Loading...
Wnętrza

Zielone ściany z mchu – co to takiego?

zielone ściany z mchu

Ściany z mchu, często nazywane również zielonymi ścianami, to nic innego jak dekoracja ścienna, polegająca na pokryciu jakiejś przestrzeni, np. ścianki działowej czy przedpokoju, mchem. Coraz popularniejsze rozwiązanie, stosowane w biurach, prywatnych mieszkaniach i miejscach użytku publicznego, szczególnie w dużych miastach, gdzie mieszkańcom brakuje obcowania z naturą. Mamy do wyboru stworzenie całej ściany pokrytej mchem lub tylko niewielkiej dekoracji.

Główne zalety zielonych ścian

  1. Doskonale dopełniają minimalistyczny lub nowoczesny, a także modernistyczny styl aranżacji.
  2. Zdobią przestrzeń w całkowicie naturalny i ekologiczny sposób; mech jest organiczny, hipoalergiczny i posiada naturalny, “leśny” zapach.
  3. Tworzą dobrą barierę akustyczną, więc pozwalają wyciszyć pomieszczenie, np. w biurze czy pokoju dziecięcym.
  4. Zmniejszają ryzyko rozprzestrzenienia się ognia, gdyż są całkowicie ognioodporne.
  5. Oczyszczają powietrze filtrując je i pochłaniając toksyny.
  6. Mają korzystny wpływ na nasze samopoczucie i koncentrację.

Jak powstają panele z mchu?

Mech, który porasta rejony Europy Północnej, zbierany jest w ograniczonych ilościach i tylko w okresie największego wzrostu, w szacunku dla samej rośliny jak i jej środowiska. Odpowiednio selekcjonowany, a następnie oczyszczany z szyszek, igieł, nasion oraz wszelkich pozostałości lasu. Następnie poddawany jest stabilizacji. Proces ten polega na wprowadzeniu specjalnego roztworu, składającego się głównie z gliceryny, do soków mchu ozdobnego. W ten sposób następuje “uśpienie” rośliny i jej konserwacja. Zachowuje dzięki temu wszystkie właściwości, ale nie może bardziej się rozrastać. Wygląda i pachnie naturalnie, jest miękki i co ważne, nie wymaga żadnej pielęgnacji.

Jak dbać o żywe ściany z mchu?

Dekoracje z mchu stabilizowanego nie wymagają czyszczenia w normalnych warunkach użytkowania, ponieważ posiadają właściwości antystatyczne. W przypadku remontu, czy innych prac, które spowodują intensywne pylenie, dobrze jest zabezpieczyć ścianę folią lub innym materiałem, dzięki czemu nie osiądzie na niej pył czy inne substancje.
Jeśli jednak dojdzie do zakurzenia czy zapylenia naszej dekoracji, najlepiej usunąć zanieczyszczenia miękką miotełką do kurzu. Możemy zrobić to także za pomocą sprężonego powietrza. Istotne jest jedynie, aby nie używać wody lub jakichkolwiek innych substancji czyszczących lub płynów, ponieważ mech może ulec zniszczeniu, a gwarancja nie obejmie wykonanych przez nas w ten sposób szkód.

Jak użytkować i jakie warunki zapewnić ścianom z mchu?

Dekoracje z mchu instalowane są tylko w pomieszczeniach zamkniętych, dość suchych i zabezpieczonych przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. We wnętrzach, wilgoć powinna być utrzymana na poziomie 40-70%, która jest optymalna dla stabilizowanych mchów. Dekoracje nie powinny być umieszczone w odległości mniejszej niż 1 metr od źródła ciepła, takich jak grzejniki czy piece, ponieważ może dojść do nadmiernego ich przesuszenia. Jest to na szczęście efekt odwracalny. W takim przypadku wystarczy uruchomić w pomieszczeniu nawilżacz powietrza, który przywróci optymalny poziom wilgotności.