Przedstawiamy niezawodną odzież roboczą dla spawacza

Spawanie łukiem elektrycznym niesie ze sobą sporo zagrożeń. To praca, która może niekorzystnie odbić się na zdrowiu wykonującej ją osoby. Dlatego spawacze powinni szczególnie starannie przestrzegać zasad BHP. Dotyczy to zresztą nie tylko profesjonalistów, ale i tych, którzy próbują od czasu do czasu własnoręcznie wykonywać niewielkie prace spawalnicze. Jedni i drudzy powinni być zaopatrzeni w odpowiednią odzież. Najlepiej w dedykowane im ubranie trudnopalne dla spawaczy, które zapewnia wyższy poziom ochrony niż zwykła odzież robocza.

Praca spawacza – zagrożenia

Spawanie polega na łączeniu materiałów dzięki stapianiu ich powierzchni, nieodzownie wiąże się więc z pracą przy wysokich temperaturach. Spawacze muszą nieustannie uważać, by nie poparzyć się gorącymi kawałkami metalu, które odpryskują w czasie ich pracy. W dodatku są narażeni na niekorzystne dla zdrowia promieniowanie ultrafioletowe, które jest emitowane w czasie spawania. Czynnikiem, który dodatkowo naraża osoby zatrudnione na takim stanowisku, są dymy spawalnicze. Pełno w nich toksycznych substancji obciążających płuca, takich jak tlenek węgla czy cyjanowodór.

Ubranie trudnopalne dla spawaczy

Ryzyko i zagrożenia związane ze spawaniem ma zminimalizować specjalny ubiór, w który powinni być wyposażeni spawacze. Powinien chronić przed kroplami stopionego metalu oraz iskrami. Materiały, z których wykonuje się profesjonalne ubrania dla spawaczy są też odporne na krótkie działanie płomieni. Z racji pracy związanej z elektryką, odzież spawaczy ma też zmniejszać ryzyko porażenia prądem. W związku z tym ich ubiór nie powinien posiadać metalowych zapięć.

Spodnie robocze niepalne i inne najważniejsze elementy ubioru spawacza

Liczne zagrożenia dla zdrowia spawacza sprawiają, że odzież, którą zakłada, powinna zakrywać całe jego ciało. Podstawa to bluza spawalnicza i spodnie robocze niepalne lub jednoczęściowy kombinezon antystatyczny. To one odpowiadają za główną ochronę korpusu. Zalecane jest jednak również zakładanie specjalnych fartuchów spawalniczych – te najwyższej jakości są wykonane ze skóry.

Ubiór spawacza uzupełnia kilka mniejszych, ale niezwykle istotnych elementów. Ręce są dodatkowo chronione wsuwanymi rękawami, a na dłoniach niezbędne będą rękawice spawalnicze. Uzupełnieniem stroju mogą być skórzane nagolenniki.

Specjalnej ochrony wymagają również stopy oraz głowa spawacza. Buty przeznaczone do tego typu prac są wykonywane z wysokiej jakości skór. Charakteryzuje je antypoślizgowa podeszwa odporna na działanie wysokich temperatur, a także ochronny nosek. Do tego warto zainwestować w skarpety wykonane z trudnopalnego materiału. Głowę powinien chronić kaptur z peleryną. Nie obejdzie się również bez specjalnych osłon na twarz. Spawacze najczęściej pracują w chroniących głowę przyłbicach, które zapobiegają działaniu wysokich temperatur i powstrzymują odpryski. Takie akcesoria powinny być wyposażone w przyciemnianą szybę, by chronić oczy przed promieniowaniem.