Nie tylko Tatry. Które polskie góry warto zobaczyć?

Niektórym polskie góry kojarzą się jedynie z chwytającymi za serce, ale trudno dostępnymi szczytami Tatr. Na terenie Polski rozciągają się jednak trzy łańcuchy górskie – Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie – a w ich skład wchodzi wiele pasm górskich. Pięknych i urokliwych miejsc nie brakuje więc również poza Tatrami. Nie trzeba koniecznie jechać do Zakopanego – wystarczy zaopatrzyć się w buty trekkingowe Salomon lub innej uznanej firmy i znaleźć ciekawy szlak w zupełnie innym miejscu.

Pieniny

Podobnie jak w przypadku Tatr, Pieninami Polska dzieli się ze Słowacją. Malownicze wapienne szczyty niektórzy porównują zresztą do naszych najwyższych gór, choć Pieniny są od nich znacznie niższe. Najwyższym punktem jest Wysoka, zwana też Wysokimi Skałkami, mierząca 1049 metrów nad poziomem morza.

Znacznie bardziej znane są jednak dwa inne pienińskie szczyty. Na pocztówkach i pamiątkach z tego regionu widnieją przede wszystkim Trzy Korony oraz Sokolica. Na charakterystyczne turnie pierwszego z tych wzniesień turyści wchodzą od ponad 150 lat. Z kolei z Sokolicy rozciąga się spektakularny widok na przełom Dunajca, który przecina okolicę. Najbardziej znanym obiektem jest rosnąca na szczycie od ponad 500 lat sosna. Mimo że Pieniny nie należą do najwyższych gór, zimą są pokryte śniegiem, więc wybierającym się tam turystom będą potrzebne zabezpieczające przed niską temperaturą buty Salomon Toundra damskie lub męskie.

Góry Świętokrzyskie

Znacznie bliżej Warszawy i centralnej Polski znajdują się Góry Świętokrzyskie – jeden z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Ich najwyższy szczyt, Łysica, liczy tylko 614 metrów. Z tego powodu Góry Świętokrzyskie świetnie nadają się na spokojne wycieczki nawet dla osób, które nie cieszą się najlepszą kondycją i nie przepadają za wspinaczką. Do przemierzania tych terenów wystarczą buty trekkingowe niskie Salomon.

Z Górami Świętokrzyskimi wiąże się wiele legend o czarownicach i różnych demonach. Nie bez powodu – na niektórych wierzchołkach przed wiekami oddawano kult słowiańskim bóstwom. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem tego rejonu jest dziś jednak chrześcijańska świątynia na Łysej Górze, czyli Święty Krzyż. Benedyktyńskie opactwo jest jednym z najstarszych w Polsce – kościół w tamtym miejscu ufundował w XII wieku Bolesław Krzywousty. Co ciekawe, 700 lat później na Łysej Górze działał z kolei… poprawczak dla księży.

Bieszczady

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? To pytanie nie bez powodu zrobiło sporą karierę. Pasmo na południowo-wschodnim krańcu Polski potrafi bowiem zachwycić dziką przyrodą i pozwolić zapomnieć o codziennych troskach. Najwyższym szczytem Bieszczad na terytorium naszego kraju jest wznosząca się 1346 metrów nad poziomem morza Tarnica.

Najważniejsze bieszczadzkie szlaki prowadzą przez połoniny, czyli rozległe trawiaste tereny nad granicą lasu. To znak rozpoznawczy tych gór. Obowiązkowym punktem dla osób wybierających się w Bieszczady jest Połonina Caryńska, z której rozciąga się najpiękniejsza panorama okolicy. Udając się w Bieszczady, warto zatrzymać się również nad Jeziorem Solińskim. Tam będzie można ściągnąć buty trekkingowe Salomon i wypocząć nad wodą.

Beskidy

Serca wielu turystów skradły również Beskidy. Przywołując jednak jedynie tę nazwę, każdy może mieć na myśli zupełnie inną okolicą – Beskidy są bowiem grupą pasm górskich, które rozciągają się na długości 600 kilometrów od Czech po Ukrainę.

Najmłodsze polskie góry – wypiętrzyły się “zaledwie” 20 milionów lat temu – dzielą się więc na wiele wyjątkowych części. Ten, kto zamierza je odwiedzić, powinien rozważyć wizytę w jednym z parków narodowych usytuowanych w granicach tego pasma: Gorczańskim, Magurskim lub Babiogórskim. Warto udać się też na jedną z hal, zwłaszcza w Beskidzie Wyspowym, skąd można podziwiać wyjątkowe widoki na Tatry. Beskid Sądecki kusi z kolei uzdrowiskowymi miejscowościami i trasami narciarskimi w Krynicy, Muszynie czy Rytrze.