Tradycyjne i nowoczesne materiały termoizolacyjne – które wybrać?

Współczesne normy dotyczące energooszczędności budynków każdego roku znacznie się zaostrzają. Ma to na celu poprawę bilansu energetycznego budynków, a co za tym idzie, zmniejszenie kosztów ogrzewania. Skutecznym sposobem poprawy termoizolacyjności jest docieplenie przegród zewnętrznych. Sprawdź, jakie materiały wykorzystuje się do tego celu najczęściej.

Współczynnik przenikania ciepła

Na wstępie wspomnieć należy o współczynniku przenikania ciepła, który odgrywa kluczową rolę w projektowaniu nowoczesnych budynków. Współczynnik ten obrazuje ilość energii, która przenika przez przegrody – ściany, drzwi, okna, dachy itd. Wartość współczynnika zależy od rodzaju zastosowanego w przegrodzie materiału, warunkującego jego izolacyjność. Obecnie, współczynnik ten nie może przekraczać wartości U=0,23 [W/m2K], a w roku 2021 wartość ta zmaleje do U=0,20 [W/m2k].

Płyty styropianowe

Styropian powstaje ze spienionego polistyrenu i w 98% składa się z powietrza. To właśnie ono nadaje płytom styropianowym doskonałych właściwości termoizolacyjnych. Docieplanie budynków styropianem niesie ze sobą wiele korzyści. Pierwszą z nich jest wspomniana niewielka przewodność cieplna, która pozwala uzyskać odpowiedni bilans energetyczny budynku. Po drugie, styropian jest obojętny dla ludzkiego zdrowia – nie emituje promieniowania oraz nie zawiera szkodliwych dla ludzi substancji. Jest trwały, niepalny oraz odporny na korozję biologiczną.

Wełna mineralna

Jest materiałem pochodzenia mineralnego, wytwarzany z bazaltu (wełna skalna) lub z piasku kwarcowego (wełna szklana). Ocieplenie domu wełną mineralną, podobnie jak w przypadku płyt styropianowych, pozwala na uzyskanie wysokiej efektywności energetycznej. Materiał ten jest elastyczny i sprężysty, dzięki czemu możliwe jest szczelne wypełnienie wolnych przestrzeni, np. pomiędzy krokwiami. Oprócz znakomitej termoizolacyjności, wełna zapewnia również dobrą izolację akustyczną. Jest paroprzepuszczalna i wodoodporna, co znacząco wpływa na ochronę przegród przed pojawieniem się pleśni i grzyba. Wełna mineralna jest ognioodporna i chemoodporna.

Twarde płyty z okładziną

Nowoczesna termoizolacja daje wiele różnorodnych możliwości docieplenia budynku. Na rynku pojawiły się twarde płyty z okładziną produkowane z ulepszonego poliuretanu PIR – obecnie to jeden z lepszych materiałów termoizolacyjnych. Płyty z tego materiału są obustronnie pokrywane folią aluminizowaną lub papierem typu kraft. Co więcej, płyty wykazują odporność na wilgoć oraz wodę, a także są paroprzepuszczalne. Nie trzeba się obawiać, że będzie trudno je obronić – do przecięcia takiej płyty wystarczy szlifierka kątowa.