Odkurzacze centralne – akcesoria, o których mogłeś nie wiedzieć

Odkurzacze centralne to rozwiązanie doceniane przez wielu użytkowników, którzy dzięki nim bez żalu pożegnali tradycyjne metody sprzątania. Używanie tego systemu jeszcze bardziej mogą ułatwić akcesoria do odkurzacza centralnego, które można dobrać pod kątem sprzątanych powierzchni i rodzaju zanieczyszczeń. Przedstawiamy najciekawsze dodatki do odkurzaczy centralnych.

Wyspecjalizowane szczotki

Szczotka lub ssawka to końcowy element systemu odkurzania centralnego, przeważnie mocowany do węża za pośrednictwem rury teleskopowej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczotek, dedykowanych różnym typom zanieczyszczeń. Każda powinna być dostosowana do podłóg, jakimi jest wyłożony budynek – parkietów, wykładzin i innych rodzajów powierzchni. Wśród dostępnych produktów znajdują się więc szczotki z włosiem, bez włosia czy z mopem. Jaką wybrać? Na przykład w przypadku podłóg twardych świetnie sprawdzi się szczotka z miękkim włosiem i kółkami.

W sprzątaniu trudno dostępnych powierzchni pomoże natomiast ssawka szczelinowa, która pozwoli usunąć zanieczyszczenia ze szpar między kaloryferami, w fotelach czy samochodzie. Specjalne szczotki dedykowane są również posiadaczom zwierząt – służą do oczyszczania pomieszczeń z sierści, ale mogą być wykorzystywane również do czesania psów czy kotów. Inne udogodnienie? Szczotka do czyszczenia ubrań. Rodzaj końcówki można dobrać do odpowiedniego modelu urządzenia, bez względu na to, czy posiadamy odkurzacz centralny Electrolux, czy produkt innej marki.

Separatory

Wyposażenie odkurzacza centralnego w separator pozwoli rozszerzyć zakres funkcji, do jakich możemy wykorzystać to urządzenie. Instalacja separatora do zbierania płynu umożliwi na przykład mycie okien i pranie dywanów. Uniwersalny separator do popiołu i wody pozwoli natomiast posprzątać kominek, zebrać wodę z mokrej podłogi czy wciągnąć pył budowlany. Dzięki separatorom można usunąć trudne zanieczyszczenia, a nawet udrożnić zatkaną umywalkę.

Dodatki do węża

Dzięki dobrze dobranym akcesoriom można również zmienić nieco charakter pracy węża. Nie każdy jest pokryty materiałem, w zabezpieczeniu mebli i podłóg oraz samego urządzenia pomoże więc pokrowiec. Ciekawym rozwiązaniem jest także system z wężem chowanym w ścianie, dzięki czemu nie trzeba troszczyć się o przechowywanie tego elementu. Wąż po zakończeniu pracy automatycznie chowa się w instalacji odprowadzającej zanieczyszczenia.

Inne akcesoria

Do przechowywania rury teleskopowej przyda się specjalny uchwyt, który pozwoli przytwierdzić ją do ściany. Odkurzacz centralny można wzbogacić również o tłumik. Co jakiś czas przyda się czyścik do rur: to rozwiązanie umożliwia usunięcie przedmiotów przypadkowo zassanych do instalacji.