Monstrancja – symbolika, historia, rodzaje

Monstrancja to niezwykle ważny element liturgii. Jest ona świetnie znana każdemu katolikowi. To święte naczynie, które przed użytkiem musi zostać poświęcone przez samego biskupa. Dopiero wtedy można ją stosować podczas mszy świętej. Oczywiście monstrancje traktowane są z wielkim szacunkiem i czcią. Ich historia sięga wiele lat wstecz, więc warto ją poznać.

Historia monstrancji

Nie można dokładnie określić daty powstania monstrancji. Przypuszcza się, że powstały one w XIV wieku. Od samego początku była ona wykorzystywana do przedstawiania Najświętszego Sakramentu. Jest ona równie ważna, co kielich, czy też pateny. Najstarszym typem naczynia jest okrąg przypominający słońce i pomienie. Do dnia dzisiejszego jest on najczęściej spotykany podczas mszy. Dopiero z czasem monstrancje przybierały inne formy. Rzemieślnicy tworzyli coraz wymyślniejsze kształtu. Monstrancje producent oferuje więc szeroki wybór produktów, który różnią się między sobą wielkością, a także budową. W dzisiejszych czasach wzornictwo jest niezwykle zróżnicowane.

Symbolika monstrancji

Jak już wspomniano monstrancje wykorzystywane są podczas wystawiania Najświętszego Sakramentu. Symbolika jest bezpośrednio powiązana z historią naczynia. Koło to forma idealna. Nie posiada ona, ani początku, ani końca. To symbol boskiej doskonałości, która jest wieczna. Według wielu historyków Jezus Chrystus jest Słońcem Sprawiedliwości. Jest on obecny pod postacią promieni słonecznych otaczających okrąg. Początkowo monstrancje produkowano wyłącznie z materiałów szlachetnych. Najczęściej było to złoto. Współcześnie do produkcji opisywanego świętego naczynia wykorzystuje się drewno, a także wiele innych materiałów. Oczywiście nie ma większego znaczenia, z jakiego tworzywa została wykonana monstrancja. W każdym przypadku zasługuje ona na wielki szacunek. To właśnie tutaj przebywa ciało Chrystusa podczas odprawiania liturgii.

Rodzaje monstrancji

Wszystkie monstrancje stosowane są podczas liturgii, a więc są one produkowane w jednym celu. Można jednak podzielić je ze względu na budowę. Dostępna jest monstrancja na duże hostie, która jest znacznie większa niż standardowa. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na formę. Najczęściej spotyka się naczynia w kształcie słońca, jednak w sklepach z dewocjonaliami dostępna jest np. monstrancja Maryja. Omawiane święte naczynie mogą więc występować pod postacią figur, a nawet niewielkich kapliczek. Monstrancje można podzielić także ze względu na materiał – wykonane z metalu, drewna, ceramiki, czy też innego tworzywa.