Od czego zacząć leczenie ortodontyczne?

Coraz większa liczba osób boryka się z problemami dotyczącymi wady zgryzu. Każdy człowiek, bez względu na wiek, marzy o pięknym, olśniewającym i zdrowym uśmiechu, który dodaje pewności siebie. Zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli, podejmują decyzję o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego. Jest to ważnie nie tylko ze względów estetycznych. Pomaga również zapobiec licznym chorobom zębów, które mogą mieć poważne i nieodwracalne konsekwencje. Od czego powinno się zacząć leczenie wady zgryzu?

Pierwsza wizyta

Bardzo ważne jest wykonanie pierwszego kroku, czyli umówienie się na wizytę konsultacyjną. Podczas tego spotkania lekarz ortodonta dokładnie obejrzy naszą jamę ustną, zapozna się z problemem i rozpisze plan leczenia. Często wydaje nam się, że na kolejnej wizycie będziemy mogli odebrać już aparat ortodontyczny. Jednak nic bardziej mylnego. Przed rozpoczęciem leczenia wady zgryzu, lekarz zleci nam wykonanie prześwietlenia panoramicznego zębów i celafometrycznego (chyba, że posiada odpowiedni sprzęt w swoim gabinecie, wtedy rentgen będzie można wykonać od ręki). Następnym etapem będzie wyleczenie wszystkich zębów oraz usunięcie tych, które nie mieszczą się w jamie ustnej (najczęściej są to ósemki). Kolejnym krokiem jest wykonanie zabiegu higienizacji, czyli usunięcia kamienia nazębnego. Dopiero po wykonaniu tych czynności, będziemy mogli przejść do kolejnego etapu leczenia ortodontycznego.

Pobieranie wycisku

Po wyleczeniu zębów i oczyszczeniu ich z zalegających złogów kamienia nazębnego, nadchodzi czas na kolejną wizytę u lekarza ortodonty, podczas której zostaną nam pobrane wyciski diagnostyczne. Tworzy się je przy wykorzystaniu masy wyciskowej, którą jest kromopan. Produkt ten jest oferowany przez niejeden sklep stomatologiczny. Warszawa, Kraków, Katowice i inne większe miasta, są miejscami, gdzie bez problemu można zakupić artykuły tego typu. Najlepsze i najczęściej wybierane przez lekarzy są masy produkowane przez Zhermapol. Wyciski stomatologiczne służą do wykonania modelu ortodontycznego, przedstawiającego układ zębów, wadę zgryzu oraz położenie łuków zębowych. Lekarz nakłada masę na specjalne łyżki wyciskowe, po czym wkłada ją do jamy ustnej i dociska do zębów, najpierw górnych, później dolnych. Łyżkę z masą należy trzymać na łuku zębowym przez kilku minut.

Ostatni etap – założenie aparatu

Podczas pierwszej, konsultacyjnej wizyty, dowiedzieliśmy się jakie są rodzaje aparatów, ile kosztują i który sprawdzi się u nas najlepiej. Jednak decyzja dotycząca typu aparatu, jakim będziemy leczyć zęby należy do nas. Po pobraniu wycisku, lekarz ortodonta przygotuje aparat na zęby, dostosowany do wady zgryzu jaką posiadamy. Ostatnim etapem rozpoczęcia leczenia ortodontycznego jest odbiór aparatu, kiedy to zazwyczaj lekarz aplikuje na ostre elementy wosk ortodontyczny, który zabezpiecza śluzówkę przed podrażnieniami. Jednak nie oznacza to, że nie będziemy musieli więcej odwiedzać gabinetu naszego lekarza. Zazwyczaj ortodonci zalecają przyjście na wizytę konsultacyjną co 5 lub 6 tygodni.