Posadzki żywiczne – dlaczego warto je wybrać

W zakładach przemysłowych szczególną uwagę powinno przykładać się do zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa. Oprócz przestrzegania zasad BHP w czasie użytkowania maszyn i narzędzi, ważne jest również odpowiednie podłoże, na którym wykonywana jest praca. Dobrym rozwiązaniem będą posadzki żywiczne. Tego typu posadzki przemysłowe dzielą się na epoksydowe i poliuretanowe, które sprawdzą się nawet w trudnych warunkach. Przedstawiamy ich najważniejsze zalety.

Posadzki żywiczne – z czego są wykonane?

Posadzki żywiczne, jak sama nazwa wskazuje, są wykonywane żywicy. W naturalnym środowisku ta substancja pokrywa uszkodzenia powstające w drzewach. Do produkcji posadzek używa się natomiast materiałów syntetycznych – żywicy epoksydowej lub poliuretanowej, które mają chronić powierzchnię. Żywice epoksydowe są stosowane między innymi jako spoiwa, kleje do metali czy tworzywa do zalewania elementów elektrycznych.

Posadzki epoksydowe i poliuretanowe – najważniejsze zalety

Posadzki żywiczne bardzo dobrze nadają się do wykańczania podłóg w zakładach przemysłowych, gdzie zwykle są układane na betonowym podłożu. Zastosowanie takiego rozwiązania ma kilka zalet.

Wytrzymałość

Odpowiedniej grubości posadzki wykonane z żywicy są trwałym zabezpieczeniem podłogi, odpornym na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. W dodatku nie wymagają impregnacji czy lakierowania.

Wodoszczelność

Woda nie wsiąka w materiał, z którego wykonane są posadzki żywiczne – pozostaje na jego powierzchni. Beton jest więc chroniony przed wilgocią i zabezpieczony przed korozją.

Odporność na środki chemiczne

Żywice epoksydowe nie tracą swoich właściwości w kontakcie z rozpuszczalnikami, olejami czy kwasami, nadają się więc do stosowania nawet w zakładach, w których używa się toksycznych środków.

Bezpieczeństwo

Ze względu na bezspoinowy charakter posadzki żywicznej, nie ma w niej szczelin, w których mógłby osiadać kurz. Tego typu wykończenia podłóg mają zresztą właściwości antyelektrostatyczne, sprawiające, że nie przyciągają kurzu i innych zanieczyszczeń – to pozwala łatwiej dbać o ich czystość. Posadzki epoksydowe mają również właściwości antypoślizgowe.

Posadzki żywiczne – inne zastosowania

Posadzki wykonane z żywicy są stosowane przede wszystkim w zakładach przemysłowych i halach produkcyjnych. W ostatnich latach coraz częściej bywają jednak wybierane również jako wykończenia podłóg w mieszkaniach, tarasach, piwnicach i garażach. Mogą być stosowane na ogrzewaniu podłogowym, a w przypadku decyzji o zmianie nawierzchni nie trzeba ich zrywać – można ułożyć na nich wykładzinę czy panele. Są dostępne w różnych kolorach, mogą odznaczać się matową powierzchnią lub połyskiem.