Narożnik czy sofa – co sprawdzi się lepiej w małym mieszkaniu?

Urządzenie małego mieszkania jest bardzo trudne. Każdy element znajdujący się w pomieszczeniu musi być odpowiednio wymierzony i ustawiony. Aranżując małometrażowy salon warto wybrać odpowiednie meble, dedykowane specjalnie do małych powierzchni, dzięki którym zaoszczędzimy sporą ilość miejsca. Jaki zestaw wypoczynkowy sprawdzi się lepiej w niewielkich rozmiarów pokoju gościnnym? Lepsza będzie sofa czy narożnik? Podpowiadamy.

Sofa do małego salonu

Sofa, ze względu na swój gabaryt, idealnie sprawdzi się w małym pomieszczeniu. Najlepiej ustawić ją pod ścianą, tak aby nie zajmowała zbyt dużo miejsca. Niewielką kanapę bardzo łatwo jest dopasować również do różnego rodzaju wnęk znajdujących się w pomieszczeniu oraz bez problemu dostosować do mało ustawnych wnętrz lub pokoi z dużą ilością okien. Decydując się na zakup, warto dokładnie zmierzyć długość i szerokość sofy, by uniknąć niechcianych niespodzianek podczas remontu. Jeśli wiemy, że potrzebujemy więcej miejsca do wypoczynku, warto dokupić do kompletu fotele bądź pufy ozdobne, które można dowolnie układać oraz przesuwać.

Jaką sofę wybrać?

Jeśli salon ma pełnić również rolę sypialni to warto wybrać rozkładaną kanapę. Sofa z funkcją spania w ciągu dnia będzie idealnym zestawem wypoczynkowym, a w nocy zamieni się w duże, wygodne łóżko dwuosobowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy znaczną ilość miejsca. Kupując taki mebel, warto sprawdzić, z jakiego materiału wykonane jest jej wypełnienie i czy nie posiada przeszyć, które mogą przeszkadzać podczas snu. Jeśli natomiast kanapa ma służyć tylko jako miejsce do relaksu, można zdecydować się na bardziej ozdobne modele. Idealnym uzupełnieniem wnętrza urządzonego w stylu nowoczesnym będzie sofa pikowana, która wygląda bardzo elegancko i szykowanie. Do klasycznych wnętrz odpowiednie będą natomiast sofy chesterfield, które łączą w sobie modę oraz wygodę.

Narożnik do małego salonu – czy to dobry pomysł?

Narożniki polecane są w szczególności do dużych i wysokich pomieszczeń. Są bardzo masywne, więc w małym pomieszczeniu mogą wyglądać „ciężko” i topornie. Jednak jeśli jesteśmy zwolennikami tego typu mebli wypoczynkowych, możemy szukać mniejszych narożników. Warto wybrać wtedy prosty model, który nie posiada dodatkowych zagłówków, podłokietników czy wielkich poduszek ozdobnych. Materiał, z którego powinien być wykonany, musi być wytrzymały, jednak nie może być gruby, ponieważ nie będzie wtedy pasował do skromnego, małego wnętrza. Kupując narożnik wybierzmy taki z funkcją spania, nawet jeśli mamy osobną sypialnię. Rozkładane łóżko sprawdzi się w momencie, gdy będą nocować u nas znajomi. Do tego rodzaju mebli wypoczynkowych niepotrzebne są już fotele. Jeśli jednak potrzebujemy więcej miejsca do siedzenia, możemy dokupić małe taborety obite miękką tkaniną lub wybrać narożnik z wnękami, w których schowane są dodatkowe pufy.