Kraków śladami Stanisława Lema

Stanisław Lem był jednym z najwybitniejszych pisarzy science fiction w dziejach. Mimo że do śmierci uważał się za Lwowianina, to znaczną część życia spędził w Krakowie. Przechadzając się ulicami miasta warto odwiedzić miejsca, z którymi był szczególnie związany.

Pierwsze mieszkanie Lema (ul. Śląska 3)

Stanisław Lem przyjechał do Krakowa z rodzicami w 1946 roku. Lemowie opuścili rodzinny Lwów wraz z powojenną falą kresowych repatriantów. We trójkę mieszkali wspólnie w jednym pokoju w mieszkaniu bliskich znajomych przy ulicy Śląskiej 3. To dzięki ich pomocy podówczas młody student nie zamieszkał na Ziemiach Odzyskanych tak jak większość przesiedleńców.

Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego

Lem kontynuował tu studia medyczne przerwane przez wojnę. Jednak w 1948 roku postanowił nie przystępować do absolutorium. Zawód lekarza porzucił na rzecz pracy w prasie.

Redakcja „Tygodnika Powszechnego” (ul. Wiślna 12)

Pisarz często odwiedzał to miejsce w latach 1946-1948. Tam publikował swoje pierwsze wiersze i opowiadania. To na łamach „Tygodnika Powszechnego” zadebiutował jako twórca literatury science ficton tytułami „Obcy”, „Ogród ciemności” i „Dzieje jednego odkrycia”.

Hotel Best Western Kraków – zarezerwuj nocleg i zwiedzaj Kraków śladami Stanisława Lema!

Drugie mieszkanie (ul. Bonerowska 5)

Niedługo po śmierci ojca Stanisław z niedawno poślubioną żoną Barbarą zamieszkali w dwupokojowym mieszkaniu na Bonerowskiej. Para zajmowała to lokum niemal do końca lat 50.

Trzecie mieszkanie (Osiedle Kliny ul. Narwik)

Na świeżo wybudowane osiedle Stanisław przeniósł się końcem lat 50. pod namową żony. Początkowo kolonia domków jednorodzinnych w Borku Fałęckim straszliwie mu się nie podobała, jednak w latach 80. postawił nowy dom również na tej samej ulicy.

Dom Hussarskich (Przegorzały)

Było to częste miejsce wizyt pisarza w latach 40. i 50. Dom plastyków Heleny i Romana zlokalizowany jest na Przegorzałach, które w tamtych czasach były cichym i spokojnym miejscem. Z gospodarzem domu Lem napisał w 1951 roku sztukę teatralną „Jacht ‘Paradise’”.

Dom Literatów (ul. Krupnicza 22)

Gdy w 1951 roku ukazała się pierwsza powieść i jednocześnie bestseller Lema o nazwie „Astronauci”, pisarz otrzymał zaproszenie do Związku Literatów Polskich. Odmówić rzecz jasna nie mógł, gdyż znacznie utrudniłoby mu to życie w socrealistycznej rzeczywistości. Od tamtego czasu regularnie uczęszczał na zebrania do jego siedziby przy ul. Krupniczej 22.

Wydawnictwo Literackie (Kamienica „Pod Globusem”)

Przez cały okres twórczy pisarz związany był z Wydawnictwem Literackim, mieszczącym się w kamienicy „Pod Globusem” przy ul. Długiej 1. Z przyczyn zawodowych często gościł w jego gmachu.

Hotel „Cracovia”

W jednym z listów do Sławomira Mrożka Lem wspomniał Hotel „Cracovia” słowami „coś przyzwoitego, w skali rzeczywiście średnio-europejskiej”. Pisarz często bywał w hotelowej cukierni, gdzie regularnie kupował ciastka. Budynek przy Alei Focha 1 obecnie nie pełni już funkcji hotelu i jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie.

Hotel „Forum”

Kiosk z gazetami w Hotelu „Forum” był miejscem codziennych wizyt Lema. Pisarz kupował tu prasę z całego świata i miał też założoną skrzynkę kontaktową. Dojeżdżał tam swoim seledynowym mercedesem 280 SE, którego kupił w Berlinie Zachodnim. Aktualnie „Forum” nie jest już czynnym hotelem. W dolnej części budynku znajdują się sklepy i parkingi, a główna część pełni funkcję największego bilbordu w Polsce.

Cmentarz Salwatorski

4 marca 2006 roku, w 9 dni po śmierci pisarza jego prochy spoczęły na Cmentarzu Salwatorskim, po tym, jak jego rodzina nie zgodziła się na pochówek w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim. Każdego roku w rocznicę śmierci spotykają się tam fani jego twórczości.

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

W 2007 roku w Parku Lotników Polskich został otwarty interaktywny park edukacyjny, którego zwiedzanie pomaga przede wszystkim w zrozumieniu praw fizyki i świata przyrody. Zarówno dorośli, jak i dzieci bawią się w nim, jednocześnie pogłębiając naukową wiedzę. Miasto Kraków postanowiło uhonorować pisarza, nadając Ogrodowi Doświadczeń jego imię.