Najlepsze modele trampek dla dzieci i niemowląt

Obuwie jest jednym z podstawowych elementów garderoby. Ma nie tylko zdobić, lecz także chronić i dbać o stopy dzieci.  Zadaniem rodziców jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków, aby pierwsze kroki i późniejsze chodzenie, było nie tylko nauką, ale i przyjemnością. Kiedy zdecydować się na zakup pierwszych bucików i co warto wiedzieć przed jego dokonaniem?

Kiedy kupić pierwsze buty?

W tej kwestii nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. W sklepach znajdziemy piękne i kolorowe buty już dla niemowlaków, które dopiero co, przyszły na świat. Mają wtedy funkcję ochraniającą przed zimnem i zdobiącą małe stópki. Jednak tak naprawdę, nie powinniśmy zakładać mu ich zbyt często, aby nie zdeformować małych stópek. Obuwie, staje się potrzebne dziecku dopiero, gdy zaczyna stawiać pierwsze kroki. Jednak warto pamiętać o tym, że bezpośredni kontakt stopy z podłożem, wzmacnia mięśnie i stymuluje rozwój, dlatego też nie zakładajmy maluszkowi obuwia przy każdej możliwej okazji, a jedynie gdy wymaga tego podłoże. Dajmy mu również pochodzić boso.

Zastanawiasz się, jakie jeszcze buty będą dobre dla dziecka? Odwiedź bloga „Dzieci świat” i dowiedz się więcej!

Jak wybrać buty dla dziecka?

1. Czubki:

Gdy wybierzemy buty z zaokrąglonymi czubkami, maluch nie będzie potykał się o własne stopy ani o wystające przedmioty. Tego typu “noski” posiadają właśnie trampki. Znajdziemy je w ofercie różnych marek, np. oryginalne Converse dla dzieci.

2. Materiał:

Buciki dla dziecka, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiału. Tekstylia wysokogatunkowe, w których stopy nie będą się pociły lub skóra naturalna, która jest zdrowa dla stopy i wytrzymała, będą najlepszym rozwiązaniem. Bardzo ważne jest sprawdzenie materiału w butach na upały, a także w zimowych na mrozy.

3. Rozmiar:

W przypadku butów dla małych dzieci jest to kwestia niezwykle ważna. Źle dobrany rozmiar będzie powodował potykanie się, a w najgorszym przypadku także deformacje stóp. Odległość palców dziecka, nie powinna przekraczać 5 mm od czubka buta.

4. Rzepy czy sznurówki:

W przypadku malucha w wieku przedszkolnym, dobrym rozwiązaniem jest postawienie na buciki z rzepami, aby dziecko mogło poczuć się jak najbardziej samodzielne. Takie buty zakłada się szybko i łatwo. Wiele różnych modeli z rzepami, posiada New Balance dla dzieci. Kiedy jednak nasz brzdąc osiąga już wiek, w którym przychodzi pora na samodzielne wiązanie bucików, warto zakupić mu model ze sznurówkami właśnie. Zmotywuje go to do nauki tej czynności.

5. Wzory i kolory:

Jest to jedne z niewielu aspektów, przez który nasz dzieci oceniają swoje obuwie. W szczególności małe modnisie, które pragną błyszczących, kolorowych i bogato zdobionych bucików. Skechers Twinkle Toes to modele trampek stworzone dla małych dziewczynek, posiadające kolorowe wzory i charakterystyczne, cekinowe zdobienia czubka buta. Oferta jest tak różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie.

6. Podeszwa:

Ostatnia, aczkolwiek jedna z ważniejszych, kwestia dotycząca obuwia dla maluchów. Kiedyś zalecano usztywniane buty, jednak coraz częściej poleca się podeszwę, która jest miękka i elastyczna. Sztywne, nie uginające się zelówki sprawiają, że dziecko układa stopy w nienaturalny sposób, a twarde zapiętki powodują otarcia. But powinien swobodnie zginać się w jednej trzeciej długości, czyli tam gdzie zaginać będzie się stopa maluszka.