Poznaj te mało popularne, ale niesamowite zioła!

Przed wiekami medycyna ludowa wykorzystywała jedynie ziołolecznictwo. Zioła miały wspomagać organizm i dobrze radzić sobie z wieloma dolegliwościami. Nawet dziś suszone rośliny znajdziemy w wielu domowych apteczkach. Jednak oprócz dobrze znanego rumianku czy mięty, warto wypróbować także inne, mniej znane zioła, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Podpowiadamy, których mało popularnych ziół musisz spróbować!

Czarcie żebro

Zioło o niezwykłej nazwie z wieloma właściwościami odżywczymi. Naturalny antyoksydant, środek moczopędny, przeciwzapalny i przeciwreumatyczny – to słowa którymi możemy opisać Czarcie żebro. Cena tego wyjątkowego wyciągu to ok. 14 zł. Jest często stosowany przy problemach skórnych tj. trądzik, świąd skóry i poparzenia słoneczne.

Wilkakora, czyli koci pazur

Jednym z bardziej promowanych w ostatnim czasie ziół, których do tej pory w Polsce i Europie nie wykorzystywano, jest tzw. koci pazur. Koci pazur, czyli wilkakora czy czepota puszysta, swoja nazwę zawdzięcza wypustkom na łodygach, które przypominają kocie pazury. Jest to roślina pochodząca z lasów deszczowych Ameryki Środkowej, północnej i zachodniej części Ameryki Południowej oraz Karaibów. Ludność tych krajów przez wieki przypisywała wilkakorze wyjątkowe właściwości lecznicze. Plemiona indiańskie stosowały ją przede wszystkim, aby zwiększyć odporność. Zawiera alkaloidy oksoindolowe, które mają działanie hamujące agregację płytek krwi, dzięki czemu można odczuć pozytywny wpływ rośliny na system immunologiczny.

Krwawnica pospolita

Krwawnica pospolita to bylina z rodziny krwawnicowatych, która występuje przede wszystkim na podmokłych terenach i zaroślach w Azji i Europie, a także w Peru, Stanach Zjednoczonych, Australii i Afryce Północnej. Od wieków wykorzystywana w medycynie ludowej jako środek wykrztuśny i nawilżający śluzówkę. Wszystko dzięki wysokiej zawartości śluzu. W jej składzie znajdziemy także garbniki, które mają działanie ściągające, oraz alkaloidy i glikozydy.  Stosowana również jako zioło przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Świetnie sprawdzi się do płukania jamy ustnej w przypadku krwawienia z dziąseł.

Wierzbówka kiprzyca

Wierzbówka kiprzyca, nazywana także rosyjską herbatą, to gatunek należący do rodziny wiesiołkowatych. Występuje przede wszystkim w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Od wieków stosowana jako środek odkażający, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny. W medycynie ludowej znana jako popularne zioło przeciwbiegunkowe. Możemy ją także stosować zewnętrznie w przypadku problemów skórnych. Herbata zaparzona z wierzbówki uchodzi za doskonałe remedium na bezsenność czy bóle głowy.

Lnica pospolita

Lnica pospolita, należąca do rodziny babkowatych, pochodzi z terenów Ameryki Północnej, Azji i Europy. Znajdziemy ją przede wszystkim na przydrożnych łąkach oraz kamienistych zboczach. W jej skład wchodzą kwasy organiczne, flawonoidy, fitosterole oraz alkaloidy. Dzięki nim wykazuje działanie przeciwzapalne, moczopędne i przeczyszczające. W medycynie ludowej napary z lnicy stosowano jako środek wspomagający przy zaburzeniach trawienia czy hemoroidach.

Krwiściąg lekarski

Roślina wieloletnia, jaką jest krwiściąg lekarski, jest rośliną jadalną. Występuje przede wszystkim na terenach Europy oraz Ameryki Północnej. Zbierana przed kwitnieniem sprawdzi się jako doskonały dodatek do zupy czy sałatki, natomiast suszone kłącze stosowane jest od lat w medycynie ludowej jako środek leczniczy. Napar z tej rośliny wykazuje bowiem działanie łagodzące stany zapalne, obrzęki i oparzenia, a także bakteriobójcze i ściągające. Napar możemy wykorzystać do picia lub obmywania skóry, np. drobnych ranek czy wyprysków.