Jak wybrać plecak dla przedszkolaka? Podpowiadamy!

Przedszkole jest pierwszym krokiem naszego dziecka w kierunku samodzielności i dorosłości. Plecak jest jednym z elementów wyprawki, dzięki której maluch może poczuć się jak prawdziwy uczeń. Mimo, iż nie musi przynosić ze sobą książek ani zeszytów, może w nim trzymać ulubioną maskotkę, własne kredki czy rzeczy, o których przyniesienie poprosi akurat pani przedszkolanka. Poza przedszkolem przyda się on także podczas spacerów czy wyjścia na basen albo na wycieczce. Źle dobrany może doprowadzić do wady postawy, a nawet skrzywienia kręgosłupa. Czym więc powinniśmy kierować się wybierając dla naszych dzieci plecaki do przedszkola?

Rozmiar i waga plecaczka

Biorąc pod uwagę, iż przedszkolak nie będzie nosił w swoim plecaczku żadnych ciężkich rzeczy, np. zeszytów czy książek, nie warto decydować się na modele ze stelażami. Wystarczą plecy usztywnione pianką. Plecak powinien być przede wszystkim mały i lekki, a także przestronny. Świetnym rozwiązaniem jest także plecak na kółkach dla przedszkolaka, w którym maluch może nosić cięższe zabawki czy książeczki z bajkami lub kolorowankami. Pamiętajmy jednak aby plecak nie był zbyt duży, ponieważ będzie przeszkadzał w poruszaniu się oraz zachęci dziecko do noszenia ze sobą niepotrzebnych rzeczy.

Miękkie szelki oraz przemyślane kieszonki

Plecaki do przedszkola powinny mieć odpowiednio szerokie szelki (około 4 do 5 centymetrów szerokości). Dobrze jeśli dodatkowo będą one regulowane i obszyte miękką pianką, dzięki czemu maluch nie będzie skarżył się na ból ramion. Duża ilość małych kieszonek pozwoli odpowiednio rozplanować przestrzeń w plecaku, a jego zawartość nie będzie latać z jednego końca na drugi, co mogłoby utrudniać wygodne noszenie. Dziecko ucieszy się z dodatkowych “kryjówek” na swoje drobne i niezwykle cenne skarby, które o wiele trudniej byłoby mu znaleźć w jednej, przestronnej przegrodzie.

Materiał, wykonanie i design plecaka

Plecaczek powinien być wykonany z odpornego na wodę oraz zabrudzenia materiału. Ważne jest także, aby szwy były solidne, a suwaki łatwe w użyciu. Dzięki temu maluch nie będzie miał problemu z ich rozsunięciem czy zasunięciem. Dobrym pomysłem jest plecak – maskotka, który pełni zarówno funkcję plecaczka, jak i towarzysza w trudnych chwilach rozstania z rodzicami. Tego typu modele są zazwyczaj niewielkie, lekkie i miłe w dotyku. Do złudzenia przypominają uroczą przytulankę. Świetnie sprawdzą się również kolorowe plecaczki z motywami z ulubionej bajki czy z wizerunkiem ukochanego superbohatera.