W jaki sposób dbać o odkurzacz centralny?

Aby jakiekolwiek urządzenie czy instalacja dobrze i długo nam służyły, musimy o nie odpowiednio dbać. W przypadku odkurzacza centralnego istotny jest fakt, że część jego instalacji przeprowadzona jest w ścianach czy podłodze, co utrudnia jej regularne czyszczenie czy naprawę drobnych usterek. W jaki więc sposób powinniśmy dbać o odkurzacz centralny aby służył nam jak najdłużej? Podpowiadamy!

Dobrze zaplanowana instalacja odkurzania centralnego

Instalacja, aby działała poprawnie i dawała widoczne, zadowalające efekty, powinna zostać odpowiednio zaplanowana już podczas budowy domu. Musi być dopasowana do wielkości budynku, a także rozmieszczenia ścian, aby uniknąć zbyt ostrych łuków, które mogą utrudniać przepływ powietrza z nieczystościami przez rury i prowadzić do ich zatykania. Ważny jest także dobór jednostki centralnej, która będzie przystosowana do naszego trybu sprzątania, np. utrzymująca przez kilka godzin stałe podciśnienie czy z najwygodniejszym dla nas sposobem opróżniania zbiornika.

Inwestycja w odpowiednie rury i ich okresowe czyszczenie

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów rur PCV, jednak najpopularniejsze są białe rury do odkurzacza centralnego, o średnicy 2” (51 mm). Są to rury uniwersalne, dzięki którym wykonanym instalację, do której pasować będzie większość gniazd ssących i uda się podłączyć jednostkę centralną każdej marki. Jeśli chcemy aby powietrze przepływało w odpowiedni sposób, a rury się nie zatykały, warto co jakiś czas użyć specjalnego czyścika do rur. Czyścik to nic innego jak małe, gumowe kuleczki, które wciągnięte do instalacji nadają prędkość przedmiotom, które zatrzymały się w rurach, ponieważ ich ciężar jest na tyle duży, że nie mogą zostać wciągnięte do zbiornika. Urządzenie to możemy (i warto) wykorzystywać wielokrotnie.

Wybór odpowiedniego rodzaju filtracji i częste opróżnianie/czyszczenie zbiornika

Dobrze jest zastanowić się czy wybieramy filtr poliestrowy w dwustopniowym systemie filtracji, w którym będziemy musieli wymieniać filtry workowe, czy może filtr wodny, który powinniśmy raz na jakiś czas wyczyścić aby zapobiec powstawaniu pleśni. Ważne jest, aby nie dopuszczać do sytuacji, w której zbiornik jest przepełniony nieczystościami.

Przeprowadzanie regularnych kontroli i serwisowanie

Regularna kontrola wszystkich elementów instalacji oraz serwisowanie przeprowadzane przez profesjonalistów (np. serwis odkurzaczy Beam), zapewnią nam dłuższe i lepsze działanie naszego odkurzacza centralnego. Warto regularnie sprawdzać poprawność działania wszystkich elementów, aby instalacja nie została trwale uszkodzona, przez co nie będzie zdatna do naprawy.