certyfikowane produkty, które zapewnią nas o skuteczności i bezpieczeństwie konkretnych wytworów.

Innym rodzajem specjalistycznej odzieży są artykuły trudnopalne oraz odblaskowe. Przeczytaj o nich więcej w kolejnym artykule: Ubrania odblaskowe trudnopalne. Komu i kiedy będą potrzebne?