Odzież dla pracowników – czym kierować się przy jej wyborze?

Odzież robocza, a czasem nawet ochronna, ważna jest dla komfortu i bezpieczeństwa pracy osób, które zatrudniamy. To właśnie ona zastępuje codzienne ubranie, powinna być więc wysokiej jakości, a także wygodna, aby pracownicy mogli swobodnie wykonywać zlecone im zadania. Jak wybrać odpowiednią odzież, a także na jakie elementy i kwestie zwrócić uwagę przed zakupem?

Odzież robocza a odzież ochronna – różnice

Oba te pojęcia nie powinny być używane zamiennie. Odzież robocza przeznaczona jest do wykonywania określonej pracy, podczas której występują czynniki przyspieszające niszczenie ubrania. To np. sytuacje, w których pracownik ma kontakt z silnie brudzącą substancją, jednak nieszkodliwą dla zdrowia lub gdy wymagana jest szczególna czystość podczas wytwarzania produktów. Odzież dla pracowników jest tak naprawdę firmowym zamiennikiem zwykłego ubrania. Dzięki niej pracownicy nie narażają prywatnej odzieży na zniszczenie lub zabrudzenie.

Odzież ochronna natomiast jest środkiem ochrony indywidualnej. Ma zapewniać pracownikowi bezpieczeństwo – chroni jego zdrowie, a czasami nawet życie. Używa się jej w miejscach pracy, gdzie występują zagrożenia chemiczne, termiczne lub mechaniczne, a także czynniki atmosferyczne (np. praca na zewnątrz). W przeciwieństwie do pierwszej wymienionej odzieży, w tym przypadku potrzebne są specjalne certyfikaty bezpieczeństwa.

Zarówno zakup odzieży roboczej, jak i ochronnej spoczywa na barkach pracodawcy. To on powinien nieodpłatnie dostarczyć ją pracownikom. W przypadku ubrań roboczych, w wyjątkowych sytuacjach, może przekazać obowiązek jej zakupu pracownikom. Wtedy jest jednak zobowiązany do wypłaty ekwiwalentu, który pokryje koszty.

Na jakie kryteria wyboru zwrócić uwagę?

Pierwszą kwestią, która ma duże znaczenie podczas wyboru odzieży dla pracownika, jest branża, w której zatrudniona osoba pełni swoje codzienne obowiązki. Wiąże się ona z konkretnymi warunkami pracy, np. temperaturą otoczenia, obecnością niebezpiecznych lub brudzących substancji, a także innymi zagrożeniami dla zdrowia lub życia.

Materiały na odzież dla pracowników

Kolejnym ważnym kryterium powinny być użyte w produkcji odzieży materiały. O właściwościach danej tkaniny decyduje jej skład, gramatura, a także rodzaj splotu. Materiały powinny być dopasowane do wykonywanych obowiązków. Każdy z nich wyróżnia się bowiem nieco innymi zaletami.

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w produkcji odzieży roboczej jest bawełna. To materiał naturalny, mamy więc pewność, że nie podrażni skóry pracowników. Dobrze przepuszcza powietrze, nada się więc do pracy w ciepłych warunkach. Często bawełniane ubrania ubiera się do pracy we wnętrzach.

Ubrania robocze często wykonuje się również z poliestru. To materiał z włókien syntetycznych, który wyróżnia się dużą wytrzymałością. Jest także bardziej odporny na przecieranie niż bawełna. W związku z tym nada się na stanowiska, na których istnieje większe zagrożenie mechanicznym uszkodzeniem ubrania.

W przypadku ubrań ochronnych możemy znaleźć w składzie także nylon, poliamid czy poliuretan. Konkretny rodzaj odzieży, np. przewiewna bawełniana, czy ciepła polarowa, powinien być dobrany do warunków pracy pracownika.

Elementy użytkowe ubrań dla pracowników

Dobrze jest także zwrócić uwagę, czy wybrana odzież ma takie elementy jak: zamki, rzepy, sprzączki czy pojemne kieszenie. Mogą one bowiem znacznie ułatwiać wykonywanie zadanych obowiązków. Również one powinny być dopasowane do stanowiska. Na niektórych wszelkie sprzączki czy pullery od suwaków będą niebezpiecznie – mogą bowiem zahaczyć się o wystający element.

Świetnym rozwiązaniem jest także wybór firmy, która podczas produkcji poszczególnych elementów garderoby wyszyje lub nadrukuje znak firmowy. Odzież robocza z nadrukiem logo firmy to jednocześnie reklama.

Kolorystyka odzieży dla pracowników

Musimy pamiętać także o odpowiednim kolorze odzieży. Przykładowo pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki na zewnątrz, często w upalnym słońcu, nie powinni mieć ubrań czarnych lub bardzo ciemnych. Jeśli ich miejsce pracy znajduje się przy ruchliwej ulicy, powinni jako jeden z elementów posiadać także odblaskowe i widoczne z daleka kamizelki. Jeśli odzież zatrudnionych przez nas osób musi być szczególnie czysta, dobrze jest wybrać materiały białe, na których widać każde zabrudzenie.

Dobrze jest też dobrać kolor odzieży roboczej zgodnie z identyfikacją wizualną firmy. Chodzi przede wszystkim o dopasowanie barw ubrań dla pracowników do kolorystyki logo. Takie działanie sprzyja budowaniu profesjonalnego wizerunku firmy. Dodatkowo pełni funkcję reklamową. Wiele marek kojarzy się nam dziś właśnie ze strojami pracowników w charakterystycznych kolorach.

Dopasowany rozmiar i krój

By odzież dla pracowników była wygodna, musi mieć odpowiedni rozmiar. Przed zakupem ubrań najlepiej zapytać pracowników o dokładny rozmiar koszulek czy spodni, których używają na co dzień. Dzięki temu łatwiej trafimy z odpowiednim ubraniem do pracy.

Niezwykle istotne jest i to, by dopasować krój ubrań do płci pracownika. Nie warto decydować się na tzw. ubrania unisex, rzekomo uniwersalne. Zdecydowanie lepiej stawiać na odzież męską i damską. Zwłaszcza panie w źle dobranych ubraniach mogą odczuwać spory dyskomfort.

Z punktu widzenia wygody szczególnie ważnych jest kilka elementów odzieży dla pracowników. Problemem może okazać się sztywność spodni, co utrudnia pracę w klęku czy innych niecodziennych pozycjach. Uciążliwe są też wąskie i krótkie rękawy, w których trudno zginać rękę. Podrażnienia powodują też czasami wysokie kołnierze.

Jakość wykonania ubrań

To ostatnia kwestia, którą poruszamy, ale wcale nie najmniej ważna. Co nam po wygodnych i dobrze dopasowanych ubraniach, jeśli już po kilku tygodniach będą nadawać się tylko na śmietnik? Przy zamawianiu ubrań dla pracowników warto więc zwrócić uwagę na jakość szwów czy przeszyć. Powinny być mocne, by ubrania nie rozerwały się przy pierwszym kontakcie z nieodpowiednim przedmiotem.

Na jakość wpływa dobór materiałów wysokiej jakości. Warto sprawdzić, czy zamówiona odzież dla pracowników ma kompletną metkę. Uczciwy producent nie będzie mieć nic do ukrycia i umieści na niej wyczerpujące informacje.