Na co zwrócić uwagę, wybierając plecaki na wycieczki szkolne?

Wycieczki szkolne to bardzo ważny element nauczania, bez którego większość uczniów nie wyobraża sobie roku szkolnego. Na krótkie wyprawy dziecko może zabrać ze sobą swój ulubiony mały plecaczek, jednak na dłuższe pobyty, np. w górach czy nad morzem, warto wybrać specjalne plecaki wycieczkowe dla dzieci. Na co zwrócić jednak uwagę przy ich wyborze i czym powinny się one cechować?

Pojemność i wielkość plecaka

Plecaki na szkolne wycieczki powinny odznaczać się się przede wszystkim dużą pojemnością. Odpowiednia ilość miejsca sprawi, że dziecko będzie mogło zabrać ze sobą wszystkie niezbędne przedmioty. Zbyt mała przestrzeń często powoduje, że znajdujące się wewnątrz artykuły ulegają szybkiemu zniszczeniu lub uczeń, próbując na siłę zamknąć zamek, po prostu wyrywa go, uszkadzając przy tym cały pakunek. Dobierając wielkość plecaka, należy dokładnie sprawdzić, czy pociecha da radę swobodnie poruszać się z nim oraz czy nie jest on zbyt ciężki. Duża waga może spowodować groźne dla kręgosłupa przeciążenie oraz nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy. Większość rodziców często decyduje się na plecaki Coolpack, które są bardzo lekkie, a do tego, w zależności od modelu, wyróżniają się pojemnością nawet do 27 litrów. Są więc one idealnym rozwiązaniem zarówno na wycieczki szkolne, jak i na zajęcia lekcyjne.

Usztywniane plecy i stelaż

Dla starszych dzieci polecane są plecaki usztywniane młodzieżowe. Wybierając je, warto zdecydować się na model posiadający wbudowany stelaż wewnętrzny, który najczęściej można wyjąć. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pakunek będzie można wykorzystać nie tylko na szkolne wycieczki, ale także na dodatkowe zajęcia. Usztywnienie sprawia, że podczas długich wypraw, plecy będą idealnie podtrzymane, a maszerowanie nie sprawi większych trudności. Plecaki te mają także bardzo dużą ilość małych kieszonek, do których można włożyć najcenniejsze przedmioty oraz drobiazgi.

Wytrzymały materiał

Plecak wycieczkowy powinien być wykonany z bardzo wytrzymałego materiału, dzięki któremu będzie można używać go przez wiele lat. Dodatkowo warto wybierać wodoodporne tkaniny, które w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych, zapobiegną przemoczeniu rzeczy znajdujących się wewnątrz pakunku. Najlepsze są modele, w których plecy pokryte są specjalną przewiewną siateczką. Zapewnia ona odpowiednią wentylację oraz sprawia, że wilgoć i pot są lepiej odprowadzane. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zmniejsza się ryzyko, że dziecko nabawi się poważnego przeziębienia spowodowanego przewianiem czy przegrzaniem.