Jak wyklejać plakaty billboardowe? Poradnik

Wyklejanie plakatów billboardowych to bardzo popularne zajęcie dorywcze, które nie jest bardzo czasochłonne, a może dodatkowo wspomóc domowy budżet. Często zajmują się tym osoby niewykwalifikowane, które nie wiedzą, co należy czynić. Podpowiadamy więc, jak dobrze wyklejać plakaty billboardowe.

Przygotowanie do pracy

Najpierw musimy dowiedzieć się, jak wygląda billboard. Wynajem powierzchni od 12 do 18 metrów kwadratowych jest w Polsce najbardziej popularny i to właśnie z takimi najprawdopodobniej przyjdzie nam się zmierzyć. Następnie musimy przygotować odpowiedni klej billboardowy. To, jaką nadamy mu konsystencję, zależy od pogody, w której będziemy kleić, liczby billboardów do wyklejenia oraz ich łącznej powierzchni.

Później przystępujemy do złożenia poszczególnych plakatów. Nie ma jednej określonej metody dokonania tego zabiegu – technik jest wiele, to wieszający powinien wybrać tę, która mu najbardziej odpowiada. Rozmiar złożenia powinien być taki, aby bez problemu zmieścił się w wanience. Później numerujemy poszczególne plakaty, aby wiedzieć, w jakiej kolejności należy je rozwieszać.

Właściwa praca

Następnie plakaty trzeba namoczyć np. w wanience lub innym większym zbiorniku. Aby zrobić to dobrze, należy włożyć wszystkie do pojemnika, obciążyć ciężarkiem i zalać wodą tak, aby żadne nie wypłynęło na powierzchnię. Czas moczenia jest oczywiście zależny od wielkości i gramatury papieru. Jednak im bardziej namoczone arkusze, tym ładniej się eksponują. Po odpowiednim namoczeniu plakatu nakładamy klej na powierzchnię billboardową za pomocą wałka. Jeśli jakiś poprzedni plakat się odkleja, wówczas należy oderwać część, która jest nierówna. Cały billboard musi być równomiernie pokryty klejem.

Układanie puzzli

Właśnie taką zabawę przypomina wyklejanie plakatów. Wykorzystując małe linie narysowane na poprzednim plakacie, staramy się odpowiednio dopasować swój. Podczas klejenia nie ma czasu na sprawdzanie położenia poziomicą, dlatego musimy zrobić wszystko “na oko” i starać się, aby nie powiesić plakatów krzywo. Każdą kolejną przywieszoną płachtę wygładzamy szczotką, która ma za zadanie wyrównać bryty i wypchnąć spod nich powietrze. Na samym końcu odcinamy papier, który nam pozostanie.

Profesjonalne usługi

Wiele firm zatrudnia osoby, które chcą sobie przy wyklejaniu dorobić, jednak są wśród nich także prawdziwi fachowcy, którzy na niejednym billboardzie zarobili na chleb. Warto więc poszukać w swoim mieście takich ofert. Pomoże w tym wyszukiwarka Google. Wpiszmy hasła w stylu “billboard Sosnowiec profesjonalne usługi”, “wyklejanie billboardów Katowice” albo “billboard Czeladź – szybkie wyklejanie”.