Wybieramy fotel idealny – na co zwrócić uwagę?

Fotel to jeden z bardziej praktycznych mebli. Możemy na nim pracować, np. z laptopem, a także relaksować się czytając książkę lub gazetę, oglądając telewizję albo po prostu rozmawiając. Świetnie sprawdzi się podczas przyjmowania gości lub w przypadku leniwych, zimowych wieczorów. Dobrze znaleźć na tyle uniwersalny i wygodny mebel, aby spełnił swoją funkcję w każdej z wymienionych sytuacji. Na jakie aspekty zwrócić uwagę wybierając odpowiedni dla nas fotel, a także czym powinien charakteryzować się ten jeden, idealny?

Po pierwsze, wymiary fotela

Decydując się na fotel konkretnych wymiarów, powinniśmy wziąć pod uwagę w jakim pomieszczeniu będzie stał nasz mebel. Jeśli jest to przestronny salon, możemy zdecydować się na wygodny, szeroki fotel z wysokim oparciem, np. fotel Chesterfield. Jeśli jednak fotel ma znaleźć się w niewielkiej już sypialni czy przedpokoju, lepiej będzie wybrać sprzęt mniejszych rozmiarów, który nie zajmie całego wolnego miejsca.

Istotna jest także wysokość, na której znajdzie się siedzisko, a także jak głębokie i szerokie będzie. Od tej kwestii zależy nasza wygoda siedzenia, dobrze jest więc dobrać fotel odpowiednio do swoich potrzeb i wymiarów. Zwróćmy uwagę również na wysokość i kąt wygięcia oparcia. Jednym z wygodniejszych modeli jest fotel uszak, posiadający wygodne podłokietniki.

Po drugie, materiał obicia

Powszechnie wiadomo, że najbardziej praktycznym materiałem jest skóra naturalna. Jeśli tylko zastosujemy odpowiednią pielęgnację, mebel będzie służył nam latami. Jeśli jednak preferujemy materiały miękkie i przyjemne w dotyku, świetnie sprawdzi się także aksamit oraz plusz. W tej kwestii warto wziąć pod uwagę czy z fotela będą korzystać również dzieci, a także czy posiadamy zwierzę, które może nam nasz mebel zniszczyć lub go zabrudzić. Jeśli odpowiedzieliśmy sobie pozytywnie na chociaż jedno z dwóch pytań, dobrze jest wybrać materiał, który będzie można wyczyścić na mokro lub łatwo zdjąć i wyprać w pralce.

Planujesz zmiany w swoim domu lub życiu? Zajrzyj na https://www.gorlice.info.pl/ i zasięgnij porad na każdy interesujący Cię temat!

Po trzecie, kolor i styl mebla

Jeśli nasz fotel ma stanąć w salonie, warto zastanowić się nad kupnem całego zestawu wypoczynkowego. Oprócz tego, że możemy sporo zaoszczędzić, będziemy mieć pewność, że meble będą do siebie pasowały. Jeśli jednak chcemy zakupić sam fotel, koniecznie zwróćmy uwagę na resztę sprzętu oraz dodatków, które już znajdują się w danym pomieszczeniu. Fotel nie musi koniecznie być w identycznym kolorze co np. kanapa, jednak barwy te nie mogą się ze sobą “kłócić” lub zbyt mocno kontrastować. Bardzo efektownie wyglądają zestawy w jednej barwie, ale o różnych odcieniach.

Zastanówmy się także, w jakim sposób zaaranżowaliśmy pomieszczenie, w którym ma stanąć nasz fotel. Aby wpasował się do gotowego wnętrza i pełnił rolę dekoracyjną, musimy dobrać mebel w odpowiednim stylu. Tapicerowane grubym, wzorzystym materiałem fotele, z drewnianymi podłokietnikami i głębokimi siedziskami, sprawdzą się świetnie w nowoczesnym, minimalistycznym pomieszczeniu. Jeśli nasze wnętrze jest zbyt chłodne, przytulności doda dużych rozmiarów mebel, z miękkiego materiału, o ciepłej, radosnej barwie.

Czy nowy fotel to za mało, by odmienić pokój twojego dziecka? Poznaj 4 triki, dzięki którym szybko odmienisz wygląd pokoju nastolatka i nadaj mu nowy styl!