Araukaria – pielęgnacja, ciekawostki – wszystko co musisz wiedzieć

Araukaria to nieczęsto spotykana w polskich domach roślina. To drzewko iglaste, które może rozwijać się w mieszkaniu, jednak na pewno nie przetrwa w Twoim ogrodzie. Jest naprawdę wyjątkowa i piękna. By dowiedzieć się o niej więcej, czytaj dalej!

Charakterystyka – w czym tkwi piękno araukarii

Jak już wspomnieliśmy araukaria to drzewko iglaste. Jej wyjątkowość przejawia się poprzez symetryczne rozłożenie gałązek – równomiernie otaczają one pień. To samo dotyczy również malutkich igiełek w intensywnie zielonym kolorze i o pięknym połysku. Araukarie, które rosną w naszych domach, zwykle nie przekraczają 150 cm.

Wygląd araukarii z czasem ulega jednak zmianie. Z biegiem lat tracą dolne gałązki i posiadają tylko wysoki, stosunkowo cienki pień, zakończony długimi gałęziami w nieco ciemniejszym niż w młodości odcieniu. Wówczas araukaria kształtem przypomina palmę. Zazwyczaj powyżej opisana zmiana następuje stopniowo po 10-15 latach.

Dlaczego araukarii nie można uprawiać w ogrodzie?

Araukaria pochodzi z Ameryki Południowej, a co za tym idzie, jest raczej ciepłolubna, chociaż wysokie temperatury i upały wcale jej nie służą. Na terenach jej pochodzenia można spotkać nawet lasy araukariowe, natomiast w Polsce, zważywszy na przymrozki i silne wiatry, araukaria nie występuje na zewnątrz – wyjątek stanowić mogą letnie miesiące, lecz tylko wtedy, gdy rośnie ona w doniczce i w okresie zimowym przenoszona jest do szklarni.

Temperatura odpowiednia dla araukarii oscyluje między 15 a 20 stopniami Celsjusza. Latem może być nieco wyższa, a zimą niższa, jednakże nie powinna spadać poniżej 5 stopni.

Nasłonecznienie

Araukaria choć lubi jasne przestrzenie, źle znosi ostre promienie słoneczne. Jeżeli latem zechcemy postawić ją na balkonie, koniecznie wybierzmy przycienione miejsce.

Co do usytuowania araukarii, dobrze, aby wokół niej było trochę wolnej przestrzeni – sprzyja to pięknemu rozrastaniu się jej gałązek.

Podlewanie

Araukaria nie wymaga częstego podlewania i stosunkowo dobrze znosi dłuższe braki wody. Latem, najlepiej podlewać ją dwa razy w tygodniu, a zimą raz – wszystko zależy oczywiście od temperatury panującej w otoczeniu. Postarajmy się podlewać ją wodą miękką – ta służy jej najlepiej!

 

Uwaga!

Araukaria bardzo źle znosi wiatry i przeciągi!

 

Czy wiesz że..

Araukaria to jedna z tych roślin, która może poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. To cecha podobna do popularnych w Polsce paprotek,
Co robić, by araukaria stała się jeszcze piękniejsza?

Araukaria uwielbia zraszanie – to bardzo jej służy. Latem, warto zraszać ją co najmniej dwa razy w tygodniu, a zimą zupełnie wystarczy jeden raz. Zraszanie jest w jej przypadku sposobem na pozbycie się kurzu i pyłów z igieł. Zdecydowanie zrezygnujmy z produktów nabłyszczających – araukaria bardzo ich nie lubi!

Chcesz kupić araukarię? Zrób to jesienią!

Jeżeli chcemy, aby w naszym domu rozwijała się piękna araukaria, zdecydujmy się na zakup wczesną jesienią. To czas kiedy araukaria przechodzi okres przystosowania do zbliżającej się zimowej aury, zatem dobrze zniesie zmianę otoczenia.