Wszystko, co musisz wiedzieć o higienie i leczeniu zębów mlecznych

Stan zębów mlecznych ma wpływ m.in. na prawidłowy rozwój mowy u dziecka, a także na stan późniejszego uzębienia stałego. Jak zatem o nie zadbać, aby w przyszłości dziecko cieszyło się prostymi i zdrowymi zębami bez częstych wizyt w gabinetach stomatologii estetycznej?

Zęby mleczne, czyli jakie?

Zęby mleczne są drobniejsze od zębów stałych, a swoją nazwę zawdzięczają bielszemu kolorowi. Ich niski poziom zmineralizowania sprawia, że mają bardziej miękką strukturę, a to zwiększa ich podatność na próchnicę oraz inne choroby.

Higiena od pierwszych miesięcy życia

O higienie jamy ustnej należy pamiętać już w przypadku niemowląt. Zanim jeszcze pojawią się pierwsze mleczaki, należy usuwać resztki jedzenia, przemywając dziąsła gazikiem nasączonym przegotowaną wodą. Kiedy dziecku zaczną wyrzynać się ząbki, warto od razu przyzwyczajać je do szczotkowania. W okresie ząbkowania czynność ta będzie przynosić ulgę i pełnić funkcję masażu. Trzeba pamiętać o regularnym myciu dziąseł, co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Doskonale posłużą do tego szczoteczki CURAPROX z małą główką i miękkim włosiem. Na początku można stosować też silikonowe nakładki na palec.

Zęby Twojego dziecka wymagają leczenia? Skorzystaj z pomocy Centrum Stomatologii Dental Esthetic – Stomatolog Kraków – sprawdź już teraz!

Jak wybrać pastę do zębów dla dziecka?

Pasta do zębów powinna być dostosowana do wieku malucha. Preparat może zawierać śladowe ilości fluoru, jednak nie za dużo, gdyż w większej dawce jest to pierwiastek trujący. Atrakcyjniejsza dla dzieci będzie z pewnością smakowa pasta do zębów, jednak należy zwrócić uwagę na to, aby dziecko jej nie połykało.

Ostrożnie z cukrem

W higienie jamy ustnej dużą rolę odgrywa także odpowiednia dieta. Aby dziecko cieszyło się zdrowym uśmiechem i uniknęło próchnicy, przede wszystkim należy ograniczyć mu spożywanie cukru. Rzadsze jedzenie słodyczy, chrupek, lepkich cukierków typu krówki, a także zastąpienie gazowanych napojów i soków wodą mineralną ułatwi dokładne czyszczenie zębów i ograniczy niszczenie szkliwa. Zamiast tego warto podawać pociechom warzywa i owoce. Poza dostarczaniem witamin do organizmu, ich jedzenie pomaga ścierać zbędny osad ze szkliwa, a przeżuwanie wspomaga wydzielanie śliny, która powoduje samooczyszczanie się zębów. Bycie mamą wiąże się z wieloma obowiązkami. O wielu rzeczach należy pamiętać, aby odpowiednio zadbać o swoje dziecko. Przeczytaj nasz artykuł ze wskazówkami, jak nie oblać egzaminu z macierzyństwa: http://puffa.pl/jak-oblac-egzamin-z-macierzynstwa.

Z maluchem u dentysty

Nawet przy regularnym szczotkowaniu i zdrowej diecie nie można zapominać o wizytach u dentysty. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się jeszcze przed ukończeniem 1. rokiem życia. Pozwoli ona oswoić się dziecku z nową sytuacją, a także sprawdzić, czy uzębienie rozwija się prawidłowo. Później, jeżeli z mleczakami nie występują żadne problemy, należy udawać się na kontrolę co najmniej raz w roku. W przypadku choroby zębów mlecznych najczęściej stosowaną praktyką w przypadku zębów mlecznych jest remineralizacja, czyli bezbolesne zabezpieczanie związkami fluoru. Jeśli jednak sposób ten nie wystarcza, konieczne jest borowanie.