5 rzeczy, których nie wiedziałeś o krakowskim Kazimierzu

Kazimierz, obok okolic Rynku Głównego i Wawelu, to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Krakowie. Niezwykły klimat tej części miasta zapewniają malownicze uliczki i liczące kilkaset lat budynki. O tym, że Kazimierz w przeszłości był osobnym miastem, zamieszkiwanym w dużej części przez społeczność żydowską, wie spora grupa ludzi. Nawet ci, którzy planują zatrzymać się tam na kilka dni i wybierają hotele Kraków Kazimierz, mogli jednak nie słyszeć o kilku innych ciekawych faktach związanych z tym miejscem.

Zastanawiasz się co warto zwiedzić na Krakowskim Kazimierzu? Sprawdź nasze propozycje – Krakowski Kazimierz – tych punktów nie możesz przegapić!

1. Kazimierz był wyspą

Dziś spod Sukiennic na plac Nowy można przejść suchą stopą, nie pokonując po drodze żadnego mostu. W średniowieczu było jednak inaczej, Kazimierz był bowiem podmokłą wyspą na Wiśle. Od Krakowa oddzielała go odnoga największej polskiej rzeki, zwana Starą Wisłą – to od niej nazwę wzięła dzisiejsza ulica Starowiślna. Koryto rzeki zasypano dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Na terenie obecnego Kazimierza ludzie mieszkali jednak od wczesnego średniowiecza, mieściła się tam między innymi nieistniejąca dzisiaj wieś Bawół.

2. Synagoga na znaczku

Pozostałościami po licznych żydowskich mieszkańcach Kazimierza są zabytki. Wśród nich prym wiodą synagogi – nie każdy jednak wie, że na tym terenie do dziś zachowało się ich aż siedem. Najstarszą jest Stara Synagoga, zbudowana w drugiej połowie XV wieku przez Żydów przybyłych z Czech. Zniszczona w czasie drugiej wojny światowej, została jednak odbudowana. To jeden z najstarszych tego typu zabytków w Europie. W 1970 roku krakowska Stara Synagoga trafiła nawet na znaczek poczty izraelskiej.

3. Kazimierz w Kronice Świata

“Liber chronicarum”, czyli dzieło wydane w 1493 roku w Norymberdze, w Polsce jest szerzej znane pod nazwą Kroniki Świata. Niemieccy autorzy tej książki postawili sobie za cel opis historii ludzkości, którą rozpoczęli w momencie stworzenia świata. Kilka stron swojej publikacji poświęcili Polsce. Obok opisu Krakowa, dzikich żubrów czy “napoju z jęczmienia”, jak określono piwo, na kartach księgi znalazł się również wciąż będący wówczas osobnym miastem Kazimierz. Widok jego zabudowań pojawił się na ilustracji przedstawiającej pejzaż kraju rozciągniętego nad Wisłą. To właśnie z Kroniki Świata pochodzi najstarszy widok Krakowa i Kazimierza.

4. Główny plan Listy Schindlera

Choć fabryka Oskara Schindlera mieściła się po drugiej stronie Wisły, słynna “Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga z 1993 roku była kręcona w dużej mierze na ulicach Kazimierza. Często pojawiającym się w filmie plenerem była między innymi ulica Szeroka. Oprócz tego zdjęcia kręcono między innymi przy ul. Ciemnej oraz na podwórzu przed kamienicą przy ul. świętego Józefa. Film ten sprawił, że do Krakowa zaczęło przyjeżdżać znacznie więcej turystów z zagranicy, którzy często wpisują w wyszukiwarkę internetową frazę “hotele Kraków Kazimierz”. To dzięki nim dawna stolica Polski jest najchętniej odwiedzanym przez turystów polskim miastem.

5. Budowa własnego miasta

Decyzję o lokacji Kazimierza w XIV wieku podjął król Kazimierz Wielki. Odwiedzając dzisiejszy Kazimierz można wejść w buty króla i zbudować miasto na nowo. Taką atrakcję dla dzieci i dorosłych oferuje krakowskie Muzeum Inżynierii Miejskiej, mieszczące się przy ulicy świętego Wawrzyńca na Kazimierzu. Można tam zbudować własne miasto z megaklocków, a przy okazji zobaczyć zabytki myśli technicznej. Wśród nich są między innymi stare krakowskie tramwaje.