Loading...
Biznes

Odzież robocza na zimę – najważniejsze zasady

odzież robocza

Głównym zadaniem ubrań roboczych, regulowanym przez przepisy, jest ochrona odzieży pracownika przed zabrudzeniami. Osoby używające tego typu ubrań często pracują jednak na zewnątrz. Z tego powodu odzież robocza musi być dostosowana także do warunków pogodowych. Trudno wyobrazić sobie, by pracodawca przekazał osobom pracującym zimą czy późną jesienią jedynie koszulki polo i kamizelki odblaskowe z nadrukiem. Ubrania robocze nieco różnią się jednak od tych, które wyciągamy z szafy w grudniu lub styczniu i używamy na co dzień. Jak zatem wybrać odpowiednią odzież dla pracowników na zimę?

Odzież robocza na zimę – wymagania

Ubrania robocze przeznaczone na zimę muszą przede wszystkim chronić przed niską temperaturą. Z tego powodu często wykorzystywane są ocieplane kurtki robocze. Przed ich zakupem trzeba jednak wziąć poprawkę na to, jakiego rodzaju zadania wykonuje pracownik. Odzież robocza nie może być zbyt gruba, w przeciwnym razie będzie bowiem krępować jego ruchy.

W przypadku prac wymagających dużej aktywności nie ma również co przesadzać z warstwami izolacyjnymi. W takich wypadkach ciało człowieka szybko się nagrzewa, zbyt grube ubrania mogą więc sprawić, że pracownicy będą się obficie pocić. Z tego powodu ważne są również materiały oraz konstrukcja ubrań roboczych na zimę. Powinny zapewniać dobrą wentylację, być dobrze dopasowane do ciała i elastyczne.

W niektórych sytuacjach odzież do wykonywania pracy w szczególnie niskich temperaturach będziemy mogli zaliczyć nie do ubrań roboczych, a do kategorii odzieży ochronnej. A ta musi spełniać szczegółowe normy, dokładnie określone w przepisach.

Kurtki Hi Tec i inne rodzaje odzieży roboczej na zimę

Oprócz niskich temperatur, pracownicy wykonujący zadania zimą na otwartej przestrzeni są narażeni również na działanie przeszywającego wiatru oraz opady deszczu i śniegu. Najważniejszym elementem ubioru w takich warunkach są wspomniane kurtki robocze. Na jaki model się zdecydować? Popularnym rozwiązaniem są outdoorowe kurtki Hi Tec. Większość z nich jest wyposażona w odpinany kaptur, niektóre posiadają również wewnętrzny, odpinany polar. Można je więc dostosować zarówno do niskich, jak i nieco wyższych temperatur.

Drogowcom i budowlańcom przydadzą się z kolei kurtki odblaskowe, które łączą ochronę przed zimnem z poprawieniem widoczności pracownika. Wśród zimowych ubrań roboczych na chłodne dni bez mrozów przydadzą się także bezrękawniki oraz kamizelki. Pracodawca, który dostarcza zatrudnionym osobom odzież roboczą, nie powinien zapominać także o ocieplanych spodniach oraz czapkach. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie na nich firmowych nadruków. Pod wierzchnią odzież można z kolei założyć roboczą koszulę. Pracownicy z pewnością docenią również szefa, który wyposaży ich w bieliznę termoaktywną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.