Loading...
Wnętrza

Jak zielona ściana z mchu może wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie?

zielona ściana z mchu

Zielone ściany z mchu to coraz częściej spotykane rozwiązanie dekoracyjne. Decydują się na nie zarówno administratorzy sklepów, restauracji czy obiektów użyteczności publicznej, jak i właściciele prywatnych mieszkań. Mech na ścianie w domu pozwala cieszyć się kawałkiem prawdziwego lasu pod własnym dachem. Oprócz efektownego wyglądu umieszczenie w pomieszczeniu ozdobnego mchu może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Zielona ściana z mchu – co to takiego?

Zielone dekoracje zwane ścianami z mchu wykonuje się zazwyczaj z mchów leśnych lub chrobotka reniferowego. Ten drugi, choć potocznie również nazywany mchem, w rzeczywistości jest jednak porostem. Zielone dekoracje powstają w wyniku procesu stabilizacji, dzięki czemu mchy i porosty nie tracą koloru, zachowują swoje właściwości i świeży wygląd. Na rynku dostępne są panele z mchami o różnym wyglądzie i charakterystyce – mniej i bardziej gęste, poduszkowate, pierzaste. Chrobotek reniferowy jest również sprzedawany w szerokiej gamie kolorów, nie tylko w odcieniach zieleni.

Wpływ mchów i porostów na nasze samopoczucie

Zielone ściany w mieszkaniu pozytywnie wpływają na nastrój i samopoczucie. Dotyczy to zwłaszcza dekoracji wykonanych z mchów i porostów o zielonej barwie. Ten kolor ma kojący wpływ na układ nerwowy człowieka. Pozwala łatwiej się uspokoić, zmniejszyć napięcie i szybciej poradzić sobie ze stresem.

Zieleń to kolor kojarzący się z naturą – mchy ukierunkowują te skojarzenia na las. Kawałek lasu pod własnym dachem poprawia samopoczucie: ludzie zwykle źle się czują, kiedy zbyt długo przebywają w przestrzeniach pozbawionych naturalnej zieleni. Ściany z mchu ją zapewniają.

Mchy i porosty w mieszkaniu a zdrowie

Dobre samopoczucie pod ścianą z mchu to nie wszystko. W dobie coraz większych zanieczyszczeń powietrza warto pomyśleć również o zdrowiu. Smog to problem nie tylko dużych miast, ale także mniejszych miejscowości zadymionych przez tradycyjne piece. Chrobotek pomaga tymczasem filtrować powietrze i oczyszczać je z toksyn oraz pyłów.

Nie ma przeciwwskazań, by zamontować zielone ściany w pomieszczeniach regularnie odwiedzanych przez alergików. Spreparowany mech nie przyciąga bowiem kurzu, który często wywołuje alergie. Nie ma się też co martwić, że w skupiskach tej rośliny zagnieżdżą się owady – po procesie stabilizacji mech przestaje być dla nich atrakcyjnym siedliskiem.

Zielone ściany mają jeszcze dwie istotne zalety. Po pierwsze, pomagają uchronić się przed hałasem – pochłaniają dźwięki, poprawiając akustykę pomieszczenia. Po drugie, mech wykazuje właściwości higroskopijne i pozwoli nam utrzymać prawidłowy poziom wilgoci w mieszkaniu. Pochłania jej nadmiar z powietrza, dlatego zielone ściany z mchu mogą być montowane nawet w łazience. Dzięki nim dowiemy się też, gdy powietrze w mieszkaniu będzie zbyt suche – wtedy mech nieco stwardnieje. To jednak odwracalny proces, po powrocie do optymalnego stanu wilgotności mech odzyska zwykłą, gąbczastą postać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *