Rozwód bez orzekania o winie – plusy i minusy

Rozwód bez orzekania o winie uznawany jest za najszybszą oraz zwykle najlepszą metodę formalnego zakończenia rozpadającego się związku małżeńskiego. Jeżeli jeden z małżonków wnosi o ten rodzaj rozwodu, ale drugi nie wyrazi na to zgody, sąd nie będzie mógł orzec braku winy obu stron. Konieczna jest obopólna zgoda. Jakie wady i zalety mają rozwody bez orzekania o winie?

Plusy rozwodu bez orzekania o winie

Jest ich zdecydowanie więcej niż minusów, dlatego ludzie częściej wyrażają na niego zgodę. Przed wyborem formy rozwodu warto jednak zastanowić się, czy na pewno chcemy zakończyć małżeństwo w ten sposób. Jeśli wina współmałżonka nie pozostawia wątpliwości, trzeba podjąć walkę. Kto odpowiednio napisze Twój pozew o rozwód? Adwokat! Zawiercie czy Kraków, to miasta, które mają solidne zaplecze znanych i dobrych prawników.

Niższe koszty sądowe

Opłata za postępowanie sądowe w przypadku rozwodu wynosi 600 złotych. Jednak po zakończeniu rozprawy brakiem orzeczenia o winie sąd zwraca uprawnionemu na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym połowę zapłaconej kwoty, czyli 300 złotych.

Łatwiejsze postępowanie dowodowe

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie sąd nie musi przeprowadzać pełnego postępowania dowodowego. Czasem wystarczy wysłuchać jedynie zeznań rozwodzących się małżonków, a więc oszczędza się sporo czasu, z którym związane są podróże świadków, ich zeznania itd.

Mniejszy stres

Tak jak nie jest konieczne wysłuchiwanie zeznań świadków, które mogą być krzywdzące dla jednej strony, tak nie jest także konieczna dogłębna analiza pożycia małżeńskiego rozstających się stron. To sprawia, że rozwód można otrzymać w ciągu jednej bądź dwóch rozpraw. Warto, aby obok Ciebie zasiadł także mądry adwokat (rozwody). Kraków oraz inne duże miasta posiadają spore grono ekspertów, którzy zmniejszą stres związany z rozstaniem.

Lepsze stosunki byłych współmałżonków

Uważa się, że rozwód w przyjaznej atmosferze, a do takiej zdecydowanie bliżej rozstaniu bez orzekania o winie, pozwoli byłym partnerom na utrzymywanie lepszych stosunków między sobą po formalnym zakończeniu związku. Ułatwi to także podział majątku i opieki nad dziećmi.

Lepsze relacje w rodzinie

Różnego rodzaju uroczystości związane z dziećmi wymagają obecności obojga rodziców. Zakończenie małżeńskiej relacji w zgodzie powinno pozwolić łatwiej spędzać różnego rodzaju uroczystości – urodziny, komunię czy ślub dziecka.

Minusy rozwodu bez orzekania o winie

W tym przypadku możesz żądać alimentów od byłego małżonka tylko wtedy, gdy znajdziesz się w niedostatku (czyli bardzo trudnej sytuacji materialnej). Możesz się ich domagać jedynie w okresie pięciu lat od rozwodu, a to oznacza, że rzadko są one przyznawane. Z kolei w przypadku orzeczenia o jednostronnej winie, małżonek niewinny może wnosić o alimenty przez całe życie, gdy tylko jego sytuacja ulegnie pogorszeniu. Tę możliwość zamyka dopiero zawarcie przez niego nowego związku małżeńskiego.

Jak znaleźć dobrego adwokata w Twoim mieście?

Jeśli ktoś z Twoich znajomych rozwodził się, zapytaj o kontakt do jego adwokata oraz opinię o nim. Jeśli natomiast nie masz takiej możliwości, zdaj się na wyszukiwarkę internetową. Wpisz frazy takie jak “kancelaria rozwody Kraków” czy “prawnik rozwody Warszawa”, a w miejscu nazwy miasta wpisz oczywiście swoje.