Walizka czy torba podróżna? Co sprawdzi się lepiej na kilkudniowej wycieczce

Pakowanie przed wyjazdem – to niezbędny element każdej wycieczki. Ta czynność potrafi być niesamowicie frustrująca i czasochłonna, ale to jednak ważny etap przygotowań do podróży. Im planowany wyjazd dłuższy, tym więcej rzeczy chcemy ze sobą zabrać. A czasami w naszym bagażu nie ma już miejsca… Jeśli wybierasz się w kilkudniową podróż, z pewnością zastanawiasz się, jakie rozwiązanie wybrać. Podpowiadamy, jak w czasie tego typu wyjazdu spisze się walizka, a jak torba podróżna.

Walizki na kółkach 

Walizki od lat kojarzą się z podróżami i ich popularność nadal nie maleje. Niewiele osób decyduje się już jednak na klasyczną walizkę z rączką. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są dziś walizki na kółkach – duże, jak i małe.

Zalety walizek na kółkach

Walizki na kółkach różnią się między sobą rozmiarem, ale można je podzielić na dwie podstawowe grupy. Mogą być bowiem wyposażone w dwa lub cztery kółka. Większa liczba kółek ułatwia prowadzenie walizki, w przypadku tych wyposażonych jedynie w dwa, z drugiej strony zamontowane są zwykle nóżki ułatwiające postawienie walizki.

Zaletą walizki jest mocna konstrukcja. Dzięki niej walizka jest sztywna i lepiej chroni przewożone w niej rzeczy, jest mniej narażona na urazy mechaniczne. Odpowiednią jakość zapewniają walizki Bellugio, wykonane z mocnego i trwałego materiału ABS, dostępne w kilku kolorach.

Wady walizek

Kółka pozwalają nieco zminimalizować główną wadę walizki, którą zwykle jest jej spora waga. Sztywna konstrukcja sprawia też, że walizkę nie wszędzie da się wcisnąć, bywa kłopotliwa w czasie przejazdów pojazdami komunikacji zbiorowej. 

Torby podróżne 

Alternatywą dla walizek są torby podróżne, dostępne na rynku w zróżnicowanych fasonach i rodzajach.

Torby na kółkach podróżne – zalety

Torby podróżne, podobnie jak walizki, coraz częściej są wyposażone w kółka. Dzięki temu można je łatwiej transportować. W porównaniu do walizek są też zdecydowanie lżejsze. Dzięki temu mogą pomieścić więcej rzeczy w ramach tego samego limitu rozmiarowo-wagowego, który obowiązuje chociażby w samolotach. Torbę łatwiej niż walizkę upchnąć w samochodzie czy autobusie. W dodatku zapewnia łatwiejszą kontrolę bagażu niż walizka, zwykle jest wyposażona w zewnętrzne kieszenie i łatwiej w niej coś znaleźć. Torba lepiej nadaje się na podróże, w trakcie których chcemy mieć bagaż w zasięgu ręki i regularnie coś z niego wyciągać.

Wady toreb podróżnych

Torby podróżne są produkowane z mniej trwałych materiałów niż walizki. W związku z tym przechowywany w nich bagaż jest bardziej narażony na uszkodzenia, podobnie zresztą jak same torby. Większe jest również ryzyko przemoczenia przewożonych w nich rzeczy, łatwiej też na przykład o pogniecenie ubrań.